گروه آموزشی حرفه وفن کردستان

کتلت با طعم ماهی
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٠
 


:مواد لازم
سیب زمینی 3 عدد
.تن ماهی 375 گرم (روغن تن ماهی را بگیرید و ماهی را ورقه و خرد کنید)
تخم مرغ زده شده 3 عدد
نان خشک پودر شده 125 گرم برای روکش کردن کتلت ها در هنگام سرخ کردن
روغن مایع برای سرخ کردن به اندازه ی لازم

:طرز تهیه
سیب زمینی ها را آب پز کنید تا پخته شوند سپس آن ها را پوست گرفته و در یک کاسه له کنید تا به صورت خمیر نرمی درآید.حالا تن ماهی خرد شده و تخم مرغ
زده را به سیب زمینی اضافه کنید و مواد را با یکدیگر خوب مخلوط کنید.
از مواد آماده شده به اندازه دو قاشق غذاخوری بردارید و آن را مانند قطعه ای مستطیل شکل و باریک شکل دهید و آن را در پودر نان خشک بغلتانید تا پودر نان به تمام قسمت های آن آغشته شود.حالا از باقیمانده مواد می توانید 24 قطعه دیگر کتلت ماهی درست کنید و همه را مانند قطعه ی اول به صورت باریک و با انگشت شکل دهید.حالا روغن را در ظرفی نسوز بریزید و روی حرارت متوسط گاز بگذارید تا گرم شود.کتلت های ماهی را در روغن بگذارید و هر کدام را به مدت سه تا چهار دقیقه سرخ کنید تا پس از سرخ شدن ترد شوند و رنگ طلایی درآیند.پس از سرخ شدن،آن ها را داخل ظرفی بگذارید تا روغن کتلت ها گرفته شود؛سپس کتلت
ها را داخل ظرفی بچینید و پس از کمی سرد شدن نوش جان کنید
.

منبع:ماه نامه سروش کودکان


 
 
 
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٠
 
نکاتی در مورد آرم سازمان انتقال خون


همانطور که می دانید آرم ونماد اکثر نهادها وسازمانها بیانگر یک مفهوم ویژه مرتبط با هدف کلی آن نهاد یا سازمان است. اما آیا تا کنون به آرم انتقال خون ایران توجه کرده اید ؟آیا می دانید که این آرم نشاندهنده چه مفهومی است؟
اگر نمی دانید بهتر است مطلب زیر بخوانید :
شماره 1:طرح کلی آرم یک مربع می باشد که از نظر گرافیکی بیانگر یک مؤسسه یا مجموعه می باشد.
شماره2:حلقه نماد یک جریان مداوم وپویا می باشد که با توجه به رنگ قرمز آن نماد جریان خون در بدن انسان است.قطع شدن حلقه(که در قسمت پایین مشاهده می شود)
اشاره به اختلالی است که به هر دلیل سبب بروز مشکل در جریان مداوم گردش خون در بدن انسان می گردد.
شماره3: دایره قرمز کوچک نماد قطره خون اهدایی است که با وجود کوچک بودن ،سعی در پر کردن نقص موجود در حلقه وبرقراری مجدد جریان مداوم زندگی دارد.
شماره 4:رنگ خاکستری زمینه که دور حلقه را گرفته نشانگر روزگار خاکستری ،مبهم ودرد آلود بیماری است که جریان زندگی بخش گردش خون با مشکل مواجه شده است.
 

 
 
ترانزیستور
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٠
 

 

 

 
 
کتاب های حرفه وفن
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٠
 

کتابهای درسی

حرفه وفن

کتابهای راهنمای

معلم حرفه وفن

کتابهای کمک آموزشی حرفه وفن
کتابهای حرفه وفن استان مازندران
کتاب های آموزش از راه دور
کتاب های آموزش استثنایی
کتابهای حرفه وفن استان فارس

 


 
 
تهیه بستنی
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٠
 


اکثر جستجو ها حاکی از آن است که بستنی برای اولین بار در چین و روم دیده شده است. مارکوپولو پس از بازگشت از سفرش تکه های یخ که مزه میوه داشتند را معرفی کرد و عنوان نمود که آسیایی ها هزاران سال است که از این مواد درست می کنند.
این هدیه حدود سال ۱۵۰۰ در میان پادشاهان فرانسه رایج گردید و حدود سال ۱۷۰۰ چیزی شبیه بستنی در میان مردم رایج شد. پس از استفاده از شکر در جنگ جهانی اول و رایج شدن وسیله ای شبیه به یخچال و فریزر، بستنی نیز کم کم بیشتر در میان مردم رایج شد. پس از جنگ جهانی دوم و بهبود وضعیت روحی مردم این خوردنی خوشمزه طرفداران بیشتری پیدا کرد و در نهایت کارخانه های ساخت این ماده براه افتادند.

بستنی یا دسر یخ زده؟
به هر مایع یخ زده ای نمی توان بستنی گفت. در حقیقت بستنی آن است که حداقل ۱۰% چربی شیر در آن وجود داشته باشد . مقدار این چربی می تواند از ۱۰ تا ۱۶ درصد تغییر یابد که معمولا بستنی ها حاوی ۱۴% چربی شیر هستند. بیشتر بودن مقدار چربی به شکل بستنی و مزه و حالت کرم دار بودن آن کمک می کند.
اکثر سازندگان بستنی معمولا بیش ار ۱۶% را در بستنی ها لحاظ نمی کنند زیرا باعث بالا رفتن قیمت و همچنین زیاد شدن کالری می شود. دیگر دسرها همچون ماست یخ زده و یا بستنی های کم چربی اصلا بستنی به حساب نمی آیند. بطور مثال " کاستارد" یخ زده که نوعی دسر یخ زده است که در آن مقدار ۱.۴ درصد تخم مرغ دارد.
اجزای سازنده بستنی بطور کلی مواد آسانی هستند اما در واقع درست شدن بستنی سیستم پیچیده ای دارد. بستنی ماده ای است که حالت ژلاتینی و معلق دارد. این حالت از دو ماده که غالبا با یکدیگر مخلوط نمی شوند بوجود می آید. این مواد به جای حل شدن در یکدیگر منتشر می شوند. در بستنی ها چربی در محلول آب و شکر و ذرات هوا پراکنده می شود .این که به هوا اشاره می شود در واقع به این علت است که بستنی نوعی حالت کفی دارد و علت آن همان ذرات هواست.
در کنار چربی شیر مواد دیگری همچون بسته های شیر بدون چربی و آب و شکر و همچنین مواد تثبیت کننده بکار می رود که این مواد تثبیت کننده باعث می شوند ، بستنی شکل بهتری بخود بگیرد .
گرچه تا کنون معمولا ژلاتین بعنوان مواد تثبیت کننده بکار می رفت اما امروزه از مواد دیگری همچون گیاهان نیز برای این منظور استفاده می شود. برای مدتی نیز از زرده تخم مرغ برای این منظور استفاده می شد که با گذشت زمان سازندگان این خوراکی مواد شیمیایی را جایگزین این روش کردند. گرچه تثبیت کننده ها نقشی کمتر از ۱% در بستنی ها را ایفا می کنند.

بستنی در شرق

هزاران سال است که آب یخ زده در آسیا به مصرف خوراکی میرسد، اشاره به مصرف مواد لبنی یخزده اولین بار در ادبیات چین باستان دیده شده است که دیرینگی این منابع به سده دوازدهم برمیگردد. بازرگانان و ماجراجویانی چون مارکوپولو، دستور تهیه یخ را از خاور دور به اروپا بردند .

  بستنی در غرب

بستنی به احتمال زیاد نوع تحول یافته نوشیدنیهای دیگر یخزده به شمار میرود. در قرن چهارم قبل از میلاد، اسکندر مقدونی به نوشیدنیهای یخ زده یا به اصطلاح امروز "تگری (تگرگی)" علاقه فراوانی داشته .

