گروه آموزشی حرفه وفن کردستان

مطالب وبلاگ دوم گروه با آدرس www.herfesanandaj.blogfa.com
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ دی ،۱۳۸٩
 
  AMOZESHI  
 
     
 
 
 
بسیار اشتباه است اگر فکر کنیم هدف از آموزش و تدریس، آموزش یک سری آموخته های تئوریک داخل کتاب ها ی آموزشی است بلکه آن رؤیه ها و روش هایی ارزشمند است که دانش آموزان در ضمن تحصیل در مدارس می آموزند و در زندگی آینده ی آن ها مؤثر است .
            ( جان دیویی )
|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در  | یک نظر
 
     
     
 
 مقدمه

به نام خالق زیبایی ها

بار الها من در قلمرو عشق و بخشش تو هستم و برای هرآنچه که آرزومندم گشایش الهی تو را طلب می نمایم.

با سلام و عرض ادب و احترام بسیار حضور رهروان طریق معرفت، همکاران محترم، زحمت کش و صمیمی ،معلمان توانمند حرفه وفن. بسیار خرسندیم افتخار ارتباط با شما اساتید محترم و فرهیخته را داریم. اینجانبان همکاران شما در گروه آموزشی حرفه وفن استان کردستان مفتخریم به عنوان شاگردان شما و نمایندگان شما در این گروه درسی از تمامی تجارب و توانایی های بالقوه شما در این درس استفاده و بهره جسته و بتوانیم با توکل بر حق خدمتی هرچند بسیار کوچک و ناچیز در جهت ارتقاء علمی این واحد درسی برداشته و  بی شک بدون حضور سبز شما این امر مهیا نمی باشد. انتظار می رود ما را از پیشنهادات، نقطه نظرها و تجارب گرانبهای خود بی نصیب نگذارید همت عالی شما راهکار ماست.

یا رب نظر تو برنگردد؛ برگشتن روزگار سهل است. 

 

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در  | یک نظر
 
     
     
 
 گزارش مجمع عمومی ناحیه دو سنندج

بسمه تعالی  

 اولین مجمع عمومی دبیران حرفه وفن ناحیه دو سنندج  درتاریخ9/9/89 درآموزشگاه شهید باهنر راس ساعت 14:30آغاز گردید.

ابتدا جلسه باتلاوتی از قرآن کریم شروع سپس آقای محمد پشابادی به عنوان سرگروه  خودرا معرفی کرده واز حضورهمکاران شرکت کننده درجلسه تشکر نمودند.

ریز برنامه های این جلسه به قرار زیر می باشد.

1-نحوه طراحی سوالات امتحانی نوبت اول توسط همکارا ن با توجه به بارم بندی وبودجه بندی  معرفی شد.م.

2-نحوه چگونگی برگزاری جشنوار کارگاه وآزمایشگاه

3-نحوه صحیح استفاده از کلاس های تخصصی

4-استفاده از فناوری اطلاعات وآزمایشگاه ،روش تولید جریان الکتریسیته(آزمایش الکترومغناطیس- بااستفاده از میکروگالوانومتر وآرمیچر)

5-تولید برق: سد شهید عباسپور مسجد سلیمان به صورت نمایش (روش تولید انرژی الکتریسیته توسط نیروی برق آبی)

6-نمایش فیلم کشتارگاه نرمن فرانسه مراحل سیستم(ورودی ، پردازش ،خروجی ) ذبح گاو، گوسفند ،خوک.

7-ارائه طرح درس علمی ،توسط آقای فرزاد سعیدی به صورت power point  درزمینه سیم اتصال به زمین.

8-حضور معاون آموزشی ناحیه دو سنندجدر جلسه دبیران وارائه مطالبی در زمینه کاری ودرخواست از مدیران برای هرچه بهتر نمودن آموزش.

درآخر این جلسه بامشخص نمودن تاریخ های 23/11/89به عنوان دومین مجمع و4/2/90 به عنوان سومین مجمع درساعت 14:30وآموزشگاه شهید باهنردرسال تحصیلی 90-89و همچنین مشخص شدن بازدید از نیروگاه قلیان جلسه درساعت 17:30با صلواتی بر محمد آل محمد پایان پذیرفت.

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه چهارم دی 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 گزارش جلسه گروه های آموزشی حرفه وفن ( مجمع عمومی) ناحیه یک سنندج:

باسمه تعالی

اولین مجمع عمومی دبیران حرفه وفن و آمادگی دفاعی راهنمایی تحصیلی در سال تحصیلی 90-89 رأس ساعت هشت صبح 13|9|89 در سازمان هلال احمر کردستان واقع در خیابان اکباتان سنندج بر گزار گردید.

جلسه با تلاوتی از آیات قرآن کریم توسط آقای زارع رمشتی آغاز گردید در این جلسه خانم رستم پور سرگروه محترم آموزشی حرفه وفن ضمن عرض خیر مقدم و معرفی خود به همکاران و دبیران محترم حرفه وفن ناحیه یک آموزش و پرورش سنندج برنامه ی پیشنهادی کلی گروه را تشریح و به بحث گذاشتند و بعد به تبادل نظر و سوالات مختلف همکاران پاسخ دادند اهم موضوعات مورد بحث جلسه عبارت بودند از :

1-    معارفه ی سرگروه آموزشی

2-    اهم برنامه ها و اهداف کلی گروه آموزشی ناحیه در سال تحصیلی 90-89

3-  برنامه ی آتی جلسات:  که در این ارتباط پیشنهاد داده شد که جلسه ی بعدی مجمع عمومی به صورت بازدید از یک واحد تولیدی در سطح استان باشد.

4-    مسأله ی آمادگی دفاعی با موضوع بارم بندی، طرح سوال امتحانی ،بودجه بندی و ...

5-    مساله ی بخشنامه های اداری و مطالعه همکاران

6-  مشکل معاون فنّاوری: در این ارتباط همکاران از عدم همکاری معاون فنّاوری در بعضی از مدارس با دبیران حرفه وفن ابراز گلایه نموده و از غیرمرتبط بودن این دبیران با وظایف و مسئولیت های این پست شاکی بودند.

7-  پیشنهاد تدوین مجموعه فیلم آموزشی مرتبط با واحدهای مختلف درسی حرفه وفن به وسیله ی گروه آموزشی ناحیه جهت استفاده ی همکاران

8-    برگزاری کارگاه آموزشی کمک های اولیه:

این دوره با هدف آشنایی همکاران با کمک های اولیه مرتبط با درس آمادگی دفاعی و     حرفه وفن و ضرورت آموزش و آشنایی همکاران جهت ایفای نقش و مسئولیت در مدارس با مربی گری خانم صادقی مربی محترم هلال احمر و با موضوعات و محتوی زیر برگزار شد:

1-    خونریزی و انواع آن

2-    اقدامات کمک های اولیه در خونریزی

3-    پانسمان

4-    ضدعفونی زخم

5-    بانداژ

6-    اهداف بانداژ

7-    دسته بندی مصدومین

8-    خفگی

9-    دلایل خفگی

10-اقدامات و کمک های اولیه در خفگی

11-ارزیابی مصدوم

12-انواع تنفس

13-نبض و انواع نبض های حیاتی در بدن

در پایان جلسه برنامه جلسه بعدی تدوین و مورد قبول همکاران قرار گرفت.

تدوین توسط گروه آموزشی حرفه وفن و آمادگی دفاعی راهنمایی استان کردستان

آذرماه سال تحصیلی 90-89

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیستم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 چند فناوری جدید:

نام فناوری

نام فناوری

سازنده

روش کار

ویژگی جالب

هدایت گرچشمی

بااین فناوری می توان صرفابایک چرخش نگاه،دستگاه های الکترونیک چون دوربین،گوشی تلفن همراه وموسیقی خوان راهدایت کرد.اگردوباربه راست نگاه کنیدمی توانیدبرای مثال موسیقی بعدی راانتخاب کنید

شرکت مخابراتNTTدرژاپن.مهندسان این شرکتنمونه ای ازاین دستگاه رادرماه ژوئن 2008به نمایش گذاشتند.

نصب یک گوشی مجهزبه الکترود،سیگنالهای صادرشده به چشم ازحرکات چشم ثبت شده وبه زبان دستگاه ترجمه می شود.

نصب یک دوربین برروی سراین امکان رابه کاربرمی دهدتابایک پلک زدن بتواندعکس بگیرد.

گفتارمغزی بارایانه

این فناوری ازطریق یک دستگاه ساده بی سیم روی گردن افراددارای اختلال کلامی قرارمی گیردتابتواندپیام خودراباصدامنتقل کند

شرکت آمبینت(Ambinet)درایلی نوی آمریکا.این شرکت ازنوامبر2008فروش این دستگاه رادربازارآغازکرد

دستگاه روی گردن وبالای Voicboxقرارمی گیردوباخواندن سیگنالهای عصبی وفرستادن آنهاازطریق بلوتوث به رایانه رشته های آوایی متناظرراتولیدمی کند

ازاین فناوری می توان درکمک به افراددارای اختلال کلامی هنگام صحبت تلفن وهمچنین سایرمعلولان درارتباطباوسایلی چون صندلی چرخداراستفاده کرد.

حرکت ذهنی

این فناوری می تواندبه افراددارای اختلال حرکتی ومشکلات ستون فقرات کمک کند.معلولان دراین روش تنهابافکرکردن می توانندازصفحه کلیدهای مختلف استفاده کنند.

محققان دانشگاه کیوKeioدرژاپن بااین روش درماه می 2008برای نخستین باریک محلول حرکتی توانست بصورت مجازی راه برود

الکترودهای نصب شده روی مغرسیگنالهای فرستاده شده برای ماهیچه هارادراختیاررایانه قرارمی دهدورایانه باترجمه این سیگنالهاامکان کارباصفحه کلیدرافراهم می کند.

این کیت سبک وکاملا قابل حمل است وبنابراین خریدوخروج ازمنزل برای معلولان بااستفاده ازیک میکروفون ساده امکان پذیرخواهدبود

بازی ورقص درافرادنابینا

این فناوری به افرادنابینااین امکان رامی دهدکه تنهاباشنیدن،مهارتهای خودرادرحرکات موزون به نمایش بگذارد.

آزمایشگاه مشترک MIT—سنگاپور.نرم افزاراین بازی درسایت دانشگاه MITقابل دسترسی است

این کیت هنگام شنیدن موسیقی حرکاتی موزون رادربدن فردایجادمی کند

نمونه های پیشرفته این دستگاه می تواندجلوه های صوتی خاص خودرادرشخص ایجادکند.

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیستم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 تاریخچه مصرف و صنایع چوب ایران

 

در مورد تاریخچه مصرف و صنایع چوب ایران متأسفانه مدارک و اسناد باستانی به خصوصی که مربوط به این مورد باشد ، وجود ندارد . ولی آثاری که جسته و گریخته از خلال نوشته های مؤرخین به دست می آید ، نشان می دهد که در ایران باستان نیز از مدتها قبل صنایع چوب و استفاده از این ماده مهم رونق بسزایی داشته است ، چنانچه طبق مطالعات مردمان بومی شمال ایران ، که قرنها قبل از مهاجرت آریاییها در ایران می زیستند . در حدود 4200 سال قبل از میلاد مسیح چوب را در کلبه سازی خود به کار می بردند و نقش این استوانه متعلق به 3000 سال قبل از میلاد مسیح ، که در شرق به دست آمده است ، نشان می دهد که استفاده از چوب برای وسایلی از قبیل نردبان و غیره در این دوره متداول بوده است . متأسفانه چوب همانند سفال ، فلز و یا دیگر آثار هنری نیست که در طول هزاران سال باقی بماند ، پوسیدگی چوب یکی از عواملی است که متأسفانه آگاهی ما را در این مورد به حد کافی نمی رساند .

 اکتشافات باستان شناسی در چراغعلی تپة موردی جالب بود . این مطلب رایج بودن استفاده از چوب و ارزش جنگل در ایران باستان را نشان می دهد که مهمترین آن ماکت گاوآهنی است با دیرک بلند که نقش چوب را در کشاورزی کهن به خوبی نمایان می سازد . از طرف دیگر نقش بسیار مهم و ظریف در روی ظروف اکتشافی به چشم می خورد که در یکی از آنها بزی را روی درخت زربین بدون برگ می دهد و دیگری بزی به نهال پربرگی از همین گونه حمله می کند . به طور کلی می توان گفت با آنکه انسان قبل از تاریخ پناهگاه و محل امن زندگی خود را با غارنشینی آغاز کرد ، ولی از چوب در گذشته دورتری استفاده کرده است .