در مدارک باستانی نیز دیده شده که در سال ۶۲ قبل از میلاد، نرون امپراتور روم
گروههایی را به کوهستانهای آپنین Apennines میفرستاد تا برایش یخ و برف ببرند، سپس آن را با شربت، پوره میوه یا عسل مخلوط میکرد و میخورد.در میانه سالهای ۱۶۰۰ ، مخلوط یخ و نمک (برای پایین آوردن نقطه انجماد )

برای تولید سریع یخ و انواع مختلف مایعات یخ زده مورد استفاده همگان قرارمیگرفت. در ۱۶۶۰ ، کافه پروکوپ Cafe Procope توسط یک ایتالیایی به نام کولتلی Coltelli در پاریس افتتاح شد که در آن انواع یخ (طعم دار ) و خامه یخ زده یا همان بستنی، تولید و عرضه میشد .

  بستنی در آمریکا و ابداع روشهای تازه به زودی دسرهای یخی راه خود را به آمریکا باز کردند و در سال ۱۷۰۰ ، فرماندار بالدن Bladen در مریلند، از مهمانان خود با بستنی پذیرایی کرد و دالی مدیسون Dolly Madison با سرو بستنی به عنوان دسر در کاخ سفید هیجان فراوانی به وجود آورد .

  در ۱۸۴۳ ، اولین فریزر دستی چرخشی hand cranked freezer توسط نانسی جانسون Nancy Johnson اختراع و ثبت شد. در فاصله سالهای ۱۸۴۸ و ۱۸۷۳ شصت و نه بستنی ساز چرخشی دیگر به ثبت رسید و در سال ۱۸۵۱ اولین واحد صنعتی تولید بستنی توسط جاکوب فیوزل Jacob Fussell در بالتیمور راه اندازی شد .

یک سال پیش از پایان سده، آگوست گالین August Gaulin دستگاه همگن‌ ساز (هموژنیزه کننده) را اختراع کرد که به ایجاد بافت نرم و خاص بستنی بسیار کمک کرد. با به وجود آمدن دستگاههای سرد کننده مکانیکی،

نخستین فریزر افقی یک پارچه توسط اچ.اچ میلر H.H. Miller ساخته شدکه با آن قطعات کوچک بستنی جداگانه فریز میشدند .

  بستنی اختراع خیلی جدیدی نیست .

کشورهای شرقی کره زمین از قرنها پیش بستنی تهیه میکردند . البته ان بستنی ها چیز کاملا متفاوتی بوده با بستنی های امروزی .

مارکوپولو . سیاح معروف و افسانه ای اروپا اولین غربی است که مزه بستنی را چشیده . در ضمن دستور تهیه بستنی را به غرب برده و تقریبا اولین کسی است که غربی ها را با بستنی اشنا نموده . هر چند این ادعا در قرن ۱۳ میلادی اتفاق افتاد . اما حتی مغز پر مدعای اروپایی ها هم تا اوایل قرن بیست و یکم به فکر ساخت این محصول در مقادیر زیاد صنعتی نیفتاده است .

بستنی . بعد از جنگ جهانی دوم خیلی برو بیا پیدا کرد و بر طرفدارانش افزوده شد و کل روند پیشرفت این معجون عجیب غریب از ان زمان به بعد بود .

حتما برای شما هم مهم است که بستنی ای که میخورید زود اب نشود . چه طعمی داشته باشد . اندازه اش چقدر باشد . ورقه کاکائویی روی ان نازک باشد یا کلفت . از کاکائوی تلخ باشد یا شیرین . مخلفاتی از قبیل بادام یا پسته داشته باشد یا نه و حتما سعی هم میکنید هر طعمی را امتحان کنید . تا به ان چیز مطلوب برسد .

هر چند همه بستنی ها ( غیر از بستنی های یخی ) از شیر و چیزهایی شبیه به ان و انواع و اقسام افزودنی ها تهیه میشوند . اما این که چقدر از هر کدام در متن بستنی موج میزند . علتی بر این همه تفاوت است .

بستنی هم در مرحله ای مثل ماست و پنیر باید برسد . یعنی موادی وارد بستنی میکنند و به ان اجازه میدهند تا مثلا فرصت کند باد کند و بالا بیاید . بستنی هایی که تحت عنوان سنتی میشناسیم به خاطر داشتن ماده ای به نام صعلب که از گیاهی تحت همین عنوان گرفته میشود . خیلی کش میایند . بعضی ها همین کش امدن بستنی را دوست ندارند . و بعضی ها فوج خامه های یخ زده ای را که روی ان موج میزند و بعضی هر دو را خیلی خیلی دوست دارند .اما بستنی های صنعتی به جای صعلب . مواد پایدار کننده دارند که بنا به مقدار مصرف انها کیفیت بستنی فرق میکند

  تهیه یخ تراشیده

یخ مورد نیاز برای فالوده به این شکل تهیه میشد که یخ قالبی که به آن "یخ تاوه"میگفتند را بالای یک جعبه و بر روی پارچه تمیزی قرار میدادند و جعبه یا ظرف دیگری در مقابل آن قرار داده، اره منحنی مخصوصی که به شکل هلال خم شده و دو طرف آن دسته چوبی داشت و دارای دندانه های ریز در هر دو طرف بود، در دست میگرفتند و مقابل یخ روی چهارپایه ای مینشستند و شروع به بریدن یخ میکردند. حاصل کار که انجام آن مهارت فراوانی میخواست، یخ ریز و یک دستی مانند برف بود و فقط مخصوص فالوده تهیه میشد .

  بستنی سنتی

بستنی که امروز به نام سنتی میشناسیم، در گذشته به شیوه دستی و در ظروف مخصوص بستنی سازی با چرخ دستی و مخزن یخ و نمک تهیه میشده است دو نوع بستنی در ایران و به خصوص در تهران طرف دار داشته است،

بستنی شیری که سفید رنگ بوده و در بیشتر مواقع گلاب داشته است و در انواع مرغوب تر آن خامه یخ زده و پسته هم میریختند و نوع دوم که امروز به نام بستنی اکبر مشتی یا زعفرانی مشهور است، همان بستنی شیری بوده که در آن زعفران میریختند و با پسته و تکه های خامه یخ زده مخلوط میکردند. این بستنی بسیار مجلسی تر و گران تر از نوع ساده آن بوده و امروز انواع دستی و کارخانه ای آن هواداران بسیاری دارد .

  بستنی فروشان دوره گرد معمولا بستنی و فالوده را در ظروف بلوری که بر روی چرخ خود میچیدند عرضه میکردند و بستنی را در ظرف فلزی بزرگ و دو جداره ای نگهداری میکردند که در لایه بیرونی آن یخ و نمک میریختند تا کالای ظریف خود را محافظت کنند. بعدها با تولید نان بستنی در ایران، عرضه بستنی توسط دست فروشها بسیار بهداشتی تر شد و "بستنی نانی" چنان طرف داری پیدا کرد که در کافه ها و قنادی ها هم به این شکل عرضه میشد .

.

تهیه بستنی ..

برای تهیه بستنی شیر را باید به مدت حداقل ۴ دقیقه بجوشانند یا ان را در دمای ۸۲-۸۵ درجه سانتیگراد به مدت حداقل ۵ دقیقه پاستوریزه کنند .

بستنی در تمام دنیا به ۳ روش کلی تهیه میشود .

۱ - بستنی هایی که فقط حاوی اسانس و عطر هستند که از قند و چربی و ماده خشک تشکیل شده اند

۲ - نوع دوم این بستنی ها با اب میوه تهیه میشوند که انها هم شامل همین ۳ ماده قند و چربی و ماده خشک است

۳ - نوع سوم بستنی که فراگیر هم هست . بستنی تخم مرغی است که شیر . زرده تخم مرغ و قند دارد .

افزودنی های بستنی ..

افزودنی هایی که به طور مجاز به بستنی اضافه میشوند عبارتند از . شیر غلیظ شیرین و غیر شیرین . شیر خشک بدون چربی یک درصد یا با چربی . کره یا خامه . پودر زرده تخم مرغ . تخم مرغ منجمد . رنگهای مجاز خوراکی . و پایدار کننده ( حدود یک درصد ) مثل ژلاتین . سفیده تخم مرغ . الژینات سدیم . و پکتین است . و عطر های مصنوعی . نشاسته و ارد جزو غیر مجاز ها هستند .

تهیه صنعتی بستنی ..

برای تهیه بستنی . مقدار مورد نیاز از مواد از جمله چربی . شیر و مواد خشک را محاسبه میکنند و همه مواد را با هم مخلوط میکنند ( به جز مواد معطر که در طول پاستوریزاسیون صدمه میبینند ) و با همزن بزرگی میزنند . در این مرحله فقط کاکائو را میشود به مخلوط اضافه کرد .

بعد مخلوط را در ظرفی دو جداره و مجهز به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۶۸ درجه سانتیگراد قرار میدهند که با این حرارت . قند و مواد پایدار کننده به حالت محلول در میایند و تخم مرغ میپزد . ضمنا عطر کاکائو هم مشخص تر میشود . بعد این مخلوط را هموژنیزه و برای حذف بوهای زائد گازگیری میکنند . در این مرحله مخلوط حاصل باید از دالان اب سرد و پشت سر ان اب نمک عبور کند تا حسابی سرد شود ( نمک روی یخ دما را پایین تر میبرد ) درجه حرارت بعد از ان به ۵ درجه سانتی گراد میرسد و ۱۲ ساعت را در همین شرایط طی میکند .

برای بهتر بستن بستنی . مواد پایدار کننده و ژلاتین به مخلوط اضافه شده و حالا برای بهتر متورم شدن ان باید این مرحله خیلی ارام انجام شود . وقتی باد کردن یا همان رسیدن مواد مخلوط به حداکثر رسید . وارد مرحله منجمد شدن میشود تا شکل بستنی به همین شکل باقی بماند و تغییر نکند . گاهی از الژینات سدیم برای جا افتادن مخلوط استفاده میکنند . در این صورت تمام اتفاقات متورم شدن سریعتر اتفاق می افتد .

برای منجمد کردن . مواد را تا نزدیک صفر درجه سانتی گراد سرد میکنند . گاهی در این مرحله بسته به نوع بستنی . موادی از قبیل وانیل . قهوه . توت فرنگی . و مواد رنگی طبیعی مجاز به ان اضافه میکنند . اینجا است که منجمد شدن یا بستن بستنی عملی میشود . در صنعت . انجماد در فریز های خاصی که داخل انها یک استوانه دوجداره می چرخد و بین این دو جداره . گاز امونیاک به عنوان سرد کننده جریان دارد . انجام میشود

در محور استوانه داخلی یک تیغه وجود دارد که سطح بستنی را می خراشد . مخلوط تحت فشار از استوانه خارج میشود و با یک تنظیم کننده میزان ان را تنظیم میکنند تا در شکل ها و اندازه های دلخواه خارج شود . مخلوط کم و بیش منجمدی که خارج میشود به قالب های فلزی با شکل های مختلف وارد میشود و انها را به اطاقی با منفی ۲۵ درجه سانتی گراد به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت منتقل میکنند تا حسابی سخت و محکم شوند .

اینجا تقریبا اخرین مرحله تهیه بستنی است و ان چیزی که شما در نگاه اول در بستنی میبینید . از ورقه های کاکائو و یخی گرفته تا میوه ها و بادام و فندق و .. در همین مرحله روی بستنی شکل میگیرند . بعد از تکمیل و بسته بندی . انها را با عبور از تونل هایی با دمای منفی ۳۵ تا ۴۰ درجه . در کارتن های بزرگ قرار میدهند . نگهداری در انبار باید حتما تحت درجه حرارت منفی ۲۵ درجه سانتی گراد باشد .

طعم های نامطلوب بستنی ..

به غیر از این طعم های خوب بستنی که انسان را وسوسه میکند . بستنی ممکن است طعم های نا مطلوبی هم داشته باشد که بسته به کیفیت مواد مصرفی متفاوت است . اگر شیر استفاده شده فاسد باشد یا مقدار قند زیاد باشد . یا مواد پایدار کننده کم یا زیاد باشد و در مصرف اسانس ها دقت نشود . کیفیت بستنی در نهایت خیلی پایین میاید . در هر میلی لیتر بستنی باید کمتر از ۳۰۰ هزار میکرب و کمتر از ۱۰۰ عدد باکتری موجود باشد .

شکل ظاهری بستنی باید مناسب و استاندارد باشد . اگر روی بستنی نسج شکننده ای دیدید . به علت مقدار کم ماده خشک و مخصوصا ماده خشک چربی یا کمبود مواد پایدار کننده است . همچنین اگر هموژنیزاسیون ( یک دست شدن مواد ) تحت فشار کم و انجماد طولانی انجام شود . چنین بلایی سر بستنی می اید .

هر چند پف کردن مواد خیلی در مطبوع شدن طعم بستنی موثر است . اما اگر ماده مخلوط بستنی بیش از حد باد کند . از نظر صنعتی . یک عیب محسوب میشود . نرم و شل بودن بستنی به زیاد بودن مواد خشک چربی شیر یا زیاد بودن قند در ان بستگی دارد . چرا که در این صورت نقطه انجماد کم میشود . زیاد بودن مواد پایدار کننده هم همین مشکل را در پی دارد . موقع خرید بستنی حتما به تاریخ انقضای ان دقت فرمایید . فساد حاصل از فراورده های مشتق از شیر چیزی نیست که بشود با ان شوخی کرد .

 

  بستنی سنتی

بستنی که امروز به نام سنتی میشناسیم، در گذشته به شیوه دستی و در ظروف مخصوص بستنی سازی با چرخ دستی و مخزن یخ و نمک تهیه میشده است دو نوع بستنی در ایران و به خصوص در تهران طرف دار داشته است،

بستنی شیری که سفید رنگ بوده و در بیشتر مواقع گلاب داشته است و در انواع مرغوب تر آن خامه یخ زده و پسته هم میریختند و نوع دوم که امروز به نام بستنی اکبر مشتی یا زعفرانی مشهور است، همان بستنی شیری بوده که در آن زعفران میریختند و با پسته و تکه های خامه یخ زده مخلوط میکردند. این بستنی بسیار مجلسی تر و گران تر از نوع ساده آن بوده و امروز انواع دستی و کارخانه ای آن هواداران بسیاری دارد .

  بستنی فروشان دوره گرد معمولا بستنی و فالوده را در ظروف بلوری که بر روی چرخ خود میچیدند عرضه میکردند و بستنی را در ظرف فلزی بزرگ و دو جداره ای نگهداری میکردند که در لایه بیرونی آن یخ و نمک میریختند تا کالای ظریف خود را محافظت کنند. بعدها با تولید نان بستنی در ایران، عرضه بستنی توسط دست فروشها بسیار بهداشتی تر شد و "بستنی نانی" چنان طرف داری پیدا کرد که در کافه ها و قنادی ها هم به این شکل عرضه میشد .

تهیه فالوده شیرازی به شیوه سنتی

فالوده به این ترتیب تهیه میشود که ابتدا مقداری نشاسته خوب و تازه را در آب حل میکردند و آنرا روی حرارت کم میپختند تا کمی غلیظ شود، این نشاسته را داخل ظرف استوانه شکلی از جنس مس میریختند و با دسته ای چوبی بر روی آن فشار می آوردند، نشاسته به شکل رشته هایی نازک، از بخش آب کش مانند انتهای ظرف بیرون می آمد. این رشته ها که همچنان گرم بودند مستقیمابه داخل آب بسیار سرد میریخت و فوراً سفت میشد. این ماده اولیه فالوده بودکه در ظروفی بر روی یخ تراشیده ریخته میشد، رویش شربت ساده با آب لیمو ،

شربت آلبالو و کمی گلاب میریختند و نوش جان میکردند .

فالوده شیرازی هم به همین شکل تهیه میشد با این تفاوت که نشاسته مورد استفاده به شکل گلوله های ریزی به شکل مروارید تهیه میشد. به این ترتیب که مایع نشاسته در آبکش های دانه درشت ریخته می شد و قطرات نشاسته پس از عبور از سوراخهای آبکش، با چکیدن در آب سرد به شکل گلوله درمی آمدند .