 از زمان تشکیل امپراطوری هخامنشی ایران ، شواهد موجود نشان می دهد که در ایران باستان ارزش جنگل و چوب برای هنرمندان کاملاً روشن بوده است ، به همین دلیل درختکاری و به خصوص کشت درختان جنگلی ، که فقط از نظر تولید چوب اهمیت دارند ، از آئین ستوده پادشاهان هخامنشی بوده است . چنانچه کورش شخصاً به کشت درخت همت می گماشت و داریوش مرزبان کاران را برای جنگل کاری درختان بومی در بین النهرین می ستود . کاربرد چوب در معماری تخت جمشید و شوش کاملاً مشهود است .

 از دورة ماد اطلاعی از کاربرد چوب در دست نیست و حتی در مورد مصرف چوب در ساختمانها نیز ، چون مادها خانه های خود را اغلب از خشت می ساختند ، هیچگونه آثار و شواهدی موجود نمی باشد ، ولی با در نظر گرفتن ترقی شایان فن معماری و استفاده از چوب در ساختمانها در دوره هخامنشیان و توجه به اینکه اصولاً هخامنشی ها در غالب موارد از تمدن مادها پیروی می نمودند ، لااقل باید قبول کرد که صنایع چوب مادها و فن استفاده از چوب در ساختمان در دوره آنها کمتر از هخامنشیان نبوده است . اما در مورد صنایع دوره هخامنشیان مدارک تاریخی روشن تری در دست است ، چنانچه گزنفون در مورد توصیف سلاح نبرد کورش ضمن ذکر نام سلاحهای گوناگون ، از یک نیزه عالی چوبی که از چوب پستنک ( همان سنجد ) می ساختند ، یاد می نماید .

 در زمان هخامنشیان به غیر از صنایع جنگلی و استفاده از چوب در امور کشاورزی ، کشتی سازی و خانه سازی در معماری نیز اهمیت به سزایی داشته است . همچنین استفاده از چوب در امور ساختمان و مـعماری  در دوره هـخامنشیان بـه طـور شـگـرفی تـرقی کرد . از دوره سلوکیها آثاری در دست نیست ، از دوره اشکانیان نیز مطلبی در این باره ملاحظه نمی شود . ولی به طور کلی می توان گفت که به غیر از مواردی از قبیل استفاده از چوب در تیر و کمان سازی و غیره صنایع چوب اشکانیان ، مانند سایر صنایع و فنون آنها ، همانند هخامنشیان نبوده است . استعمال چوب در ساختمانها کاملاً رایج بوده است و نکتة تازه ای که در معماری ساسانیان دیده می شود ، این است که در این دوره کلافهای چوبی در میان جرزها به کار می رفته است و از این وسیله برای جلوگیری از خرابی جرزها استفاده می نمودند و چنین بنظر می رسید که این سبک معماری را از رومیان اقتباس کرده باشند . مسئله مهم دیگر در دوره ساسانیان این است که از چوب برای قاب سازی طاق و گنبدها استفاده می نمودند و این نوع طاق سازی خود انقلابی در فن معماری بشمار می رفته است که امروزه نمونه آن را میتوان در ساختمان بقعه بی بی شهربانو ، که تقلید از معماری ساسانیان می باشد ، ملاحظه نمود .

 از قدیمی ترین آثار چوبی بعد از اسلام ، دو ستون چوبی و قطعه ای خاتم کاری است که در ناحیه ترکستان غربی کشف شده و متعلق به قرن سوم هـ . ق ( نهم میلادی ) است . اما تزئینات این آثار خیلی شبیه به چوب بریهای مسجد نائین است . اشکال آن عبارت است از گل و بته که در سطح چوب حک شده است . سه قطعه چوب خاتم کاری در مجموعه رابینو موجود است که با خط کوفی ساده و حروف زیبائی برجسته مزین شده و در اطراف آن حاشیه ای است که به شاخه های متصل بناتی منتهی می شود .

 در حاشیه ، کتیبه هایی است که در یکی از آنها نام عضدالدوله دیلمی و تاریخ 363 ( سنه ثلث و ستین و ثلث ماء ) خوانده می شود .

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیستم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 تاریخچه معرق چوب :

تاریخچه معرق چوب :

شاید گفتن تاریخ دقیق از قدمت معرق چوب کاری ساده نباشد . چوب به خاطر تشکیل مواد اولیه ساخت این هنر که چوب می باشد و خاصیت خاص آن و روشهای نگهداری آن در دوران مختلف باعث شده که نتوان قدمت دقیق آن را پیدا کرد اما حداقل به جرأت می توان گفت یکی از آثار بدست آمده در کاوشهای باستان شناسی و همچنین در کتیبه های بدست آمده در تخت جمشید به لوحهایی برمی خوریم حاکی از اینکه به کارگران و هنرمندان دستمزد برای تزئینات روی درب های چوبی تخت جمشید پرداخت می گردیده که همه دلالت بر قدمت این هنر چند هزار ساله دارند.

آنچیزی که مسلم است به علت نوع ابزار خاص آن زمان از ظرافت و روشهای ویژه برخوردار بوده و عموماً از اشکال هندسی کنار هم گذاشته شده شکل می گرفته است.

به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی و ابزار مناسب این هنر دستخوش تغییرات در روش اجرا و طرح شد

با ورود اسلام به ایران این هنر در مکانهای مقدس مذهبی نمو پیدا کرد که نمونه آن را روی درب های مساجد ایرانی میتوان یافت .

یکی از قدیمی ترین این آثار درب معرق کاری شده موجود در موزه مرکزی آستان قدس رضوی متعلق به قرن هشتم هجری می باشد که قسمتی از آن معرق سطح آن در دوره های بعد مرمت و بازسازی شده است « متأسفانه از تاریخ مرمت این اثر معلوم نمی باشد. »

پس از ورود کمان اره مویی به شکل جدید و تیغ های ریز تحولی نو در این هنر پدید آمد که میتوان به صورت زیر آن را بیان کرد .

پیدایش معرق :

در باورهای مردم پیدایش معرق « موزائیک اینگونه بیان شده »

خداوند هنر « زیرنویسی »

هنگامی که ............ الهه عشق و هنر خواست هنر را بدون واسطه به انسانها بدهد به مزها دستور داد که فرستاده او باشند و انسانها که عشق را احساس کردند برای تشکر از فرستاده او باشند و انسانها که عشق را احساس کردند برای تشکر از فرستاده الهه عشق مجسمه آنها را درست کرده و در محلی نگهداری می کردند که به این محل نگهداری موزه می گفتند که در حال حاضر به محل نگهداری آثار هنری خود میگوئیم و برای تشکر از مزها با ادوات موسیقی مینواختند و جشن و پایکوبی میکردند که به این موزیک می گفتند و به تزئینات داخل موزه که بدون هیچ شکل هندسی خاص بود و از کنار هم قرار گرفتن قطعات مختلف برای نشان دادن یک طرح خاص بود موزائیک میگفتند که پس از ورود اسلام به ایران واژه موزائیک به معرق تبدیل شد.

البته همانطور که در تاریخچه معرق روکش و خاتم ذکر شده این هنر در مناطق مختلف دارای سبک ها و روش های مختلف می باشد و بسته به منطقه خاص خود و عوامل محیطی نوع اجرای آن متفاوت بوده است مثلاً معرق روکش به خاطر وجود صنعت روکش سازی در مصر باستان دارای قدمت حداقل 3000 سال قبل از میلاد می باشد ( رجوع شود به تاریخچه معرق روکش ) و معرق درون چوب    ( رجوع شود به معرق سبک هندسی ) در جنوب شرقی آسیا با روش خاص کار می شده است.

اما در ایران به خاطر اینکه همزمان با ساخت بنا نما هم ساخته می شد می توان آن را خاصیت اصلی و پیدایش این سبک معرق دانست.

در ابتدا هنگام ساخت بنا ،‌ قسمتی که نما کار می شد را قبلاً لعاب داده و همزمان در موقع ساخت درجای خود نصب می گردید ( آجر لعابدار ) سپس با پیشرفت تکنولوژی ساخت بناها جای نما را خالی گذاشته « معرق کاشی » و سطح را بعداً با قطعات مختلف پر می کردند .

در وسایل کاربردی مانند صندوقچه ها و شانه ها و ... چوبی اوایل عموماً از عاج و استخوان و سنگهای قیمتی کار می شد که سپس این موارد جای خود را به چوبهای رنگی داد . جهت مطالعه بیشتر رجوع شود به تاریخ هنر ایران . »

متأسفانه بعلت کمبود منابع و مأخذهای مستند و اینکه کارهای کارشناسی شده در قدمت رشته های هنری بسیار به ندرت توسط خود ایرانیان انجام شده و حتی گاه ندانسته از تحقیقات مغرضانه مورخین و نویسندگان خارجی بهره برده اند این هنر ایرانی را دارای خواستگاه خارجی میدانند مثلاً رومیان برای کوچک جلوه دادن شکست خود از شاپور اول معرق سنگهای «موزائیک» کار شده در کاخ شاپور را کار اسیران رومی می دانند در صورتی که عظمت و معماری خاص بکار رفته در آنجا را که نشان دهنده تفکر و ذوق ایرانی است را نادیده می گرفتند . امید است که جوانان عزیز ایرانی با تأمل در گذشته خود بهتر خود و کشور خویش را بشناسند . زیرا هنر و فرهنگ یک ملت هویت هر شخص می باشد

 

 

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیستم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 اختراع تازه

 

نوعی چشم جدید الکترونیکی، امید تازه‌ای در درمان نابینایان ایجاد کرده است.

محققان در آلمان نوعی حسگر الکترونیکی ساخته‌اند که با قرارگرفتن درون چشم افراد نابینا، امکان دیدن را برای آنان فراهم می‌کند.

این حسگر که روی شبکیه چشم نابینایان قرار می‌گیرد، مانند حسگر دوربین‌های دیجیتال تصویربرداری، تصاویر را به تکانه‌های الکتریکی تبدیل می‌کند و با انتقال این تکانه ها به عصب بینایی، موجب تحریک مرکز بینایی مغز می‌شود.

استفاده از این حسگر در دو فرد که بطور مادرزاد نابینا بودند، موجب شده است این افراد اکنون بتوانند با حس بینایی خود، حروف الفبا و شکل برخی اشیا را تشخیص دهند.

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیستم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
  ده اختراع برتر سال2010اعلام شد:
 1. ساخت اولین سلول مصنوعی زنده: اولین مورد عنوان شده درنشریه تایم اولین سلول مصنوعی زنده جهان در بخش مهندسی زیستی است که در may امسال  پس از 15 سال تلاش به نتیجه رسید این تیم به رهبری Craig Venter در JVCI به فعالیت مشغول بوده است که قادر است خود را تکثیر نماید و برای مقاصدی خاص همچون استفاده در سوخت های زیستی و یا سایر مواد شیمیایی مفید مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 2. ورود تلویزیون های 3D: ورود اولین تلویزیون 3D به بازار هم از بهترین اختراعات سال بوده، ژانویه گذشته پرده برداری از اولین دوربین فیلم برداری 3 بعدی پاناسونیک اتفاق افتاد دوربین دوقلو با لنز کامل یکپارچه،  یک دوربین فیلمبرداری Full HD 3D  و پس از اولین استفاده ها از این دوربین چاپ اولین روزنامه ۳D در تاریخ 5 ژانویه هم اتفاق افتاد. 3. جت پوشیدنی مارتین: این جت که تا سال 2011 با ارزش 100 هزار دلار در دسترس عموم قرار خواهد گرفت همچنین یکی از برترین تکنولوزی های سال 2010 محسوب می گردد. خیلی ها شاید منتظر این تکنولوژی بوده اند تا از وقت تلف کردن در ترافیک راحت شوند در اوایل سال جاری در نیوزیلند بر اساس اعلام هواپیمایی مارتین اولین صورت تجاری بسته جت "Jetpack" ارائه گردید این بسته با استفاده از موتور دوقلو قادر است در 30 دقیقه از زمان پرواز تا ارتفاع 8،000 متر از زمین اوج گیرد  و توسط بنزین های معمولی سوخت گیری می کند. 4. اولین ipad تمام لمسی: اعلام یکی از این برترین ابداعات سال 2010 در بخش تکنولوژی می تواند بر محبوبیت یکی از دوست داشتنی ترین تبلت های جهان بیافزاید، زیرا این ابداع آی-پد شرکت اپل است که جزء یکی از برترین ها قرار گرفته است البته درست است که پیش از این هم تبلت لمسی وجود داشت ولی به گفته تایمز، اپل اولین شرکتی است که به جای تبدیل کردن یک رایانه معمولی به یک رایانه بدون صفحه کلید، توانسته است اولین سخت افزار و نرم افزار بسیار حساس و تمام لمسی را در صنعت رایانه ابداع کند و شاید منصفانه باشد که بگوییم iPad جهان خود را با ساخت این دستگاه خلق کرده است جالب است بدانید این دستگاه در اولین روز فروش خود 300000 پک به فروش رسانده است. 5. nanobot : در ماه مه ، دانشمندان اعلام کردند  nanobot عنکبوتی را ساخته اند که تنها 4 نانومتر است و شما می توانید آن را برنامه ریزی کنید برای راه رفتن ، چرخش به سمت چپ و راست ، توقف کردن و غیره که تا حدودی هوشمند عمل می کند و با استفاده از مولکول های تک رشته دی ان ای. ساخته شده است  nanobot مولکولی و یا "Spider " نامی که بر روی آن گذارده اند قطعا روزی برای درمان بیماری هایی مانند سرطان یا دیابت مورد استفاده قرار خواهد گرفت... منبع: تبیان
|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در سه شنبه شانزدهم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 نانو فناوری چیست؟
 
نانو کلمه ای یونانی است و به معنای کوچک است و برای تعیین مقدار 9-10 یک کمیت استفاده میشود چون یک اتم تقریبا ده نانو متر است این اصطلاح برا مطالعات عمومی روی ذرات مولکولی واقعی به کار میرود نانو تکنو لوژی مطالعه ذرات در مقیاس اتمی برای کنترل انهاست هدف اصلی بیشتر تحقیقات نانو تکنو لوژی تشکیل ترکیبات جدید یا ایجاد تغییراتی در مواد موجود است که در الکترونیک زیست شناسی و ژنتیک و هوا نوردی و حتی و در مطالعات انرژی به کار گرفته میشود فناروی نانو توانایی بدست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانو متری و بهره برداری از خواص و پدیده ها ی ماده در این ابعاد. در ابزارها و سیستمها ی نوین است این فناوری د راینده نه چندان دور در برگیرنده همه فناروی ها ی امروزی خواهد بود که به جای رقابت با فناوریهای موجود مسیر رشد و تکامل انها را در دست خواهد گرفت
تاریخچه نانو فناروی
نانو فناوری برای اولین بار در سال 1959 توسط ریچارد فایمن فیزیک دان امریکایی برنده جایزه نوبل فیزیک مطرح شد او اصرار داشت که دانشمندان ساخت وسایلی را که برای کار د رمقیاس اتمی لازم است شروع کننند اریک درکسلر دانشجویی تحصیلات تکمیکی ام ای تی به این منظور یه طرح کاری را برای مطالعه وسایلی که توانایی حرکت اشیا مولکولی و مکان انها را با دقتت اتمی دارند بنا نهاد که در سپتمابر 1981 در مقاله ای ارائه شد در کسلر این موضوع را کتابی با نهام موتورهای خلقت دنبال کرد و تو سعه مفهوم نانو تکنو لوژی را همانند یک کوشش علمی ارائه داد اولین نشانه های ثبت شده از مفهوم نانو تکنو لوژی تغییر مکان اشیائ مولکولی در سال 1989 بوده است که در ان زمان دانشمندی توانست اتمها منفرد گزنون را روی صحفه نیکل حرکت دهد تا نام ای بی ام بر روی سطح نیکل نقش بندد
کاربرد فناوری نانو
در حقیقت کاربرد فناروی نانو از کاربرد عناصر پایه نشات میگیرد که هر کدام از این عناصر پایه ویژیگیهای خاصی دارد که استفاده از انها در زمینه های مختلف موجب ایجاد خواص جامعی میشود که از جمله کاربرد نانو ذرات میتوان به موارد زیر اشاره کرد
-دارورسانی هدفند به عضو مورد نظر
– بانداژهای بی نیاز از تجدید و یا تعویض و شناسایی زود هنگام و بدون عوارض سلولهای سرطانی
– تجزیه الایندهای محیط زیست و غیره
بیشترین کاربرد نانو تکنو لوژی در راستای ایجاد تغیراتی در مواد شیمیایی و یا نقشه برداری
از ترکیبات زیستی مانند دی ان ای و سلولهای سرطانی است که تغییرات شگرفی را در زندگی انسانها به همراه داشته است
چشم انداز نانو تکنو لوژی
پزشکی و بدن انسان
رفتار مولکولی در مقیاس نانو اداره کننده سیستمهای زیستی خواهد بود نانو مقیاسی است که شیمی فیزیک و زیست شناسی و شبیه سازی کامپیوتری همگی به سمت آن در حرکت هستند فراگیر از تسهیل استفاده از دارو این فناوری میتواند به نحو حیرت انگیزی توان درمانی داروها را افزایش دهد
2- تداورم منابع کشاورزی و اب و انرژی و مواد و کاهش الودگی محیط زیست
نانو فناوری منجر به تغییرات شگرفی در استفاده از منابع طبیعی انرژی و اب خواهد شد و الودگی های زیست محیطی را کاهش خواهد داد در زمینه انرژی نیز به میزانت قابل ملاحظه ای کارایی ذخیره سازی و تولید انرژی را تحت تاثیر قرار داده و مصرف انرژی را کاهش داد
همچنین انتظار میرود تغییرات عمده ای را در منابع تامین کنند روشنایی در ده سال اینده نظاره گر باشیم
3 هوا و فضا
محدودیتهای شدید سوخت برای حمل بار به مواد زمین و ارسال فضاپیماهای تحقیقاتی به منظور مطالعات جوی همواره ذهن فضانوردان و محققان ایستگاه های فضایی را مشغول ساخته است که امروزه مواد و ابزاراالات نانو ساختاری. امید حل این مشکلات را به وجود اورده است
4- امنیت ملی
برخی از کاربرد های دفاعی نانو فناوری عبارتند از تسلط اطلاعاتی از طریق نانو الکترونیک پیشرفته به عنوان یک قابلت مهم نظامی . استفاده بیشتر از اتوماسیون و روباتیک پیشرفته برای جبران کاهش نیروی نظامی . پیشرفت در کنترل و شناسایی سیستمهای دفاعی و غیره که در بسیارری از موارد مکمل هم هستند و کاربرد طولانی مدت ان میتواند امنیت ملی را تضمین نماید
5- کاربرد نانو فناوری در صنعت الکترونیک
با استفاده از این فناوری ذخیره سازی اطلاعالتی در مقیاس فوق العاده کوچک میسر خواهد شد که در نتیجه میتوان ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را در حد هزار برابر یا بیشتر افزایش داد
6- شکل گیری بازارهای بسیار بزرگ
شواهد موجود نشان میدهد که در صد بالایی از بازارهای محصولات مختلف متکی بر نانو فناوری خواهد بود و به همین دلیل روستاها و شرکت های بزرگ و کوچک به دنبال کسب جایگاهی برای خود در این بازارهای هستند در بخش دارو نیز پیش بینی میشود تا ده الی شانزده سال اینده نیمی از این صنعت متکی بر نانو فناوری خواهد بود که نیاز به وسایل تزریق جدید و آموزشهای نوین پزشکی خواهد داشت در کنار این پیش بینی ها این سوال باید مطرح شود جایگاه کشورهایی که به نانو فناوری دسترسی ندارند در بازارهای اینده اقتصاد جهانی چه خواهد بود با توجه به اینکه سهم هر کشور یا هر موسسه یا سازمانی در زمان شکل گیری یک بازار تثبیت میشود بنابراین زمان سرمایه گذاری برای رسیدن به جایگاه مناسب همین امروز است
وضعیت جهانی نانو فناوری
از فناوری نانو به عنوان (رنسانس فناروی) نام برده میشود ورود محصولات متکی برا این فناوری جهشی بسیار عظیم در رفاه و کیفیت زندگی و توانایی دفاعی و زیست محیطی به همراه خواهد داشت هم اکنون بخشهای دولتی و خصوصی کشورهای مختلف جهان شامل ژاپن امریکا اتحادیه اروپا و چین و هند تایوان کره جنوبی و استرالیا و روسیه در رقابتی تنگاتنگ برای کسب پیشتازی جهانی در حد اقل یک حوزه از این فناوری به سر میبرند
هم اکنون حدود سی کشور دنیا در زمینه فناوری نانو دارای برنامه محلی و یا در حال تدوین ان هستند و طی پنج سال گذشته بودجه تحقیق و توسعه در خصوص فناوری نانو را به سه و نیم برابر افزایش داده اند کشورهای ژاپن و امریکا نیز فناوری نانو را اولین اولویت کشور خود در زمینه فناوری اعلام کرده اند

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه ششم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 طرح درس کلی حرفه و فن
 
 
طرح درس کلی حرفه و فن (طرح درسی بصورت کلی برای تمام بخش ها)

          بخش فناوری

1. تقویت قوه خلاقیت و ابتکار دانش آموزان

2. چگونه می توان مشکل یا مسئله ای را حل کرد؟

3. طرز تفکر صحیح و راههای پرورش قدرت تفکر

4. طراحی و مراحل ساخت یک محصول فناوری

5. اهمیت مرحله ارزیابی در بالا بردن کیفیت محصول

6. نقش و اهمیت مرحله بسته بندی محصول در فروش و بازار یابی

7. آشنایی با انواع سیستم و قسمتهای اصلی آن

وسایل آموزشی: فیلم آموزشی، وسایل لازم برای ساخت یک وسیله ، یک نوع وسیله پیچیده جهت بررسی،

تکلیف: ساخت یک وسیله ابتکاری با استفاده از وسایل دور ریختنی ، بررسی قسمتهای مختلف یک سیستم پیچیده

          
         بخش برق و الکترونیک(سه پایه):

     
      شناسایی ابزار های برق و کار برد آن ها، طراحی مدار الکتریکی ، آشنایی با انواع مولد های الکتریکی ، نقش سیم اتصال به زمین نقشه کشی برق ساختمان و نقشه خوانی ، حفاظت و ایمنی در برق ، آشنایی با ساختمان موتور آلکتریکی، ساخت مدار الکترونیک، آشنایی با قطعات الکترونیکی و کاربرد هر یک در مدار ، طرز کار با مالتی متر عقربه ای و دیجیتالی، ساخت مدار

وسایل آموزشی: ابزار های برق، کلید و پریز و سیم، آرمچر، قطعات ( بدنه) قایق و پنکه، وسایل لازم برای مدار چشمک زن و خبر کننده صوتی

تکلیف:ساخت مدار یک پل ، دو پل و تبدیل ساخت قایق یا پنکه، ساخت مدار چشمک زن با لامپ دیودیLED ، ساخت ساعت دیجیتالی ، ساخت مدار خبر کننده صوتی

         طرح درس بخش بهداشت:

            مشخصات محیط زیست سالم و آلوده و فرق بین آن، عوامل آلوده کننده محیط زیست و راههای پیش گیری از آن، راههای دفع زباله ، روشهای سالم سازی آب، نقش انسان در کاهش و افزایش آلودگی آبها، آشنایی با رفتار های سالم و ناسالم در جامعه ، آشنایی با انواع داروهای و نحوه استفاده از آنها، آشنایی با جدول واکسیناسیون کشور، انواع بیماریهای دوران کودکی و مراقبت از کودک بیمار، نحوه اندازه گیری فشار خون، اندازه گیری دمای بدن

      وسایل آموزشی: فیلم آموزشی، اسلاید، دستگاه فشار سنج ، وسایل لازم جهت سالم سازی آب

           تکلیف: مقایسه رفتار های سالم و ناسالم جامعه، نحوه اندازه گیری فشار خون و دمای بدن، اگر شما بجای مسئول محیط زیست بودید چه برنامه ای ارائه می دادید، انجام یک روش سالم سازی آب توسط دانش آموزان

  
          طرح درس بخش فلز کاری

     

         آشنایی با مراحل ذوب و فرم دادن فلزات مختلف و آلیاژ آنها، آشنابی با ابزارهای فلز کاری و نحوه کار با آنها، آشنایی با انواع اتصالات ( موقت و دائم) ، آشنایی با ابزارهای لحیم کاری و نحوه کار با آنها

  

        وسایل آموزشی: هویه، سیم لحیم، سیم مسی

        تکلیف: ساخت یک نوع وسیله ( لحیم کاری)

       طرح درس بخش چوب

     

      آشنایی با فرآورده های چوب و چگونگی تهیه آنها ، انواع کمپوزیت را در صنایع چوب بشناسند، آشنایی با چگونگی تبدیل درخت به چوب قابل استفاده در صنایع چوب، طرز تهیه کاغذ، ابزار آلات چوب را بشناسند ونحوه کاربرد آنها را فرا گیرد، شناسایی انواع چوب درختان و کاربرد هر یک از آنها، عوامل تخریب چوب، ساخت وسیله چوبی

 

    وسایل آموزشی : ابزارهای لازم برای برش چوب، چوب، طرح مورد نظر

 

    تکلیف: ساختن یک نوع وسیله چوبی ( طراحی توسط دانش آموزان) و یا یک تابلو معرق کاری

 

         بخش ساختمان :

     

        تفاوت ساختمان از نظر نوع مصالح و نما، عوامل تهدید کننده ساختمان، انواع ساختمان از نظر نوع کاربرد، آشنایی با مصالح ساختمانی ، کاربرد و طرز تهیه آنها، انواع کلاف بندی در ساختمان ، مقاومترین ساختمانها در برابر زلزله کدامند؟ آشنایی با وسایل نقشه کشی و کاربرد آنها، آشنایی با اجزاء ساختمان با استفاده از فیلم ، ماکت سازی، نحوه ترسیم نقشه ساختمان

       وسایل آموزشی: فیلم آموزشی ، CD ، وسایل لازم جهت نقشه کشی، وسایل لازم جهت ماکت سازی

      

      تکلیف: ترسیم نقشه منزل خودشان با استفاده از مقیاس نقشه، ساخت ماکت مدرسه، ماکت پارک سید جمال الدین اسد آبادی ، ساخت ماکت ونک پارک و برج ASP

  

     بخش خوراک :

  

     عوارض کمبود مواد غذایی ، تغذیه در دوران شیر خوارگی و کودکی، نقش غذای مناسب در دوران نوجوانی و بلوغ ، طرز تهیه یک نوع شیرینی و غذا، طراحی و سفره آرایی، ویژگی های مواد غذایی سالم ( ماهی، تخم مرغ، گوشت دام و...) برنامه غذایی مناسب برای سنین نوجوانی، طرز پخت صحیح انواع گوشت و سبزی، راههای نگه داری مواد غذایی

     وسایل آموزشی:وسایل و مواد لازم جهت پخت و پز غذا و شیرینی،یک نوع ماده غذایی سالم( ماهی،تخم مرغ، و....)