 

منبع:سایت ایرا شف

 

 
 
 
 

 
 
سوالات جشنواره ی کارگاهی حرفه وفن استان کردستان در سال تحصیلی 90-89
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٠
 

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه: اول               

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 1

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

سیم‌چین

5/0

 

 

چوب سای و سوهان چوب

5/0

 

اره آهن بر

5/0

 

نئوپان

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

فازمتر

1

 

 

رنده چوب

1

 

سوهان فلز

1

 

ماشین جوجه کشی

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار لامپ سیار با دوشاخه و کلید

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  ساخت راکت تنیس روی میز با تخته لایی

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- تهیه تار و پود با روبان یا 2- ساخت یک قطعه زنجیر

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                    2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                             4-  محمد پشابادی

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه: اول               

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 2

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

سیم‌لخت کن اتوماتیک

5/0

 

 

سمبه نشان

5/0

 

دریل

5/0

 

فیبر

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

فیوز

1

 

 

سوهان چوب

1

 

قیچی ورق بر دستی

1

 

نقشه ساختمانی

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار کلید یک پل

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت: معرق کاری  ساخت پاپیون با تخته لایی

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- تهیه تار و پود با روبان یا 2- ساخت یک قطعه زنجیر

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                            2- رضا محمدی       

3- فرخ آزادگان                                                                                                                     4-  محمد پشابادی

 

 

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه: اول               

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 3

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

فازمتر ( فازنما)

5/0

 

 

سوزن خط کش

5/0

 

گیره

5/0

 

تخته لایی

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

کلید

1

 

 

کمان اره مویی

1

 

سوزن خط کش

1

 

تیرآهن

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار کلید یک پل

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  ساخت راکت تنیس روی میز با تخته لایی

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- تهیه تار و پود با روبان یا 2- ساخت یک قطعه زنجیر

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                    2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                             4-  محمد پشابادی

 

 

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه: اول               

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 4

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

فازمتر ( فازنما)

5/0

 

 

سوزن خط کش

5/0

 

گیره

5/0

 

تخته لایی

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

کلید

1

 

 

کمان اره مویی

1

 

سوزن خط کش

1

 

تیرآهن

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار لامپ سیار با دوشاخه و کلید

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  معرق کاری  ساخت پاپیون با تخته لایی

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- تهیه تار و پود با روبان یا 2- ساخت یک قطعه زنجیر

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                               2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                        4-  محمد پشابادی

 

 

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه:دوم               

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 1

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

خازن

5/0

 

 

هویه

5/0

 

مغار

5/0

 

کاغذ نقشه کشی

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

صفحه کلید

1

 

 

تخته رسم

1

 

دیود

1

 

سیم لحیم

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار کلید دوپل ( سیم کشی کلید دو پل)

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  معرق کاری گونیای شابلون دار

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- دوخت کیف کلاسور با مقوای روزنامه دیواری یا 2- لحیم کاری قالب شیرینی

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                              2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                       4-  محمد پشابادی

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه: دوم              

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 2

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

دیود

5/0

 

 

کلید دو پل

5/0

 

خط کش T

5/0

 

نقشه ساختمانی

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

روغن لحیم

1

 

 

راپید

1

 

مقاومت

1

 

چاپگر  کامپیوتر

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار کلید دوپل ( سیم کشی کلید دو پل)

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت: معرق کاری  ساخت درخت نخل

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- دوخت کیف کلاسور با مقوای روزنامه دیواری یا 2- ساخت دوربین فاصله یاب

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                 2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                          4-  محمد پشابادی

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه:دوم               

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 3

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

ترانزیستور

5/0

 

 

سیم لحیم

5/0

 

میل قلاب بافی

5/0

 

مغار

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

دیود

1

 

 

ترانس و دینام

1

 

کاغذ کالک

1

 

سیم ارت

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار کلید دو پل با پریز

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  ساخت راکت تنیس روی میز با تخته لایی یا معرق کاری ساخت پاپیون چوبی

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- لحیم کاری ( قالب شیرینی) یا 2- ساخت دوربین فاصله یاب

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                 2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                          4-  محمد پشابادی

 

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه:دوم               

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 4

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

مقاومت اهمی

5/0

 

 

الکترود یا سیم جوش

5/0

 

کلید دو پل

5/0

 

کاغذ پوستی

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

ترانزیستور

1

 

 

ماسک مخصوص جوشکاری

1

 

راپید

1

 

صفح کلید

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار کلید دو پل روی تابلوی آموزشی با پریز و آزمایش اشتباه در بستن پیچ مشترک

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  معرق کاری ( گونیای شابلون دار )

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- لحیم کاری ( قالب شیرینی) یا 2- ساخت کیف کلاسور با مقوای روزنامه دیواری

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                    2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                             4-  محمد پشابادی

 

 

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه:سوم             

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 1

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

مالتی متر عقربه ای

5/0

 

 

خط کش تیره دار

5/0

 

ترانزیستور

5/0

 

فشارسنج

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

MDF

1

 

 

شیرآلات بهداشتی

1

 

موتور الکتریکی

1

 

بدنه و اسکلت دوچرخه

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: سیم کشی کلید تبدیل

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  معرق کاری با چوب ( ساخت نخل قاب عکس)

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- ماکت ساختمانی یا 2- لکه گیری لاک ناخن از روی لباس

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                    2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                             4-  محمد پشابادی

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه:سوم              

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 2

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

مالتی متر دیجیتالی

5/0

 

 

دماسنج

5/0

 

پنجه رکاب دوچرخه

5/0

 

پرگار چوب

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

روکش مصنوعی چوب

1

 

 

خط کش تیره دار

1

 

کلید تبدیل

1

 

سلف

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: بستن مدار کلید تبدیل با تابلوی آموزشی( سیم کشی کلید تبدیل)

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت: معرق کاری با چوب ( قاب عکس)

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- ماکت ساختمانی یا 2- دوخت خرگوش عروسکی

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                   2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                            4-  محمد پشابادی

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه:سوم           

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 3

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

MDF

5/0

 

 

زین در دوچرخه

5/0

 

شیر دنباله کوتاه

5/0

 

ترانزیستور

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

هدایت و ترمز دوچرخه

1

 

 

خط کش تیره دار

1

 

استون

1

 

سلف

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: سیم کشی کلید تیدیل

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت:  دوخت خرگوش عروسکی

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- ماکت ساختمانی یا 2- معرق کاری با چوب( قاب عکس) یا 3- لکه گیری لاک ناخن

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                     2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                              4-  محمد پشابادی

کتاب عشق را جز یک ورق نیست                 در آن هم نامه ای جز نام  حق نیست

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

جشنواره گارگاه و آزما یشگاه استان کردستان سال تحصیلی 90-89

فرم ثبت ‌مراحل انجام کار عملی حرفه‌و فن

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر: 

پایه:سوم              

شهرستان یا منطقه:

مدرسه راهنمایی:

زمان لازم: ‌ 30  دقیقه

شماره انتخابی: 4

عنوان

موضوع

بارم

نمره

جمع

شنا سا یی ابزار

2 نمره

گیربگس

5/0

 

 

مالتی متر دیجیتالی

5/0

 

مغزی شیر دنباله کوتاه

5/0

 

سیستم هدایت و کنترل در دوچرخه

5/0

 

کاربرد ابزار

4 نمره

فنربندی و تعلیق در خودرو

1

 

 

خط کش تیره دار

1

 

روکش مصنوعی چوب

1

 

بنزین سفید

1

 

فعا لیت شماره1                     

   5 نمره

نوع فعالیت: سیم کشی کلید تیدیل با پریز روی تابلوی آموزشی سیم کشی برق

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره2

5 نمره

نوع فعالیت: 1- معرق کاری با چوب ( قاب عکس)

 

 

 

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

سرعت عمل

1

 

کار انجام شده

1

 

فعا لیت شماره3

(اختیاری)

4 نمره

نوع فعالیت: 1- ساخت ماکت ساختمانی با مقوا یا 2- پاک کردن لکه ی لاک ناخن از روی پارچه 3- دوخت خرگوش عروسکی

 

 

انتخاب درست وسایل

5/0

 

دقت در انجام کار

1

 

طی کردن مراحل صحیح در انجام کار

1

 

رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

5/0

 

کار انجام شده

1

 

امتیاز نهایی

20

 