     تکلیف:پخت یک نوع غذا و شیرینی، آوردن یک نوع ماده غذایی و ویژگی سالم بودن آن، طراحی و سفره آرایی.

 

         بخش پوشاک:

   

      آشنایی با الیاف های مختلف و پارچه های مختلف، طرز تشخیص جنس پارچه از راههای مختلف، طرز کار با وسایل دوخت و دوز، طرز از بین بردن انواع لکه ها و شناسایی آنها، یاد گیری انواع دوختها و آموزش قلاب بافی

     وسایل آموزشی: وسایل لازم برای دوخت تابلو و کیف

     تکلیف: دوخت تابلوی گلدوزی، دوخت انواع کیف، کوسن ، قلاب بافی

      

        بخش کشاورزی:

     اثر کشاورزی در اقتصاد کشور و چگونگی توسعه آن برای بالا بردن سطح زمین زیر کشت و رسیدن به حد خود کفایی جامعه، آشنایی با مراحل کاشت، داشت و برداشت انواع گیاهان و محصولات زراعی، چگونگی کاشت بعضی از سبزیجات، روشهای مبارزه با آفات ، انواع آبیاری در مورد گیاهان مختلف، روشهای تکثیر گیاهان، شرایط مناسب برای پرورش گل (گلخانه)، آشنایی با ابزار های ساده و دستی باغبانی و طرز کار آنها، دسته بندی گیاهان و تهیه فهرستی از آنها

     وسایل آموزشی: فیلم آموزشی در رابطه با آبیاری و ... ابزارهای باغبانی جهت کاشت

     تکلیف: کاشت یک نوع سبزی یا بذر گل، قلمه زدن یک نوع گیاه

       بخش دامپروری:

       تعریف کاملی از دام و طیور و دسته بندی آنها، عوامل موثر در پرورش دام و طیور، اثرات پرورش دام و طیور و آبزیان در اقتصاد جامعه، تغذیه انسانها و صنعت، دسته بندی آبزیان راههای پرورش و نگه داری آنها و اثرات آن در اقتصاد،فهرستی از راههای تامین تغذیه دام و طیور، مراقبت های بهداشتی در مورد دامها، راههای پرورش حشرات مفید

       وسایل آموزشی: فیلم آموزشی، وسایل لازم جهت ساخت دستگاه جوجه کشی کوچک

       تکلیف: ساخت دستگاه جوجه کشی

       بخش صنایع غذایی :

     دلایل و روشهای نگهداری مواد غذایی، اهمیت فرآورده های دامی و روش های تغییر و نگهداری آنها، اثر گرما و سرما و مواد شیمیایی در نگهداری مواد غذایی، روشهای نگهداری شیر و فرآورده های آن، روش تهیه ماست و پنیر، طرز تهیه انواع رب، مربا و کمپود به روش سنتی و صنعتی،پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون و هموژنیزه مواد غذایی

 

      وسایل کمک آموزشی: فیلم آموزشی، باز دید از کارخانجات تهیه مواد غذلیی، وسایل لازم جهت تهیه مواد غذایی

 تکلیف: تهیه یکی از روشهای نگهداری مواد غذایی توسط هر گروه از دانش آموزان، تهیه ماست و پنیر

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه ششم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 مبدل جریان مستقیم به جریان متناوب

مبدل جریان مستقیم به جریان متناوب یا اینورتر (به انگلیسی: Inverter) به المان‌هایی اطلاق می‌شود که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می‌کند. فرکانس و سطح ولتاژی تولیدی توسط این قطعه الکترونیکی می‌تواند توسط تقویت کننده‌ها به سطح ولتاژ و فرکانس دلخواه تبدیل گردد.

موج تولیدی توسط اینورترها یک موج مربعی است که می‌توان با استفاده از فیتلرهای مخصوص آن را به موج سینوسی تبدیل کرد.

عملی که این مبدل‌ها انجام می‌دهند معکوس عملی است که یکسوکننده‌ها انجام می‌دهند.

 اینورتر یک دستگاه الکتریکی است که می تواند جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل کند. با استفاده از ترانسفورماتورها ، سوئیچ‌ها و مدارات کنترل ، AC تبدیل شده می تواند هر مقدار ولتاژی و فرکانسی داشته باشد. اینورترهای استاتیک قطعات متحرک ندارند و در رنج وسیعی از کاربردها استفاده می شوند. از منابع تغذیه سوئیچینگ در کامپیوترها تا کاربردهای جریان مستقیم ولتاژ بالای تاسیسات الکتریکی برای انتقال عمده توان. اینورترها معمولاً برای تغذیه توان AC از منبع DC استفاده می‌شود مثل پنل خورشیدی یا باتری ها. اینورترهای الکتریکی اسیلاتورهای الکتریکی توان بالا هستند. علت نامگذاری این است که قبلا برای تبدیل کردن DC به AC از مبدل‌های AC به DC به صورت معکوس استفاده می شد. اینورتر عمل مخالف تابع یکسوساز را انجام می دهد.

کاربردها

کاربرد به عنوان منبع تغذیه DC

یک اینورتر الکتریسیتهٔ DC را از منابعی از قبیل باتری‌ها ، پنل خورشیدی یا پیل‌های سوختی به الکتریسیته AC تبدیل می کند. برق تولیدی می تواند هر مقدار مورد نیاز باشد. در اصل می توان از اینورتر برای راه اندازی تجهیزات AC به عنوان کاربرد اصلی استفاده کرد یا آن را برای تهیه ولتاژ مطلوبی یکسو کرد. اینورترهای Grid tie می توانند انرژی را به شبکهٔ توزیع برگشت دهند زیرا جریان متناوب را با همان شکل موج و فرکانس اعمالی به شبکهٔ توزیع تهیه می کنند. همچنین می توانند در صورت تاریکی بصورت اتوماتیک خاموش شوند. میکرو اینورترها جریان مستقیم یک پنل خورشیدی را برای اعمال به شبکه الکتریکی به جریان متناوب تبدیل می کند.

 منبع تغذیه وقفه ناپذیر

یک منبع تغذیه وقفه ناپذیر (UPS) از چند باتری و یک اینورتر برای تغذیه توان AC زمانی که منبع اصلی در دسترس نیست ، استفاده می کند. موقعی که منبع اصلی به مدار بازگشت ، یک یکسوساز برای شارژ مجدد باتری‌ها از منبع اصلی استفاده می شود.

 گرمکن القائی

اینورترها منبع فرکانس پایین AC اصلی را به فرکانسی بالاتر برای استفاده در گرمکن القائی تبدیل می کند. سپس اینورتر منبع DC را به منبع AC فرکانس بالا تبدیل میکند.

درایوهای فرکانس متغیر

یک درایو فرکانس متغیر سرعت عملکرد یک موتور AC را با کنترل فرکانس و ولتاژ منبع اعمالی به موتور کنترل می کند. یک اینورتر توان کنترلی را فراهم می کند. در بسیاری از حالت‌ها ، درایو فرکانس متغیر شامل یک یکسوساز است که توان DC اینورتر می تواند از توان AC اصلی تامین شود.از آنجایی که یک اینورتر مولفه کلیدی است ، درایوهای فرکانس متغیر گاها درایوهای اینورتر یا فقط اینورتر نامیده می شوند.

درایوهای حامل برق

اینورترهای کنترل موتور با دور متغیر به طور رایج برای تغذیه موتور وسیله نقلیه در بعضی وسایل نقلیه الکتریک و دیزل-الکتریک و وسایل نقلیه برق-باطری و وسایل نقلیه هایبرید-الکتریک بزرگراه‌ها از قبیل Toyota Prius استفاده می شود. تکنولوژی اینورترها بویژه در ضمینه وسایل نقلیه الکتریکی توسعه یافته است. در وسایل نقلیه با ترمز واکنشی ، اینورتر همچنین از موتور توان می گیرد (به عنوان یک ژنراتور) و آن را در باطری ذخیره می کند.

تهویه مطبوع

یک تهویه مطبوع ساخته شده با اینورتر از یک درایو فرکانس متغیر برای کنترل سرعت موتور و کمپرسور استفاده می کند.

حالت کلی

یک ترانسفورمر منبع AC را به هر ولتاژ مطلوب تبدیل می‌کند ، اما در همان فرکانس . اینورترها ، به علاوه یکسوسازهای DC ، می تواند برای تبدیل از هر ولتاژ ، AC یا DC ، به هر ولتاژ دیگر ، ACیا DC ، در هر فرکانس مطلوب طراحی شود. توان خروجی هرگز از توان ورودی تجاوز نمی کند ، اما راندمان می تواند زیاد باشد ، با یک نسبت از توان اتلافی به عنوان گرمای تلف شده .

ایمنی

بعضی از اینورترهای توان پایین یک هشدار عدم استفاده از لامپ‌های فلورسنت دارند. این از خازن اصلاح توان موازی با لامپ ناشی می‌شود ، حذف خازن این مشکل را حل خواهد کرد. آنچه ممکن است قابل تشخیص نباشد این است که در اتصال دوگانه لامپ‌ها ، خازن ممکن است با لامپ دوم سری باشد همچنین رفع کردن مشکل اثر چشمک زدن ناشی از فرکانس اصلی باشد .

 طرح اولیه مدار

در یک مدار اینورتر ساده ، منبع DC از طریق سر وسط سیم پیچ ورودی به یک ترانسفورمر متصل می شود. یک کلید به سرعت بین سیم پیچ های بالا و پایین سوئیچ می شود تا جریان منبع DC  به صورت متناوب از طریق یک سر سیم پیچ اولیه و سپس از دیگری جاری شود. تناوب جریان در سیم پیچ اولیه ترانسفورمر در سیم پیچ ثانویه جریان متناوب (AC) تولید می کند.

نوع الکترومکانیکی تجهیزات سوئیچینگ شامل دو اتصال ثابت و یک اتصال متحرک با نگهدارنده فنری است. فنر اتصال متحرک را خلاف جهت یکی از اتصالات ثابت نگه می دارد و یک آهنربای مغناطیسی اتصال متحرک را به سمت اتصال ثابت مخالف می کشد. جریان آهنربای مغناطیسی با عمل سوئیچ قطع می شود. به طوری که کلید دائما و به سرعت بین سیم پیچ‌های بالا و پایین سوئیچ می شود. این نوع کلید اینورتر الکترومغناطیسی ، ویبراتور یا بیزر نامیده می‌شود ، که قبلا در رادیوهای لامپی اتومبیل استفاده می شد. مکانیزمی مشابه در زنگ درها ، بیزرها و سرنگ خالکوبی استفاه شده است. هنگامیکه آنها در حال در دسترس بودن با توان نامی مناسب بودند ، ترانزیستورها و انواع مختلف دیگر سوئیچ‌های نیمه هادی در طراحی مدارات اینورتر وارد شدند.