 

             

 

  اسامی داوران:

1- زهره زهرایی مقدم                                                                                                 2- رضا محمدی      

3- فرخ آزادگان                                                                                                          4-  محمد پشابادی


 
 
موضوع : چگونه می توان با روش IT میزان یادگیری درس حرفه و فن را افزایش داد؟
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٠
 

      

 گرفته شده از وبلاگ گروهی دانشجویان حرفه و فن مراکز تربیت معلم مشهد

             

اینجانب با توجه به تجربیات آموزشی و اداری و صحبت باسایر همکاران و مدیرمحترم چند آموزشگاه ( 4آموزشگاه ) و صحبت با اولیاء دانش آموزان  دریافتم که دیگر روش تدریس سنتی برای دانش آموزان و حتی معلمان جزابیتی ندارد بلکه بسیار خسته کننده و یکنواخت شده است و  از آنجای که آموزش چیزی جز یاد گیری شناختی ، اجتماعی ، احساسی ، معنوی ، اخلاقی و فیزیکی نیست بنابراین معلمان باید بهترین تجربیات ، بهترین منابع و بهترین محیط را برای آموزش در نظر بگیرند و هم چنین باید نسبت به تجربیاتی که شاگردان خارج از کلاس درس به دست می آورند، آگاه باشند. فن آوری اطلاعات(IT) باعث تقویت یادگیری شناختی، پیشرفت در حل مسئله و مهارت های فکری می شود بنابراین (IT) باید به عنوان ابزاری جدید در روش های نوین مورد استفاده قرار گیرد و معلم باید درباره ی روش ها و راه هایی که فن آوری اطلاعات می تواند تجربیات دانش آموزان را درسطح اجتماعی و عملی تحت تاثیر قرار می دهد، بیندیشد و از کاربرد (IT) در خانه ،‌ از بازی گرفته تا دسترسی به منابع متنوع اطلاعاتی با دیگران ، اطلاع داشته باشد. پس برآن شدم تا به صورت آزمایشی این طرح را  در کلاس درس حرفه و فن سوم راهنمایی آموزشگاه افشار ناحیه 7 مشهد ازبهمن ماه سال 89 آغاز نمایم .

شواهد 1

 با پیشرفت روز افزون دانش و تکنولوژی، امروز جامعه و کشور ما نیازمند آموزش مهارت هایی است که با کمک آن بتواند همگام با توسعه علم و فناوری به پیش برود.

هدف باید پرورش انسان های خلاق با بهره مندی از آخرین اطلاعات و یافته های علمی در تمامی زمینه های اجتماعی، فنی، فرهنگی و... از طریق فناوری اطلاعاتIT باشد.

امروز داشتن اطلاعات قدرت است Information is power»« پس هر کسی سریع تر و بهتر بتواند داده ها را گردآوری و پردازش نماید رسیدن به قله های رشد و تعالی را بهتر و سریع تر خواهد پیمود.

دانش آموزان به عنوان سرمایه های جامعه باید مسلح به سلاح و فرهنگ نرم افزاری باشند تا بتوانند در توسعه اجتماعی- اقتصادی کشور قدم های مستحکمی را بردارند.

در قرن بیستم رادیو و تلویزیون و تلفن و برخی دیگر از وسایل مهمترین عوامل انتقال اطلاعات بودند، ولی اینک با ورود رایانه و اینترنت و شبکه های الکترونیکی محدودیت های زمانی و مکانی آموزش از پیش پای فراگیران علم و دانش برداشته شده است.

فناوری اطلاعات به عنوان یک رویکرد نوین، در نقش مکمل نظام آموزشی - بهبود کیفیت تدریس- تنوع بخشیدن به شیوه های تدریس- انتقال دانش با استفاده از فناوری چند رسانه ای- فراهم ساختن آموزش مستمر و خودکار- آموزش مادام العمر و آموزش همیشه در دسترس- کوتاه نمودن زمان آموزش - کوتاه کردن دوره تحصیل- توجه به استعدادهای فردی- انفرادی کردن آموزش و مقابله با مشکلات آموزش جمعی عمل می کند.

فناوری اطلاعات IT در آموزش و پرورش یک فرهنگ، یک برنامه و یک جریان آموزشی است و یکی از مولفه های این فرهنگ، منابع سخت افزاری است اما مقدم بر آن منابع نرم افزاری- فرهنگ بهره وری و بهره برداری بهینه از این ابزارها می باشد که بدون بسترسازی فرهنگی و انتقال فرهنگ فناوری اطلاعات، خرید و انتقال فناوری جز اتلاف منابع و سرمایه های به هدر رفته چیز دیگری به دنبال نخواهد داشت.

امروزه اهمیت آموزش و پرورش که متناسب با نیازهای فرد و جامعه باشد، بیش از همه احساس می شود. زیرا دنیایی که با شبکه های اطلاعاتی به هم پیوند خورده متقاضی نیروی کاری است که بفهمد چگونه از فناوری به عنوان ابزاری برای افزایش بهره وری و خلاقیت استفاده کند.

بخشی از مزایای استفاده از تکنولوژی اطلاعات در آموزش و پرورش

 • افزایش سرعت انتقال یادگیری و بازدهی

محاسبه و پردازش سریع اطلاعات و انتقال فوری آن، زمان انجام کار را کاهش و در نتیجه بهره وری را افزایش می دهد. تکنولوژی اطلاعات امکان جستجو و دستیابی سریع به اطلاعات را برای دانش آموزان فراهم می کند.

 • افزایش دقت یادگیری

تکنولوژی اطلاعات دقتی بالا و ثابت را برای دانش آموزان تامین و تضمین می کند. در انواع فعالیت های پردازشی و محاسباتی دقت کامپیوتر به مراتب بیشتر از انسان است.

 • کاهش اندازه فیزیکی مخازن اطلاعات

با توسعه تکنولوژی اطلاعات و به کارگیری آن دیگر لزومی به حمل و نگهداری حجم زیادی از کتاب های درسی و کمک درسی وجود ندارد. به راحتی می توان در هر دیسک فشرده اطلاعات چندین کتاب را ذخیره نمود. مرکز تحقیقات کامپیوتر علوم اسلامی قم، از جمله مراکزی است که به انجام این وظیفه مشغول است.

 • جلوگیری از اعمال نظرهای سلیقه ای معلمان

استفاده از تکنولوژی اطلاعات شفافیت در انجام کارها را افزایش می دهد و بسیاری اعمال نظرها را حذف می کند. این مزیت کلیدی منجر به رفع تقلب های استانی از طرف دانش آموزان می گردد.

 • ایجاد امکان کار تمام وقت

به کمک تکنولوژی اطلاعات بسیاری از استعلام ها و مراجعات دانش آموزان و اولیای آنان از طریق شبکه های کامپیوتری و به صورت خودکار انجام می گیرد.

 • ایجاد امکان همکاری از راه دور برای معلمان و دانش آموزان

مخابرات، تلفن، تله کنفرانس، ویدئو کنفرانس و همچنین سیستم های همکاری مشترک،EDI و غیره نمونه هایی از کاربردهای تکنولوژی اطلاعات در این زمینه هستند.

 • کاهش هزینه های آموزش و پرورش

با توجه به موارد فوق بخصوص افزایش سرعت که باعث انجام تعداد کار بیشتر می شود و انجام کار تمام وقت، بهره وری سیستم افزایش می یابد و در نتیجه باعث کاهش مقدار زیادی از هزینه ها برای دولت (آموزش و پرورش) و دانش آموزان می گردد.