شکل موج خروجی

کلید در اینورتر سادهٔ توضیح داده شده در بالا یک شکل موج ولتاژ مربعی تولید می کند. در عوض موج سینوسی که شکل موج متداول منبع تغذیه AC است. با استفاده از تحلیل فوریه ، شکل موج متناوب متشکل از مجموعی از بی نهایت سری از موج‌های سینوسی است. موج سینوسی که همان فرکانس را دارد به عنوان شکل موج اصلی ، مولفهٔ اصلی نامیده می شود. شکل موج‌های سینوسی دیگر ، هارمونیک نامیده می شوند ، که شامل یک سری با مضارب صحیح فرکانس اصلی هستند. کیفیت شکل موج خروجی اینورتر می تواند برای محاسبه اعوجاج هارمونیکی کل (THD) با استفاده از اطلاعات آنالیز فوریه بیان شود. اعوجاج هارمونیکی کل جذر مجموع مربعات ولتاژ هارمونیک‌ها تقسیم بر ولتاژ اصلی است.


کیفیت شکل موج خروجی که از یک اینورتر مد نظر است به مشخصات مصرف کننده وابسته است. بعضی مصرف کننده‌ها برای کارکرد صحیح به منبع ولتاژ تقریبا سینوسی کامل نیاز دارند. مصرف کننده‌های دیگر ممکن است با ولتاژ مربعی خیلی خوب کار کنند.

طراحی‌های پیشرفته

پیکره بندی‌های مختلفی برای مدارات قدرت وجود دارد و راه حل‌های مختلفی در طراحی اینورتر استفاده می شود. روش‌های مختلف طراحی که ممکن است کما بیش اهمیت داشته باشد ، به این که اینورتر برای چه مقصودی طراحی شده است ، بستگی دارد. برامد کیفیت شکل موج به روش‌های زیادی می تواند مرتب شود. خازن‌ها و سلف‌ها می توانند برای فیلتر کردن شکل موج استفاده شوند. اگر طراحی شامل یک ترانسفورمر باشد ، فیلتر می تواند به اولیه یا ثانویه ترانسفورمر یا به هر دو سمت آن اعمال شود. فیلتر پایین گذر برای اجازه عبور دادن به مولفه اصلی شکل موج به خروجی در حین محدود کردن عبور مولفه‌های هارمونیک به کار برده می شود. اگر اینورتر برای تامین انرژی در فرکانس ثابت طراحی شده است ، یک فیلتر تشدید می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای یک اینورتر فرکانس متغیر ، فیلتر باید برای فرکانسی تنظیم شود که بالاتر از حداکثر فرکانس مولفه اصلی باشد . از آنجاییکه اکثر مصرف کننده‌ها شامل سلف هستند ، یکسوسازهای فیدبک یا دیودهای موازی-معکوس اغلب به دو سر هر یک از سوئیچ‌های نیمه هادی متصل می‌شود تا مسیری برای پیک جریان بار القائی موقع قطع سوئیچ ایجاد کند. دیودهای موازی-معکوس تا حدی شبیه دیودهای هرزگرد استفاده شده در مدارات مبدل‌های AC/DC هستند. تحلیل فوریه نشان می دهد که یک شکل موج ، مثل موج مربعی ، که حدودا در نقطه180 درجه غیر متقارن هستند ، فقط شامل هارمونیک‌های فرد هستند ، سوم ، پنجم ، هفتم و الی آخر. شکل موج هایی که پله هایی با عرض‌های معین و سعود و نزول محو دارند ، هارمونیک‌های اضافی را حذف می کنند. برای مثال با اضافه کردن یک پله صفر ولت بین قسمت‌های مثبت و منفی موج مربعی ، همهٔ هارمونیک هایی که بر 3 بخش پذیر هستند ، حذف می شوند و فقط هامونیک‌های پنجم ، هفتم ، یازدهم ، سیزدهم و ... باقی می ماند. عرض مورد نیاز برای پله‌ها یک سوم پریود هر پله مثبت یا منفی و یک ششم پریود هر پله صفر ولت است. تغییر موج مربعی توضیح داده شده در بالا یک مثال از مدولاسیون پهنای باند (PWM) است. مدولاسیون ، یا رگولاسیون عرض یک پالس موج مربعی اغلب به عنوان متودی از رگوله کردن یا تنظیم ولتاژ خروجی اینورتر است. زمانی که کنترل ولتاژ لازم نیست ، یک عرض پالس ثابت می تواند برای کاهش یا خذف کردن هارمونیک مرد نظر انتخاب شود. تکنیک حذف هارمونیک معمولاً روی پایین‌ترین هارمونیک‌ها ]از لحاظ فرکانسی[ به کار برده می‌شود چون فیلترینگ در فرکانس‌های بالاتر موثرتر از فرکانس‌های پایین است. طرح‌های کنترلی Multiple pulse-width یا carrier based PWM شکل موج هایی را ارائه می دهد که با پالس‌های کم عرض زیادی ترکیب شده اند. فرکانس به نمایندگی از تعداد پالس‌های باریک در ثانیه ، فرکانس سوئیچینگ یا فرکانس کریر نامیده می شود. این طرح‌های کنترلی اغلب در اینورترهای کنترل موتورهای فرکانس متغیر استفاده می شوند زیرا رنج وسیعی از ولتاژ و فرکانس خروجی را قابل تنظیم می کنند در حین بهتر کردن کیفت شکل موج. اینورترهای چند سطحی روش دیگری را برای حذف هارمونیک‌ها ارائه می کنند. اینورترهای چند سطحی شکل موجی را در خروجی ایجاد می‌کند که چندین پله مجزا از سطوح مختلف ولتاژ را ارائه می کند. برای مثال ممکن است که چند موج سینوسی را با داشتن ورودی‌های جریان مستقیم در دو سطح ولتاژ یا ورودی‌های مثبت و منفی با زمین مرکزی ایجاد کند. با اتصال ترمینال‌های خروجی اینورتر به ترتیب بین مثبت و زمین ، مثبت و منفی ، زمین و منفی ، سپس هر دو به زمین ، یک شکل موج پله ای در خروجی اینورتر تولید می شود. این مثالی از اینورتر سه سطحی است : دو ولتاژ و یک زمین.

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه ششم آذر 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 زنبور عسل


و اوحی ربک الی النحل ان اتخذی من الجبال بیوتا و من الشجر و مما یعرشون.ثم کلی من کل الثمرات فاسلکی سبل ربک ذللا یخرج من بطونها شراب مختلف الوانه فیه شفاء للناس ان فی ذالک لایه لقوم یتفکرون.(نحل 67-69)
پروردگارت به زنبور الهام کرد که در کوهها و درختان و در آنچه سقف دارند لانه کن، آنگاه از هر میوه ای بخور و راه هموار پروردگارت را بپوی ، و از شکم آنها نوشابه ای که رنگهای مختلف دارد بیرون می آید، که آن باعث درمان مردم است، به راستی در این کار نشانه ای برای اندیشمندان است.

 

 

مقدمه

زنبور عسل یکی از حشرات مفید برای انسان است که متعلق به رده دوبالان می‌باشد. زنبور عسل خیلی پیش از انسان در روی زمین بوجود آمده و زندگی می‌کرده است. زنبور عسل حدود 150 میلیون سال قبل وجود داشته و مشغول زاد و ولد بوده است. منتها با این تفاوت که در آن فاقد یک زندگی اجتماعی بوده و مثل خیلی از زنبورهای غیر عسلی امروزی ، زندگی انفرادی داشته و هر زنبور لانه مخصوص بخود را داشته و در آن زندگی می‌کرده است. کندو محلی است که زنبورها در آن تولد یافته ، کار کرده ، خواهران و برادران خود را پرورش داده و مواد غذایی لازمه را در آن انبار و ذخیره می‌کنند. زنبور عسل دارای نژادهای مختلف است و ساختمان بدنی پیچیده‌ای دارند.

ساختار بدن زنبور عسل

سر

در جلوترین قسمت بدن قرار داشته و شامل اعضای زیر است: دو عدد چشم مرکب ، سه عدد چشم ساده ، دو عدد آنتن و دهان با خرطوم. بزرگی چشمها وسیله‌ای است که زنبوردار به کمک آن به راحتی می‌تواند زنبور نر را از کارگر تشخیص دهد. زیرا چشمهای زنبور نر بزرگتر بوده و از عقب سر بهم می‌رسند، ولی در زنبور کارگر و ملکه بهم نمی‌رسند. کار آنتنها ، لمس کردن و بوییدن است. زنبور به کمک خرطوم ، شهد را از روی گلها جمع آوری و از راه دهان به داخل کیسه عسلی می‌فرستد.

سینه

از سه حلقه کیتینی درست شده و اعضای زیر به آن اتصال دارند: چهار عدد بال یا پر که دو عدد آنها بالهای جلویی و دو عدد دیگر بالهای عقبی هستند. شش عدد پا که جفت عقب آن دارای حفره‌هایی به نام سبد می‌باشند و  زنبور عسل در دوران فعالیت خود گرده‌های گل در آن پر و با خود به کندو حمل می‌کند. این سبدها در کارگران بزرگتر از نرها هستند.

شکم

در قسمت انتهایی بدن قرار داشته، از 6 حلقه کیتینی پشتی و 6 قطعه شکمی تشکیل شده است. در انتهای شکم مخرج برای دفع مدفوعات دیده می‌شود. از راه همین مخرج ، زنبور قادر است خاری را که در داخل بدنش جای دارد، خارج کرده و نیش بزند. زنبور نر نمی‌تواند نیش بزند، چون اصلا نیش ندارد.

 

 

غده های مهم

  • در داخلا دو طرف سر کارگر یک جفت غده‌ای به نام غده‌های شیری وجود دارد که از خود ماده‌ای به نام شیر یا ژله شاهانه ترشح می‌کند و با آن ملکه و لاروهای خیلی جوان را تغذیه می‌نمایند.
  • غده‌های بزاقی همراه با یک جفت غده سینه‌ای بوسیله یک کانال مشترک ، ترشحاتشان را به داخل دهان زنبور می‌ریزند. ترشحات این غده‌ها در موقع لارو بودن صرف تنیدن به دور خود شده و پس از رشد و تبدیل به یک زنبور کامل ، نقش غده بزاق دهان را در زندگیشان بازی می‌کنند.
  • غدد زیر آرواره‌ای که در کارگران خیلی کوچک و غیرفعال بوده و در ملکه بسیار بزرگ و فعال است. ماده‌ای بوسیله این غده ترشح می‌شود که با بوی مخصوصش باعث تمیز ملکه از سایر زنبورها می‌شود.
  • در زیر شکم زنبورها 4 جفت غده‌های مومی وجود دارد که سه جفتش فعال هستند و موم ترشح می‌کنند و بکار ساختن سلولها و شان می‌خورند.
  • غده‌های بویایی: در پشت زنبورها غده‌ای به نام غده بویایی دیده می‌شود که کارش تشخیص بوهاست.
  • غده‌های مخزنی: سه عدد غده در مخزن به نام غده‌های مخزنی ، مدفوعاتی را که در آنجا ذخیره شده‌اند، مرتب ضد عفونی می‌کنند.


 

 

نژادهای زنبور

زنبور هندی Aspis Indica

کمی کوچکتر از زنبور عسل معمولی بوده ، قدر کارگرش 13 میلیمتر می‌باشد. سلولهایی را که با موم در روی شانها درست می‌نماید از سلولهای زنبور عسل کوچکتر هستند.

زنبور درشت Apis Dorsata

در هندوستان و چین زندگی نموده و بزرگترین نوع زنبور عسلی است که تاکنون شناخته شده است. به حالت وحشی زندگی کرده و در زیر شاخه‌های درخت شانش را می‌چسبانند. سالانه چند بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر کوچ می‌نمایند.

زنبور ریزApis Florea

از همه زنبورها کوچکتر بوده و فقط یک شان درست می‌کنند که مثل زنبورهای درشت به زیر شاخه درخت می‌چسباند به حالت وحشی در هندوستان و جنوب ایران یافت می‌شوند.

زنبور عسل معمولی Apis Meaifica

همان زنبور عسل معمولی است که فقط آنها را در دهات و شهرها برای تولید عسل در کندوها نگهداری می‌کنند. خواصی را که از یک نژاد خوب باید انتظار داشت عبارتند از: آرام باشند و نیش نزنند، پر محصول باشند، بچه به اندازه لازم بدهند، گلهای شهددار را به سرعت پیدا کنند، در مقابل امراض مقاوم باشند، مصرف عسل زمستانی آنها کم باشد، رشد سالانه‌شان را هر چه زودتر شروع کرده و سریع به حداکثر رشدشان برسند. از مهمترین نژادهای این زنبور می‌توان به زنبور عسل اروپای مرکزی ، زنبور سیاه ، زنبور ایتالیایی قفقازی و زنبور نژاد ایرانی نام برد.

آفات و بیماریهای زنبور عسل

از مهمترین بیماریها می‌توان به لوک آمریکایی ، لوک اروپایی ، نوزما ، کنه دونی ، یبوست ، شپشک زنبور عسل و کرم موم خوار اشاره کرد

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در یکشنبه سی ام آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 بیماری دیفتری
 

 

دیفتری :

 

دیفتری یک بیماری حاد است که عفونت معمولا در حلق – حنجره و حفرات بینی و 

 گاهی در پوست جایگزین شده و باعث علائم موضعی و عمومی می گردد میکروب

  معمولا در محل عفونت تکثیر یافته و تولید سم می کند و علائم عمومی دیفتری مربوط به

 این سم (اگزوتوکسین) می باشد .

تظاهرات بالینی : دوره ی بیماری 2 تا 6 روز است بیماری به آهستگی شروع می شود

  درجه حرارت افزایش می یابد درد گلو اغلب خفیف و حتی بیمار ممکن است سست و

بی حال باشد معمولا شدت علائم عمومی بستگی به شدت ضایعه موضعی دارد از نظر محل

  ضایعه موضعی بیماری دیفتری دارای اشکال بالینی زیر می باشد :

پاتولوژی :باسیل دیفتری در محل ورودش تولید و ترشح سم می نماید که در محل

 ضایعه سبب نکروز سلولی می گردد که در واقع همان ضایعه موضعی است و اولین علامت

  مشخص آن غشاء می باشد .

باسیل دیفتری در همان محل ورود باقیمانده و معمولا به بافت های بدن تهاجم نمی کند و

  در همان محل زمینه مساعد مناسبی برای نقص ایمنی می شود بر خلاف میکروب که

  پخش و منتشر نشده و در محل ضایعه باقی می ماند سم باسیل دیفتری از راه لنف و خون

  در بدن منتشر شده و بعد از تمرکز به ویژه در قلب و اعصاب ،  ضایعاتی ایجاد می کند .

 دیفتری قسمت قدامی بینی : ترشح از یک یا هر دو سوراخ بینی وجود دارد که در ابتدا کم

  و رقیق بوده و آغشته به خون است ولی بعدا غلیظ و چرکی خونی می شود گاهی سبب

 سوزش مدخل سوراخ های بینی و پوست بالی لب می گردد . حال عمومی بیمار معمولا

 خوب بوده و بیمار فعالیت عادی خود را دارد زیرا از مخاط بینی مقدار بسیار کمی سم

جذب می شود و به همین جهت میزان عوارض به ویژه عوارض شدید در دیفتری بینی بسیار

  کم است و خطر انتشار زیاد است .

 دیفتری لوزه : در ابتدای بیماری ممکن است فقط در یک نقطه کوچک روی یکی از

 لوزه ها وجود داشته باشد که به رنگ سفید متمایل به زرد بوده است .

 دیفتری حلق : غشا ء  در ابتدا روی کناره های برجسته حلق بوده و سپس در قسمتهای

  دیگر آن پخش می شود به طوری که امکان دارد از جلو سقف دهان و از غقب مری و

  حنجره را بپوشاند و نیز زبان کوچک را گاهی کاملا بپوشاند در اشکال شدید و سخت

 آنژین دیفتری همیشه تورم مشخص غدد لنفاوی و نسوج قدامی گردن موجود است . به طور

  کلی اثرات سمی و عوارض خطیر حاصل از آن در دیفتری حلق و لوزه بسیار شدید تر و

 شایعتر از دیفتری سایر قسمت ها است .

   دیفتری حنجره : علائم این دیفتری کاملا مربوط به انسداد مجرای تنفسی بوده و به

 تدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند در ابتدا صدای بیمار گرفته و سرفه هایی مانند سیاه

  سرفه می کند در عرض 24 ساعت اختلال تنفسی به طور پیشرونده ظاهر شده و مشخص

  می گردد که هوای کافی وارد ریه بیمار نمی شود و بیمار سیانوزه می شود .در صورتی

  که با تراکئوستومی راه عبور باز نشود بیمار بعد از تقلای زیاد بالاخره از حال رفته در اثر

  خفگی خواهد مرد .

 درمان : شامل از بین بردن باسیل و خنثی کردن سم آن می باشد برای خنثی کردن سم از

  سرم ضد دیفتری استفاده می شود اثر ایلی سرم ضد دبفتری خنثی کردن سم است که در

 جریان خون می باشد .

 منبع : درسنامه جامع بهداشت  -  ترجمه و تلخیص روزیتا صدرایی 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و نهم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 الکترونیک

الکترونیک دانش مطالعه‌ی عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه رسانا‌ها, مقاومت‌ها, القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی, قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.

در برخی موارد مطالعه المان‌های جدید نیمه‌رسانا و فن‌آوری‌های نزدیک به آن, شاخه‌ای از فیزیک در نظر گرفته می‌شود. این مقاله بیشتر به مفاهیم مهندسی الکترونیک می‌پردازد.

ادوات و مدارهای الکترونیکی

مدارهای الکترونیکی برای ایفا کردن وظایف مختلفی استفاده می‌شوند. کاربردهای اصلی مدارهای الکترونیکی عبارتند از:

1) کنترل و پردازش داده‌ها

2) تبدیل و توزیع توان الکتریکی

3) اجرای عملیات خاص

هر ردی این کاربردها با ایجاد و آشکارسازی میدان الکترومغناطیسی و جریان الکتریکی سرو کار دارند. گرچه از انرژی الکتریکی در سال‌های انتهایی قرن 19 برای انتقال پیام به وسیله تلگراف و تلفن استفاده می‌شد اما بیشتر پیشرفت‌های مربوط به علم الکترونیک پس از ساخت رادیو شکل گرفت. در یک نگاه ساده, یک سیستم الکترونیکی را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

  • ورودی‌: حسگرهای الکترونیکی و مکانیکی (یا مبدل‌های انرژی) . این تجهیزات سیگنال‌ها یا اطلاعات را از محیط خارج دریافت کرده و سپس آنها را به جریان, ولتاژ یا سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌کنند.
  • پردازشگر سیگنال: این مدارها در واقع وظیفه اداره کردن, تفسیر کردن و تبدیل سیگنال‌های ورودی برای استفاده آنها در کاربرد مناسب را بر عهده دارند. معمولاً در این بخش پردازش سیگنال‌های مرکب بر عهده پردازشگر سیگنال‌های دیجیتال است.
  • خروجی: فعال کننده‌ها یا دیگر تجهیزات (مانند مبدل‌های انرژی) که سیگنال‌های ولتاژ یا جریان را به صورت خروجی مناسب در خواهند آورد (برای مثال با ایفای یک وظیفه فیزیکی مانند چرخاندن یک موتور).

برای مثال یک تلویزیون دارای هر سه بخش بالا است. ورودی تلویزیون سیگنال‌های پراکنده شده را دریافت کرده (به وسیله یک آنتن یا کابل) و آنها را به ولتاژ و جریان مناسب برای کار دیگر تجهیزات تبدیل می‌کند. پردازشگر سیگنال پس از دریافت داده‌ها از ورودی اطلاعات مورد نیاز مانند میزان روشنایی, رنگ و صدا را از آن استخراج می‌کند. در نهایت قسمت خروجی این اطلاعات را دویاره به صورت فیزیکی در خواهد آورد این کار به وسیله یک لامپ اشعه کاتدیک و یک بلندگوی آهنربایی انجام خواهد شد.

انواع مدارها

مدارهای آنالوگ

بیشتر دستگاه‌های الکترونیکی آنالوگ مانند رادیو از تعدادی مدار اساسی تشکیل شده‌اند. مدارهای آنالوگ بر خلاف مدارهای دیجیتال از یک دامنه مداوم ولتاژ استفاده می‌کنند. تعداد مدارهای مختلف آنالوگ بسیار زیاد است به دلیل که یک مدار آنالوگ می‌تواند از یک مدار تشکیل شده از یک قطعه تا یک مدار متشکل از هزاران قطعه مختلف باشد.

مدارهای آنالوگ مدارهای خطی نیز می‌نامند گرچه از بسیاری از عوامل غیر خطی مانند آشکارسازها, تلفیق‌کننده‌ها و ... در آنها استفاده می‌شود. به عنوان مثال‌های خوب برای مدارهای آنالوگ می‌توان از تقویت کننده‌های ترانزیستوری یا لامپ خلاء, تقویت کننده‌های عملیاتی و نوسان‌سازها نام برد.

امروزه برخی از مدارهای آنالوگ از المان‌های دیجیتال و یا حتی ریزپردازنده‌ها برای بهبود عملکرد مدار استفاده می‌کنند. این مدارهای معمولاً مدارهای «سیگنال مرکب» می‌نامند. برخی موارد ممکن است تشخیص مدارهای آنالوگ از دیجیتال سخت باشد چراکه در برخی از مدارها از هر دو نوع عناصر خطی و غیر خطی استفاده شده است.

مدارهای دیجیتال

مدارهای دیجیتال مدارهایی هستند که بر پایه چند سطح ولتاژ مجزا طراحی شده‌اند. مدارهای دیجیتال رایج‌ترین مثال برای معرفی سیستم‌های جبر بول هستند و اصول پایه همه رایانه‌های دیجیتال را تشکیل می‌دهند. در بیشتر موارد تعداد حالت‌های ولتاژ در یک مدار دیجیتال دوتا هستند که با بالا (High) و پایین (Low) نمایش داده می‌شوند. که در این حالت ولتاژ پایین ولتاژی نزدیک به صفر و ولتاژ بالا ولتاژی غیر صفر است که با توجه به نوع تغذیه متفاوت است.

رایانه‌ها, ساعت‌های الکترونیکی و کنترل کننده‌های منطقی برنامه‌پذیر (PLC) بر پایه مدارهای دیجیتال ساخته می‌شوند. این علم توسط بهزاد کیان بخت پایه گذاری شد.

اجزای اصلی:

و به عنوان تجهیزات جامع‌تر:

جستارهای وابسته

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Electronics»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و نهم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 نمونه سوالات نیمسال اول آمادگی دفاعی مخصوص دختران سال سوم راهنمایی-سال تحصیلی 90-89

گروه آموزشی حرفه وفن و آمادگی دفاعی استان کردستان

( نمونه سوال اول)

الف)صحیح یا غلط بودن جملات زیر را معلوم کنید.(5/1 نمره )        صحیح            غلط

1- تمام موجودات زنده از دفاع غریزی که خداوند در وجودآنها قرارداده است بهره مندند.                               

2- اختفا به معنای همرنگ وهم شکل کردن تاسیسات وتجهیزات و نیروهای انسانی با محیط اطراف است. 

3- قدرت نظامی به تنهایی و برای همیشه قادر  به حفظ پیروزی به دست آمده نیست.         

      ب) به سوالات چهار گزینه ای زیر پاسخ صحیح دهید.( ۵/۱ نمره)                                           

4- ارتش دشمن بعثی در چه تاریخی به ایران حمله نمود؟

الف)31شهریور1359                       ب)31مرداد1359                   ج)31شهریور1358                    د)31مرداد1358

5-  چه کسی نقش اساسی در رشد خانواده و تربیت فرزندان را برعهده دارد؟

الف)پدر                                         ب)معلم                                ج)مادر                                      د)هرسه مورد

6- مهم ترین روش جنگ روانی کدام است؟

الف)تبلیغات                                  ب)شایعه                              ج)تفرقه افکنی                            د)تهدید

ج)جای خالی راباکلمه مناسب پرکنید.1 نمره

7-   بعد از.........................  سال دفاع مقدس جنگ ایران و رژیم بعثی پایان گرفت.

8-  بسیج زمینه ساز مشارکت مردم درامور .........................  جامعه است.

د)هریک ازفعالیت های زیر مربوط به کدام یک ازمیدان های فعالیت بسیج می باشد؟5/1 نمره

  (امدادرسانی-فرهنگی-علمی )

9- احیای فرضیه امربه معروف ونهی ازمنکر (..............................)                                                         

10- تربیت نیروی انسانی متعهد ومتخصص(..............................) 

11- تأمین امنیت وانتظامات(..............................) 

12- صدام هنگام حمله به ایران چه هدف هایی را در سر می پروراند؟1نمره

 

13 – در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران جنگ روانی با چه روش هایی انجام می گرفت؟1نمره

 

14- اهداف دفاع (پدافند)غیرعامل کدامند؟(سه مورد )5/1 نمره

 

15- چرا موقعیت جغرافیای سیاسی کشور ما ایران، همواره یکی از عوامل تهدید توسط دشمنان می باشد؟5/1 نمره

 

16- نقش اساسی زنان در صدر اسلام به  هنگام  جنگ چگونه بوده است؟5/1 نمره

 

                 ( نمونه سوال دوم)                                                        

 

الف)صحیح یا غلط بودن جملات زیر را مشخص کنید.5/1

1- مجموعه نو پای بسیج بعد از بیست ماه وارد جنگ ایران با رژیم بعثی شد.

2- دفاع عامل به عنوان یکی از موثرترین روش های دفاعی در مقابل تهدیدها می باشد.