 صفی   الله یمک در کتاب   فناوری اطلاعات در آموزش و پرورش

 

تعاریف :

 اینترانت: شبکه های بزرگ محلی و سازمانی که برای استفاده کنندگان خاصی طراحی و اجرا می گردد و به جزء خدمات اینترنت از اطلاعات درون سازمان خود نیز بهره می گیرند

 اینترنت در واقع یک شبکه ی گسترده ی جهانی است که با اتصال رایانه ها به همدیگر، ضمن حفظ و امنیت اطلاعات موجود در شبکه ها اطلاعات جدیدی را به صورت همزمان در همه­ی شبکه ها در دسترس کاربران قرار می دهد.اینترنت، روح تحقیق و پژوهش، خلاقیت و ابتکار را در مورد محقق احیا می کند و فراگیران را از هر نوع خدمات اطلاعاتی و ارتباطی بهره مند می گرداند.اینترنت دارای پنج ویژگی مهم است:1- چند رسانه ای2- فوق متن 3- تعاملی بودن 4 بایگانی بودن 5- مجازی بودناینترنت یک سیستم عظیم جهانی متشکل از انسان، اطلاعات و رایانه است. اینترنت اجتماع انسانها با ایده های متفاوت است. اینترنت کتابخانه و نمایشگاه جهانی است ،چون تعطیلی ندارد و هرکس در هر زمان بخواهد می تواند به آن دسترس داشته باشد

کامپیوتراز بزرگ ترین ابزارهای فناوری اطلاعات است که با برخورداری از ظرفیت سازی و ذخیره سازی اطلاعات در درون خود و با ارائه خدمات گسترده ی صوتی و تصویری، نوشتاری و گفتاری توانمندی های بسیاری در خود جای داده است.ویژگی ها و مزایای مهم استفاده از کامپیوتر:1- سرعت انجام عملیات 2- دقت و صحت انجام کار 3- قابلیت اطمینان4- توانایی ذخیره سازی.

جامعه اطلاعاتی:جامعه ای است که در آن زندگی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به فناوری اطلاعات و ارتباطات وابسته است.مزایای جامعه اطلاعاتی:1- غنی سازی ساعات بیکاری افراد جامعه2- غنی سازی فرهنگ جامعه3- کاهش فشار بر روی شهرها از طریق قادر سازی افراد بر انجام کارها از راه دور و کار کردن در منزل4- ایجاد فرصت های تازه برای بالا بردن بهره وری ملی و جو رقابت5- افزایش اشتغال6-آموزش مادام العمر   دانش آموزان در جامعه­­ی اطلاعاتی.)عطاران ،محمد (1382)دغدغه های فن آوری(

 

 سه دیدگاه در مورد نحوه­ی کاربرد فناوری اطلاعات در آموزش وپرورش وجود دارد .

-1 در یک دیدگاه فناوری به عنوان یک موضوع و واحد درسی مستقل در برنامه های درسی مطرح می شود.

 -2در دیدگاه­دیگر آموزش  به کمک ابزارهای فناوری اطلاعات انجام می گیردواز این ابزارها به عنوان انتقال مفاهیم آموزشی­استفاده می­شود.

-3 در دیدگاه سوم، فناوری اطلاعات با نظام برنامه درسی تلفیق  می گردد و تغییرات اساسی در محتوا، روش های یادگیری و نقش معلم و دانش آموز ایجاد خواهد کرد.( رحیم عبا دی)

مزایاو فرصت های ناشی از توسعهIT

-          -  1  بیت نیروی انسانی کارآمد وماهر – 2  کیفیت بخشی به آموزش و پرورش 3 - تربیت نیرو های کار آفرین و کمک به اشتغال زایی4 - دسترسی آسان به منابع اطلاعاتی- 5 کاهش هزینه های آموزشی در بلند مدت-6به روز نمودن سیستم های اداری و نظام آموزشی7- - باز آموزی معلمان و افزایش مهارت شغل و دانش آنان- 8- ایجاد انگیزه و تلاش و نو آوری در برنامه های درسی- 9- کاهش فاصله بین توانمندی های دانش آموزان و خدمات آموزش و پرورش- 10- استفاده از تجارب بین المللی (رحیم عبا دی)

موانع درون نظام آموزشی برای بکارگیری IcT آموزش و پرورش: به رغم تلاش‌های صورت گرفته در حیطه‌ی برنامه‌ریزی تفصیلی آموزشی و درسی و نیز در حیطه‌های اجرایی و اداری، دارای نظامی متمرکز است. این تمرکز برنامه درسی یکسان و بدون انعطاف را از لحاظ محتوا شیوه‌های آموزش و تدریس، و نوع ارزشیابی برای هر موضوع درسی، برای کلیه دانش‌آموزان اعم از شهری و روستایی و با هر نوع استعداد علاقه و خاستگاه اقتصادی و اجتماعی، از هر جنس، نژاد، زبان و فرهنگ و تجویز می‌کند در چنین نظام‌هایی عملاً هیچ‌گونه نوآوری و ابتکار چشم‌گیر و موثری امکان نهادینه شدن نمی‌یابد زیرا هر اقدامی باید از بالا تصمیم‌گیری شده و به ‌طور سراسری به اجرا گذاشته شود. (رحیم عبا دی)

 

 

 آقای مهرعلیزاده IT  " تا چه حد می تواند بعنوان راهکار برای حل مشکلات فعلی کشور باشد ؟ 
دو نگاه متفاوت درعرصه ی فناوری اطلاعات:
1- در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه IT به عنوان محور توسعه در نظر گرفته شده است.
2- در کشورهای جهان سوم IT به عنوان ابزار توسعه مورد بهره برداری قرار می گیرد.
مهم ترین ابزارهای فناوری اطلاعات:
1- رادیو 2- تلویزیون 3- تلفن 4- کامپیوتر 5- اینترنت
6- اینترانت: شبکه های بزرگ محلی و سازمانی که برای استفاده کنندگان خاصی طراحی و اجرا می گردد و به جزئ خدمات اینترنت از اطلاعات درون سازمان خود نیز بهره می گیرند.

فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات(IT) از دو واژه ی (information) ینعی اطلاعات و(technology) ینعی فناوری ترکیب یافته است.
اطلاعات:
مجموعه حقایق، حوادث، مسائل و موضوعات و ارقام پردازش شده و بدین معنا می باشند که اشخاص می توانند بر اساس آنها برنامه ریزی کنند.
اطلاعات نباید با داده ها(data) اشتباه شوند زیرا داده ها ، حقایق و ارقام خام و پردازش نشده هستند که برای کاربر تقریبا بی معنا هستند.
فناوری:
دانش یا مهارت یا روش فنی درهربرداری از اطلاعات.
فناوری اطلاعات(IT )
عبارت است از مجموعه تکنیک ها و ابزارهایی که ما را در ضبط، ذخیره سازی، پردازش. بازیابی، انتقال و دریافت اطلاعات یاری می رساند.
فناوری اطلاعات بر دانش و مهارت استفاده از تکنولوژی های نوین مثل: کامپیوتر- اینترنت و سیستم ارتباط از راه دور به همراه ذخیره سازی ، کاربرد وانتقال اطلاعات تاکید دارد.
ویژگی های فناوری اطلاعات:  IT
- 1- مواد اولیه ی آن داده ها و اطلاعات می باشد.
- 2- موتور محرکه ی آن رایانه و شبکه های الکترونیکی است.
- 3- محصول نهایی آن نادیدنی و لمس نشدنی است.
4- - تولید آن و استفاده از آن محدود به موقعیت خاص مکانی و زمانی نیست.
- 5- محصولات آن تا ثیری بر تخریب زیست محیطی کره ی زمین ندارد.
 فناوری اطلاعات را به پنج بخش می توان تقسیم نمود:
 - 1بخش سخت افزار: امکانات و منابع جهت پردازش- ذخیره و بازیابی اطلاعات شامل کامپیوتر- دیسکت-  CD و....
2 - بخش سخت افزار ارتباطی: ساختارهای فنی جامعه به منظور ارتباط میان کامپیوترها و پشتیبانی فنی مثل تلفن- مرکز مخابرات و
شبکه های کامپیوتری .
- 3 بخش نرم افزار: برنامه های کامپیوتری جهت استفاده و دریافت و پردازش و تولید اطلاعات.
4- نیروی انسانی: افراد شاغل در این تکنولوژی و مصرف کنندگان محصولات این فناوری
5 - داده ها و منابع: مواد اولیه و اطلاعات خام هستند که البته باید قابل اعتماد، جدید و دقیق باشند.

کامپیوتر های multi media با ظرفیت بالا وارتباط اینترنتی سریع می تواند تحقیقات وفعالیت های مشترک دانش آموزان را افزایش دهد، مثلا می تواند دسترسی آن ها را به اطلا عات جدید افزایش می دهد واجازه ی ارتباط سریع با متخصصین خارج از مدرسه را به آن ها می دهد.