3- قدرت نظامی به تنهایی و برای همیشه قادر به حفظ پیروزی بدست آمده نیست.

ب)گزینه صحیح را با علامت × مشخص کنید.5/1

4-شعارنه شرقی نه غربی ملت ایران حامل چه پیامی برای ملت های تحت ستم بود.

الف)تلاش و استقامت               ب)متکی بودن به قدرت الهی               ج)نداشتن حمایت قدرت های بیگانه          د)هرسه مورد

5-ازهدف های زیر کدامیک به اهداف دفاع غیرعامل بستگی ندارد؟

الف)حفظ جان انسان ها   ب)حفظ تمامیت ارضی   ج)استفاده ازسلاح وتجهیزات جنگی   د)تامین نیازهای حیاتی جامعه درزمان بحران

6-اهداف جنگ روانی رامی توان درکدام گزینه بدست آورد؟

الف)از بین بردن روحیه امیدواری مردم                                      ب)ایجادبی اعتمادی مردم نسبت به رهبران خود

ج)ایجادشکاف وچند دستگی دربین مردم                                      د)همه موارد

ج)درجای خالی ازکلمه مناسب استفاده کنید.5/1

7-یکی ازعوامل شکست درمقابل تهاجم دشمنان غافلگیر شدن وآماده نبودن برای--------است.

8-بسیج نیروی فعال درتمام میدان های مورد نیاز-------است.

9-میدان اثر گذاری افکارواندیشه های انسان هابایکدیگردردنیای امروز--------گفته می شود.

10-ربط دهید؟                                      (فریب- اختفا- استتار )

الف)هم رنگ وهم شکل شدن (...............)                                                                      

ب)مخفی شدن فردوپنهان کردن تجهیزات وتاسیسات  (................)                             

                                                                                                                                                    

11-مینا به مریم گفت:میدانی دفاع انسان محدود به حفظ جان و مال می باشد.ودیگر هیچ.مریم جواب دادالبته که نه بلکه می تواند؛

دخترگلم شمامینا را راهنمایی کنید.1

 

12-پدرام نمی داند چرا کشور ما همیشه مورد تهاجم دشمنان قرار می گیردو درمعرض تهدید کشورهای سلطه گرمی باشد .دوست خوبم آیا می توانی اورا راهنمایی کنید.1

 

13-آیا می توانی بیان کنی صد ام بعد ازتصرف شهر خرمشهر چه ادعای بیهوده ای داشت؟1

 

14-میدان های فعالیت بسیج رامشخص کنید؟سه مورد5/1

 

15-دوست خوبم می توانی مرا راهنمایی کنی که درآیات قرآنی ازکدام زنان تاثیرگذ ار درتاریخ زندگی انسان ها نام برده شده است؟

سه مورد5/1

 

16-انواع روش های جنگ روانی را مشخص کنید؟1

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و نهم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 نمونه سوالات آمادگی دفاعی سال سوم پسران نوبت اول

صحیح یا غلط بودن سؤالات زیر را مشخص کنید.( 5/0 نمره)                  صحیح       غلط

1- عوارض طبیعی زمین به پدیده هایی گفته می شود که انسان در بوجود آمدن آن ها دخالت داشته است.                                      

2- سلاح شیمیایی، منفورترین ابزار جنگی قرن بیستم به حساب می آید.          

B- زیر پاسخ صحیح سوالات زیر را خط بکشید.( 75/0نمره)

3-‌‌ « گسترش مشارکت مردم در امنیت داخلی » جزء کدام یک از عرصه های بسیج محسوب می شود؟

الف) فرهنگی                                  ب) اجتماعی                                       ج) دفاعی                                  د) امنیتی

4- افزایش تورّم جزء کدام دسته از ابعاد ناامنی محسوب می شود؟

الف) اقتصادی                               ب) نظامی                                            ج) فرهنگی                               د) اجتماعی

5- اهدای خون به مجروحان جنگی جزءکدام یک از حمایت ها در زمان جنگ می باشد؟

الف) امدادی                                 ب) رزمی                                            ج) انسانی                                   د) روانی

C- در جاهای خالی کلمات مناسب بنویسید.( 1نمره)

6- اختفاء، حفاظت در برابر دید دشمن را تأمین می نماید و ................... امکان کشف یا شناسایی نیروها و تجهیزات را کاهش می دهد.

7- دفاع انسان در مقابل خطر را دفاع ...................  و دفاع حیوان در مقابل خطر را دفاع ...................... می گویند.

D- به سوالات زیر پاسخ کوتاه دهید.( 5/1نمره)

8- شرکت در جبهه های جنگ، جزء کدام دسته از پشتیبانی ها ( حمایت) ها در هنگام جنگ محسوب می شود؟

9- جاده، پل و سنگر جزء کدام دسته از عوارض زمین محسوب می شوند؟

10- همکاری با نهادهای اجتماعی مانند نهضت سواد آموزی و سازمان تأمین اجتماعی جزء کدام یک از وظایف بسیج است؟

E- به سوالات زیر پاسخ کامل دهید.

11- بین عکس العمل انسان و حیوان در هنگام روبه رو شدن با خطر، چه تفاوتی وجود دارد؟ علت چیست؟( 5/1نمره)

  

12- به نظر شما برای اسوه شدن چه مسیری را باید پیمود؟( 1 نمره)

 

13- آیا بین ابعاد مختلف ناامنی؛ ارتباطی وجود دارد؟ چگونه؟( 5/1نمره)

 

14- دو نمونه از عوارض نامطلوب ناشی از بی نظمی را بنویسید. ( 1نمره)

 

15- خسارت کدام یک از حالت های سلاح شیمیایی(جامد،مایع،گاز) بیشتر است؟ چرا؟( 25/1نمره)

 

 16- دو مورد از کارهایی که با آن می توان دشمن را فریب داد، بنویسید.؟( 1نمره)

 

17-  در پشتیبانی جمعی، رعایت چه نکاتی ضروری است؟ دو مورد را بنویسید.( 1نمره)

 

 

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و نهم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 نمونه سوالات حرفه وفن سال سوم راهنمایی نوبت اول

 کاری از گروه آموزشی حرفه وفن استان کردستان 

A صحیح یا غلط بودن سؤالات زیر را مشخص کنید.( 5/0 نمره)                   صحیح       غلط

1- فرایند تفکر بعد از احساس وجود مشکلی که برای انسان اهمیت دارد آغاز می شود.                                      

2- قبل از اختراع سلف، از لامپ های بزرگ و گران قیمت و پرمصرف استفاده می شد.          

B- زیر پاسخ صحیح سوالات زیر را خط بکشید. ( 5/0 نمره)                   

3- کدام یک از بیماری های واگیر زیر واکسن و درمان قطعی ندارد ؟

الف) آبله                                ب) فلج اطفال                                 ج) ایدز                                       د) اوریون

4- کدام یک از عوامل بیولوژیکی تخریب کننده ی چوب، بیش ترین صدمه را بر چوب وارد می کند؟

الف) قارچ ها                          ب) حشرات                                  ج) موجودات دریایی چوبخوار                        د) باکتری ها

C- در جاهای خالی کلمات مناسب بنویسید. ( 5/0 نمره)                   

5- برای راه اندازی و روشن کردن موتور اتومبیل از .................... استفاده می شود.

6- یکی از راه های پرورش قدرت تفکر و خلّاقیت، شرکت کردن در کارها و بحث های .................... است.

D- کلمات داده شده ی زیر را در داخل پرانتزها بنویسید( یک کلمه اضافه است.) ( 5/0 نمره)                   

آرمیچر_ بادبزن_ کلید تبدیل

7- هرگاه بخواهیم یک لامپ را از دو نقطه روشن یا خاموش کنیم، از این وسیله استفاده می کنیم.( ....................)

8- در موتورهای الکتریکی مجموعه ای به نام جاروبک و جارونگهدار جریان برق را به آن می رسانند.( ....................)

E- به سوالات زیر پاسخ کوتاه دهید. ( 5/0 نمره)                   

9- توانایی یادگیری در طول زندگی و به دست آوردن مهارت های مختلف را چه می گویند؟

10- چوب کدام نوع درختان برای کاغذ سازی مناسب تر است؟

F- به سوالات زیر پاسخ کامل دهید.

11- چرا والدین و افرادی که با کودکان سروکار دارند باید بیش تر مراقب رفتار و اعمال خود باشند؟( 5/0 نمره)                   

 

12- از کمپوزیت چوب مانند صفحات عایق صدا وحرارت و برودت در چه مکان هایی استفاده می شود؟دو مورد را بنویسید. ( 5/0 نمره)                    

 

13- وظیفه ی سیستم انتقال قدرت در خودرو چیست؟( 1 نمره)                   

 

 14- شیرآلات بهداشتی را تعریف کنید. ( 5/0 نمره)         

 

          G- به سوالات توصیفی زیر پاسخ دهید.

15- آرش به همراه پدر و مادرش تلویزیونی LED خریدند، هنگام باز کردن تلویزیون آرش متوجه یک دفترچه در داخل بسته بندی شد؛ او از

پدرش پرسید: این دفترچه چیست؟ چرا همراه تلویزیون می باشد؟ لطفاً او را راهنمایی کنید. (1 نمره )

16- معلم حرفه وفن در کارگاه مدرسه قطعه ای الکترونیکی را به دانش آموزان نشان داد که از مقداری سیم روپوش دار مسی به صورت حلقه هایی به دور هسته ای آهنی پیچیده شده بود؛ به نظر شما این قطعه چه نام دارد؟ دو مورد از کاربردهای آن را در الکترونیک بنویسید.( 75/0 نمره)

 17- فرزام یک برادر یک ساله دارد که بعضی مواقع مسئولیت پرستاری از او را در غیاب پدر و مادرش برعهده دارد، به نظر شما مهم ترین نکته در پرستاری کودکان چیست؟ فرزام را راهنمایی کنید. ( 75/0 نمره)

18- معلم از کارو پرسید: به نظر شما چرا تیرهای برق و تلگراف و تلفن و هم چنین تراورس های زیر ریل راه آهن که از جنس چوب می باشند در مقابل رطوبت، قارچ ها، حشرات چوب خوار و دیگر عوامل مخرب چوب مقاوم اند؟ کارو جواب داد: زیرا (5/0 نمره)

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و نهم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 جواب نامه گروه حرفه وفن شهرستان بیجار

باسمه تعالی

از: گروه آموزشی درس حرفه وفن استان کردستان

به: سرگروه محترم گروه آموزشی در س حرفه وفن شهرستان بیجار

با عرض ادب و احترام خدمت همکار محترم

در رابطه با سوال مطرح شده با موضوع ، آیا برای تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب روشی وجود دارد؟

جواب: برای این موضوع توجه شما را به مدار فانکشن ژنراتور یا سیگنال ژنراتور ( نوسان ساز ) برای اوسیلوسکوپ که به پیوست ارسال شده است و همچنین مدار چشمک زن با لامپ دیودی مندرج در واحد دوم کتاب حرفه وفن سال سوم جلب می نماییم.

توضیح موضوع: به استحضار می رساند اگر توجه نموده باشید در مدار چشمک زن با لامپ دیودی جریان اعمالی جریانی مستقیم با منبع تغذیه ی باطری می باشد که این جریان در حین عملیات موجود در مدار مذکور تغییر شکل یافته و جریان مستقیم به جریان متناوب به شکل موج مربعی تبدیل می شود چرا که لحظه ای که ولتاژ ذخیره شده در خازن در دیود تخلیه شده ولتاژی تقریباً برابر با ولتاژ ورودی در دیود اعمال شده و برای زمانی کوتاه بیشترین نوردهی در دیود دیده می شود و در زمانی دیگر که خازن تخلیه می شود و ولتاژ در LED به مصرف می رسد برای زمانی کوتاه شاهد خاموشی LED می باشیم و این امر متناوباً تکرار می شود یعنی می توان گفت موجی شبیه نمودار زیر ایجاد می گردد که هرچه خازن و ترانزیستور در مدار تقویت گردد شکل موج سرعت بیشتری گرفته و تغییرات محسوس تر خواهد شد.

                                                                                                                v   

 


                                     T


 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و نهم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 نمونه سوالات حرفه وفن سال دوم راهنمایی نوبت اول

          A– صحیح یا غلط بودن سؤالات زیر را مشخص کنید.( 5/0 نمره)                       صحیح       غلط

1- فنّاوری نیز مانند نوزاد انسان مراحل رشد و تکامل خود را طی می کند و هر روز کامل تر و پیچیده تر می شود.                                      

2- اتصال دو سیم حامل جریان الکتریکی به یک دیگر بدون واسطه(اتصال کوتاه) موجب برق گرفتگی می گردد.          

B- زیر پاسخ صحیح سوالات زیر را خط بکشید. ( 5/0 نمره)

3- کدام یک از رفتارهای ناسالم زیر در گروه پرخطر قرار دارد؟

الف) ورزش نکردن       ب) خواب کم تر از هفت ساعت در شبانه روز      ج) دوستی با افراد ناباب      د) خوردن تنقلات زیاد

4- کدام یک از روش های زیر جزء اتصالات جدا شدنی محسوب می شود؟

الف) پیچ و مهره                 ب) پرچ                    ج) جوش کاری                    د) لحیم کاری

C- در جاهای خالی کلمات مناسب بنویسید. ( 5/0 نمره)

5- سوزنی برگان معمولاً دارای چوب های ............... اند.

6- آن چه که به عنوان محصول نهایی از سیستم به دست می آید،.................... نام دارد.

D- کلمات داده شده ی زیر را در داخل پرانتزها بنویسید( یک کلمه اضافه است.) ( 5/0 نمره)

دیود معمولی_ مدار مجتمع یا IC_ خازن

7- برای یک سو سازی جریان برق متناوب به مستقیم بیش ترین کاربرد را در الکترونیک دارد.( ....................)

8- کار این نوع از قطعات الکترونیکی ، ذخیره ی انرژی است.( ....................)

E- به سوالات زیر پاسخ کوتاه دهید. ( 5/0 نمره)

9- مناسب ترین آب برای آشامیدن که از طریق لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد، کدام نوع آب است؟

10- تنوع رنگ در کدام نوع چوب ها بیش تر است؟

F- به سوالات زیر پاسخ کامل دهید.

11- منظور از داروهای مجاز چیست؟ یک مثال بیاورید. (1 نمره)

 12- سه مورد از فواید و مزایای چوب های خشک شده در کوره های چوب خشک کنی را بنویسید. ( 75/0 نمره)

  13- اتصال با لحیم (لحیم کاری) را تعریف کنید. (1 نمره)

 14- استفاده از کدام وسایل ایمنی به هنگام جوشکاری جهت حفاظت از چشم ضروری است؟(5/0 نمره)

G- به سوالات توصیفی زیر پاسخ دهید.

15- معلم هونیا از او پرسید: هونیا جان اگر مدرسه یک سیستم محسوب می شود، آیا قسمت های اصلی آن را می توانی نام ببرید؟ هونیا پاسخ داد:( 1 نمره)

16- معلم هومن از او پرسید:هومن جان محاسبه ی مقدار اهم مقاومت های رنگی بر چه اساسی انجام می گیرد؟ هومن پاسخ داد: با استفاده از نوارهای رنگی روی بدنه ی مقاومت ها و بر اساس جدول رمز مقاومت ها؛ معلم گفت آفرین پس مقدار اهم مقاومت زیر را براساس کیلو اهم محاسبه کن. لطفاًهومن را راهنمایی کنید.( قرمز= 2       سیاه= 0          زرد= 4 )       ( 75/0 نمره)

17- پدر شنیا کارمند محیط زیست است، و به شنیا گفت: دخترم فردا هوا آلوده خواهد بود هنگام رفتن به مدرسه حتماً از ماسک استفاده کن. شنیا پرسید:مگر آلودگی هوا چه مشکلی ایجاد می کند؟ شما او را راهنمایی کنید.( 5/0 نمره)

 

                    

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و دوم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 نمونه سوالات امتحان نوبت اول حرفه وفن سال اول راهنمایی

                                   

A       صحیح یا غلط بودن سؤالات زیر را مشخص کنید.( 5/0 نمره)               صحیح       غلط

1- گسترش دانش و به کارگیری آن موجب پیشرفت و تکامل محصولات فنّاوری شده است.                                      

2- به مسیر بسته ای که جریان الکتریکی در آن جاری است مولّد الکتریکی می گویند.          

B- زیر پاسخ صحیح سوالات زیر را خط بکشید.( 5/0 نمره)                 

3- مهم ترین راه پیشگیری از نابودی محیط زیست، چیست؟

الف)استفاده ی کمتر از سوخت o  ب)بازیافت موادo  ج)کنترل جمعیت o  د)جلوگیری از تخریب جنگلo

4- کدام یک از فرآورده های چوب، از خرده چوب و چسب ساخته شده است؟

الف) تخته ی خرده چوب( نئوپان) o        ب) روکش چوبی o                ج) فیبرo             د) الوار o

C- در جاهای خالی کلمات مناسب بنویسید.( 5/0نمره)

5- آلومینیم را از نوعی خاک رس، به نام .................... ، به دست می آورند.

6- هر چه تعداد اجزای یک سیستم بیشتر باشد، سیستم.................... است.

D- کلمات داده شده ی زیر را در داخل پرانتزها بنویسید( یک کلمه اضافه است.)( 5/0نمره)

کلید_ پریز_ فیوز

7- یک وسیله ی حفاظتی در برق است که از عبور جریان غیر مجاز در مدار جلوگیری می کند.( ....................)

8- وسیله ای است که برای قطع و وصل جریان برق به کار می رود.( ....................)

E- به سوالات زیر پاسخ کوتاه دهید.( 1نمره)

9- به علم و هنر پیشگیری از بیماری ها، افزایش سلامت و طول عمر چه می گویند؟

10- برای صاف کردن سطوح چوبی از چه وسیله ای استفاده می شود؟

F- به سوالات زیر پاسخ کامل دهید.

11- دفن بهداشتی زباله شامل چه روش هایی است؟( 75/0نمره)

 12- پوشیدن لباس کار مناسب در کارگاه چه فوایدی دارد؟( 75/0نمره) 

 13- در کارخانه های ذوب آهن ، سنگ آهن را همراه چه موادی در کوره ی بلند می ریزند؟( 5/0نمره)

 14- دو مورد از ویژگی های فلز مس را بنویسید. ( 5/0نمره)

G- به سوالات توصیفی زیر پاسخ دهید.

15-  ۱۵- معلم هیوا از او پرسید: هیوا جان اگر انسان و رایانه ( کامپیوتر) هر دو سیستم محسوب می شوند، آیا تفاوتی با هم دارند یا نه؟ هیوا پاسخ داد:(۱نمره)  ....................................................................

16-   ۱۶-خانم معلم با پیچ گوشتی پریز برقی را باز کرد و بعد با فاز نما (فازمتر)دو رشته سیم داخل آن را بررسی نمود، سپس به بچه ها گفت: من اگر بدون دستکش عایق به این رشته سیم دست بزنم دچار برق گرفتگی نمی شوم ولی رشته سیم دومی خطرناک است، به نظر شما علت این مسأله چیست؟( 75/0 نمره)

17-  ۱۷-شنیا به دوستش گفت: پدرم دیشب از حشره کش شیمیایی برای کشتن سوسک های داخل آشپزخانه استفاده کرد و ما از بوی بد آن مجبور شدیم شب خانه ی پدر بزرگم بخوابیم؛ دوستش گفت: ما هیچ وقت از حشره کش شیمیایی استفاده نمی کنیم، زیرا ( 75/0 نمره)


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و دوم آبان 1389  | نظر بدهید
 
     
     
 
 جداول بودجه بندی و بارم بندی حرفه وفن وآمادگی دفاعی

 

 

بسمه تعالی

جدول بودجه بندی کتاب حرفه وفن و آمادگی دفاعی مقطع راهنمایی

گروههای آموزشی استان کردستان

در سال تحصیلی 90-89

 

ماه

حرفه وفن

 پایه اول

حرفه وفن

 پایه دوم

 

حرفه وفن

 پایه سوم

 

آمادگی دفاعی پایه سوم

 دختران                پسران

مهر

 

21-1

29-1

30-1

7-1

9-1

آبان

 

42-22

58-30

57-31

20-8

19-10

آذر

 

64-43

88-59

87-58

32-21

32-20

دی

 

79-65

104-89

104-88

43-33

37-33

بهمن

 

98-80

134-105

134-105

48-44

49-38

اسفند

 

117-99

164-135

166-135

56-49

63-53

فروردین

 

128-118

180-165

182-167

63-57

69-64

اردیبهشت

 

153-129

205-181

203-183

65-64

81-70

 

 

 

بسمه تعالی

جدول بارم بندی کتاب حرفه وفن  و آمادگی دفاعی مقطع راهنمایی

گروههای آموزشی استان کردستان

در سال تحصیلی 90-89

 

واحدهای درسی

پایه اول

پایه دوم

پایه سوم

نوبت اول

نوبت دوم

نوبت اول

نوبت دوم

نوبت اول

نوبت دوم

فناوری و سیستم

 

5/1

5/0

5/1

5/0

5/1

5/0

برق و الکترونیک

 

5/1

75/0

5/1

5/0

5/1

5/0

بهداشت

 

2

75/0

2

5/0

75/1

5/0

چوب

 

5/1

5/0

5/1

5/0

5/1

5/0

فلز و آشنایی با خودرو

 

5/1

5/0

5/1

5/0

75/1

5/0

ساختمان سازی

 

-

25/1

-

25/1

-

1

خوراک

-

1

-

25/1

-

75/0

پوشاک

-

75/0

-

5/0

-

1

کشاورزی

 

-

25/1

-

75/0

-

75/0

دام پروری

 

-

75/0

-

75/0

-

1

صنایع غذایی

 

-

-

-

1

-

1

 

 

عناوین درسی

آمادگی دفاعی

دختران

عناوین درسی

آمادگی دفاعی

پسران

 

نوبت اول

نوبت دوم

 

نوبت اول

نوبت دوم

دفاع و ضرورت آن

 

5/1

75/0

دفاع وضرورت آن

 

2

5/0

چرا کشور ما مورد تهاجم قرار گرفت؟

 

5/1

5/0

بسیج

5/1

5/0

 

 

 

ناامنی

75/1

5/0

مدافعان سرزمین ایران

 

5/1

75/0

مهارت های فردی و جمعی

5/3

5/0

 

 

 

پدافند غیر عامل

5/1

5/0

فعالیت های بسیج

 

2

75/0

پشتیبانی در هنگام بروز حوادث غیر طبیعی( جنگ)

75/1

5/0

زنان قهرمان

 

5/1

5/0

ضرورت و اهمیت کسب آمادگی در برابر زلزله

-

5/0

ایمنی در برابر زلزله

-

5/1

دفاع غیر عامل

 

2

75/0

در زمان وقوع زلزله چه باید کرد؟

-

1

جنگ روانی

2

1

بعد از وقوع زلزله چه باید کرد؟

-

1

ضرورت کسب آمادگی در برابر زلزله

-

5/1

سیل، طوفان ،رعد و برق

-

5/0

 

 

 

شیوه ی امداد رسانی در حوادث

-

5/0

ایمنی در برابر زلزله

 

-

5/2

آشنایی با حوادث و مهارت های امدادی

-

5/1

در زمان وقوع زلزله چه باید کرد؟

 

-

2

بررسی دقیق علل وقوع حوادث

-

5/0

 

 

 

آتش و راه های خاموش کردن آن

-

5/0

بعد از وقوع زلزله چه باید کرد؟

 

-

1

آتش چگونه گسترش

 می یابد؟

-

1

اقدامات قبل از آتش سوزی و هنگام آن

-

5/0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه ی نمره دهی درس حرفه وفن مقطع راهنمایی

گروه آموزشی استان کردستان سال تحصیلی 90-89

 

نوع فعالیت

روش انجام فعالیت

بارم

شاخص های فعالت عملی

ریز بارم

تئوری( علمی)

شفاهی یا کتبی

8نمره

فعالیت عملی

تحقیق فردی

 

2 نمره

فعالیت گروهی کارگاهی

10نمره

نظم و انضباط فردی

 

1 نمره

هماهنگی و همکاری گروهی

 

1 نمره

خلاقیت و نوآوری

 

2 نمره

کار اجرایی انجام شده

 

3 نمره

نتیجه دهی و کاربرد وسایل و ابزار

 

2 نمره

سرعت عمل

1 نمره

نحوه ی نمره دهی درس آمادگی دفاعی مقطع راهنمایی ( پسران و دختران)

 

نوع فعالیت

روش انجام فعالیت

بارم

آمادگی دفاعی

 

 

نوع فعالت عملی در نیمسال اول

 

 

نوع فعالت عملی در نیمسال دوم

تئوری( علمی)

شفاهی یا کتبی

12نمره

فعالیت عملی

تحقیق فردی

 

2 نمره

فعالیت کلاسی

1نمره

فعالیت عملی

5 نمره

دختران

اجرای پدافند غیرعامل

آمادگی در برابر زلزله

پسران

آموزش و اجرای نظام جمع و پدافند غیر عامل

آمادگی در مقابل زلزله و آتش سوزی

 

 

|+| نوشته شده توسط GROH AMOZESHI OSTAN KURDESTAN در شنبه بیست و دوم آبان 1389  | نظر بدهید