مقیاس ها در این قسمت نشان دهنده ی افزایش دسترسی دانش آموزان به IT ،شامل تمایل به تقسیم اعداد ،گزارشاتی در باره ی در آمد خانواده ،نژاد وموقعیت جغرا فیایی است.به علاوه داده ها توصیف می کنند که چطور دا نش آموزان از کامپیوتر واینتر نت برای یک مجموعه از فعالیت ها در خانه ومدرسه استفاده می کنند.

                                                                                

با دسترسی به ارتباط سریعتر ،تمایل به استفاده از اینترنت به طور همیشگی ودر طیف وسیعی از فعالیت ها دارندمخصوصا  مقاصد آ موزشی. سرعت بیشتروارتباط مداوم اینترنتی راندمان تحقیقات اینترنتی را افزایش میدهد.

کامپیوتر ها می توانندبرای فعالیت های آموزشی استفاده شوند مثلا زمانی که در خودآموزی  در دروس ریاضیات وحرفه ودیگر کلاس هامثل شبیه سازی وآزمایشگاه های تخصصی که در بعضی از کلاس های علوم استفاده می شود.

دسترسی به اینتر نت فعالیت یاد گیری را آسان می کند مثل تحقیق روی وب و شرکت در جمع آوری اطلاعات وتحلیل پروژه های خارج از مدرسه وارتباط با کارشناسان ودانش آموزان دیگر در ارتباط با پروژه.

این پتانسیل برای رشد درک دانش آموزان وعلاقمندی آن ها برای یاد گیری ایجاب می کند تا مردم پشتیبانی کرده واین منابع را داخل مدرسه آورده ومشوقی باشند برای این که این منابع بخشی از درس شوند.

اماIT لزوما موثرتر از سایر ابزار های یاد گیری نیست .نتایج به طور گسترده ای به این وابسته اند که آیاکامپیوتر ها درست استفاده شده اند وآیا به صورت موثری اهداف آموزشی معلمان را پشتیبانی می کنند.درگیر کردن کادر آموزشی ومدیریتی مدارس با امکانات ایجاد شده فن آوری اطلاعات در مراکز آموزشی واستفاده بهتر از امکانات از راهکارهایی است که می تواند به استفاده ی بیشتر از امکاناتIT در تدریس معلمان بیانجامد.معلمان باید استفاده درست از اینترنت واصول تحقیق اینترنتی را به دانش آموزان بیاموزند.وکتاب های راهنما در اختیار آنان قرار دهند.تا بتوانیم بر هر چه کم کردن فاصله بین نظر وعمل در مسایل آموزشی فایق ششویم . .)عطاران ،محمد (1382)دغدغه های فن آوری(

 

تفاوتIT  و ICT :
IT به معنای فناوری اطلاعات و ICT به معنای فناوری ارتباطات و اطلاعات می باشد. چنان که مشخص است در IT محوریت با اطلاعات است ولی در ICT بجزء اطلاعات بر ارتباطات نیز تاکید دارد.
ICT  از تلفیق سه حوزه ی اطلاعات، کامپیوتر و ارتباطات پدید آمده است.

 


نیازها:

1-کامپیوتر های مستقر در مدرسه وخانه ی دانش آموز که به شبکه ی جهانی متصل شده ودر سراسر کشور گسترده باشد.

2-معلمانی که برای کار با رایانه واستفاده از فن آوری اطلاعات وارتباطات در فرآیند یاددهی –یادگیری تربیت شده واز انگیزه وشوق بالایی برخوردار باشند.

3-محتوای برنامه هایی که در شبکه ها در دسترس دانش آموزان ومعلمان قرار می گیردبا هدف های آموزشی سازگار بوده واز نظریاد دهی ویاد گیری کارا وموثر باشند.

4-محیط اداری وفرهنگ حاکم بر آموزش وپرورش مناسب وموافق با تحولات فن آوری اطلاعات وارتباطات وکاربرد آن در آموزش باشد.

5 –حمایت از بخش خصوصی برای ایجاد بازار رقابتی نرم افزار های مناسب وارزان آموزشی،ارائه ی خدمات  فن آوری اطلاعات وارتباطات

وعرضه ،نصب ونگهداری سخت افزار ها وزیر ساخت های فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش وپرورش.

پیشینه تحقیق :

نام محقق : محمد رضا محمدیان عنوان تحقیق ک بررسی رابطه میزان استفاده از وسایل کمک آموزشی  جامعه آماری  دانش آموزان منطقه تبادکان

حجم : 50 نفر از معلمان تبادکان در سه مقطع تحصیلی

خلاصه : 88% معلمان تاثیر استفاده  از آن را مفید دانسته اند

نوع تحقیق : توصیفی  هدف –پژوهش توصیف عینی – واقعی و منظم خصوصیات یک موضوع

و

یافته های علمی :

بررسی تاثیر فناوری IT در بهبود آموزش معلمان

در ده سال گذشته با رشد و توسعه نقش فناوری اطلاعات IT در کشور ما و با توجهی که به آماده کردن بسترهای لازم برای توسعه آن شده است، این پدیده در آموزش و پرورش نیز جای خود را باز کرده و به خوبی خودنمایی می کند. این که این موضوع چه مقدار تاثیرگذار بوده، قابل اندازه گیری نیست. ولی می توان به جرات گفت که از معدود پدیده هایی است که در عمر کوتاه خود توانسته تاثیر گسترده ای بگذارد و توجه بسیاری را به خود معطوف کند.

کشور ما نیز به دلیل تعاملی که با محیط پیرامون خود دارد، از تحولات جهانی بی نصیب نیست و با توجه به رویکرد جهانی در مباحثی مثل آموزش برای همه، آموزش مادام العمر، آموزش برای زندگی بهتر، یادگیری برای انجام دادن و ... که می تواند زمینه هایی را برای همکاری های آموزشی مشترک میان کشورهای جهان مهیا نماید، می بایست از روش های خاصی برای تحت پوشش درآوردن هر چه بیشتر جمعیت لازم التعلیم و یا افزایش کیفیت آموزش و پرورش و یا حتی کاهش هزینه های آموزش استفاده کند. در مورد بکارگیری IT در آموزش و پرورش بحث های زیادی شده و عموما از IT به عنوان یک ابزار تکنیکی برای بالابردن سطح آموزش سخن رفته است. این امر نکته روشن و قابل توجهی را پیش روی ما قرار می دهد که نیاز مبرم به پیشرفت و حرفه ای شدن معلمان در زمینه IT دارد. در زمینه ارتباط معلمان با IT مطالبی فراهم شده که در پی می آوریم:

برای ایجاد یادگیری های موثر،جایی که تکنولوژی در اختیار اهداف یادگیری در مدرسه است، تنها معلمان هستند که در مواقعی حساس مبتنی بر پایه احتیاجات و شیوه های یادگیری دانش آموزان، تکنیک های IT را در برنامه ریزی تحصیلی به کار می برند.

با توجه به این که IT در آموزش، مراحل بلوغ خود را می گذراند؛ باید توسط مسیولین آموزش و پرورش چشم اندازهای آن ترسیم و اهداف آن مشخص شود تا بتوان تکلیف برنامه درسی را مشخص کرد:

ـ IT چه تاثیری بر برنامه درسی دارد؟

ـ مولفه های برنامه درسی چگونه تاثیر می پذیرند؟

ـ روش های تدریس، محتوای کتاب های درسی و ارزشیابی به چه صورت خواهند بود؟

نکته ای که می توان بر آن تاکید داشت و به آن اشاره کرد این است که:

این معلم است که برای آموزش و تدریس می بایست از نمودهای فناوری استفاده کند، بنابراین می بایست روش های تدریس با رویکردهای جدید را تجربه کرد، آنها را مستند کرد و نشر داد.

شواهد به دست آمده از بررسی های تحقیقاتی، نشان از آن دارد که فنون تدریس و نوع تفکر معلمان بر روی به کارگیری فناوری اطلاعات(فناوری اطلاعات )و در نتیجه، پیشرفت دانش آموزان تاثیر بسزایی دارد. (حسن پور،افسانه 13

بررسی پیشینه ادبیات فناوری اطلاعات، روش هایی را که باید معلم به طور موثر با منابع فناوری اطلاعات تلفیق نماید و در چارچوب آموزش در روش یاددهی- یادگیری و برنامه درسی به کارگیرد، مشخص می کند. این روش ها شامل مطالب زیر است:
ـ درک ارتباط بین منابع فناوری اطلاعات، محتوا، فرآیند و مهارت های موضوعی مربوط به درس؛
ـ استفاده از تجربیات موضوعی در انتخاب متناسب منابع فناوری اطلاعات که به فهم اهداف ویژه یادگیری کمک می کند. این مورد شامل نرم افزارهای خاص موضوعات درسی گوناگون و منابع عمومی است.
ـ آگاهی از توانمندی منابع فناوری اطلاعات در کمک به مهارت های دانش آموزان در ارائه مطالب و نیز در نقش آنها در به چالش کشیدن فکر و یادگیری های موضوعی دانش آموزان؛
ـ افزایش میزان اعتماد افراد نسبت به بکارگیری IT از طریق افزایش فراوانی استفاده و استفاده از منابع بیشتر به جای اکتفا به یک یا دو منبع رایج؛
ـ پذیرفتن این که بعضی از کاربردهای فناوری اطلاعات باعث تغییر روش ارائه دانش و روش ارائه موضوع درسی به دانش آموزان و درگیرکردن آنها در فعالیتهای آموزشی است.
ـ شناختن این که در جایی که از فناوری اطلاعات برای به چالش کشیدن فهم و درک دانش آموزان و تفکر مراحل بالاتر آنان استفاده می شود، چگونه می توانیم تدریس را طراحی و آماده کنیم.
ـ شناختن این که کدام شیوه از سازماندهی کلاس بیشترین تاثیر را هنگام استفاده از فناوری اطلاعاتIT بر روی راههای یادگیری دارد. به عنوان مثال وقتی که دانش آموزان فعالیت های خودشان را انجام می دهند، برای فعالیت های دونفره و فعالیت های تمام کلاس و فعالیت های گروهی از چه نوع سازماندهی باید استفاده شود.اکثریت معلمان، که شامل خلاق ترین آنها می شوند، به دانش و اطمینان و فهم بهتری از توانمندی فناوری اطلاعات در یادگیری دانش آموزان احتیاج دارند.این موضوع این بحث را مطرح می کند که پشتیبانی و حمایت اساسی از معلمان برای توسعه حرفه ای به منظور این که معلمان، پیشرفت دانش آموزان را با کاربرد فناوری اطلاعات تلفیق کنند، یک ضرورت است.اگر در صدد آن هستیم که معلمان به کارگیری IT را در برنامه جاری خود تلفیق کنند و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را ارتقا دهند، باید از ارتقای سطح تخصصی معلمان حمایت بیشتری صورت گیرد.

85)

 

دانش معلمان

روش به کارگیری فناوری اطلاعات IT( ) در کلاس درس تحت تاثیر دانش معلمان درباره موضوع مورد تدریس و نیز ارتباط فناوری اطلاعات با آن موضوع قرار دارد. بعضی از معلمان منابع فناوری اطلاعات را که به موضوع درسی خاصی مربوط است انتخاب می نمایند. در حالی که بعضی دیگر فناوری اطلاعات IT( ) را برای این به کار می گیرند که با یک روش نوآورانه کار دانش آموزان را ارایه نمایند، بدون این که ارتباط مستقیمی با عنوان درس داشته باشد.

شواهد نشان می دهد وقتی که معلمان دانش خود را در زمینه موضوع درس و شیوه یادگیری دانش آموز به کار می بندند، به کارگیری فناوری اطلاعات بیشترین اثر مستقیم را بر پیشرفت شاگردان دارد. هنگامی که دانش آموزان در فهم و درک خود در بکارگیری نرم افزاری خاص در کار فردی یا گروهی یا کلاسی به کنجکاوی (تردید) کشیده می شوند، شاهد این پیشرفت خواهیم بود.در مورد اثرات به کارگیری فناوری اطلاعات در کار دانش آموزان و ارایه کار آنها، پژوهش های کمی صورت گرفته است.

دانش مربوط به فن معلمی

باورها و ارزش های مربوط به فن آموزش یا روش تدریس معلم، نقش مهمی در شکل دادن به فرصت های یادگیری از طریق فناوری ایفا می کند. بررسی سوابق تحقیقاتی به روشنی بیان نمی کند که آیا این باورها و ارزش ها سبب خواهند شد تا از فناوری به عنوان وسیله ای جهت تقویت رویکردهای رایج تدریس استفاده شود و یا این که فناوری های جدید باعث ایجاد تحول در شیوه تعامل معلمان با دانش آموزان و فعالیت های آنها می شود.معلمان به دانش وسیعی از فناوری اطلاعاتIT( ) نیاز دارند تا بتوانند منابع مناسب را انتخاب و از آنها در تدریس خود به نحو مناسب استفاده کنند.

فعالیت های آموزشی معلمان، با استفاده از IT

دامنه کاربردهای آموزشی IT بسیار وسیع است. در یک طرف آن فعالیت های بسیار محدود است که عمدتا بر پایه روش های سنتی قرار دارد و در طرف دیگر آن، تغییرات اساسی در رویکردهای تدریس قرار می گیرد.به عنوان مثال، بعضی از معلمان از وایت برد تعاملی interactive whiteboard( ) در نمایش دادن محتوا و نظریات در مباحث کلاسی به روش سنتی استفاده می کنند، در حالی که معلمان دیگر اجازه می دهند دانش آموزان برای نشان دادن نمایشنامه هایی که خودشان طراحی و فیلمبرداری کرده اند، در کلاس از این وسیله استفاده کنند.مطالعات نشان می دهد موثرترین کاربرد IT( ) آن است که معلم و برنامه های نرم افزاری، فهم و فکر دانش آموز را به چالش می کشاند و این کار از طریق شرکت تمامی دانش آموزان در بحث کلاسی با استفاده از وایت برد تعاملی و یا کار دانش آموزان با رایانه به صورت فردی و گروه های دونفره صورت می گیرد.

دسترسی به منابع فناوری اطلاعاتIT

موضوع مهم در استفاده از فناوری اطلاعات در موضوعات درسی و در کلاس درس، مقدار و حدود منابع فناوری اطلاعاتی در دسترس معلمان است. جایی که تعداد معدودی کامپیوتر در کلاس هست- عمدتا در مدارس ابتدایی- این موضوع استفاده از فناوری را محدود می کند، زیرا هر شاگرد فقط چند دقیقه می تواند از کامپیوتر استفاده نماید.کاربرد یک وایت برد الکترونیکی توسط تمامی دانش آموزان یک کلاس، اثرات مثبت و منفی به همراه دارد. این روش باعث می شود دانش آموزان در فعالیت تدریس شرکت کنند و مفاهیم و فرآیندهای پیچیده را مشاهده کنند. اگر چه، بعضی از معلمان فقط روی جنبه ارایه مطالب Presentation تکیه می کنند و نسبت به شبیه سازی و مدل سازی که ممکن است برای دانش آموزان بیشتر چالش بوجود آورد، بی تفاوتند و فقط تعداد کمی از معلمان، گزارش بکارگیری نرم افزارهای ویژه مربوط به محتوا و اهداف برنامه درسی را ارایه کرده اند.

دانش معلمان در مورد توانمندی فناوری اطلاعات IT در آموزش

به رغم این که معلمان اغلب در مورد منابع در دسترس فناوری اطلاعات دچار محدودیت هستند، لیکن نمونه های زیادی در تحقیقات انجام شده پیشین وجود دارد که نشان می دهد در میان معلمان، فهم خوبی از منابع فناوری اطلاعات وجود دارد. با این وجود، هر چه میزان دانش معلمان از منابع فناوری اطلاعاتIT کم باشد، از میزان قراردادن موقعیت مناسب ایجادشده توسط فناوری اطلاعات برای دانش آموزان کاسته می شود.

فن معلمی خارج از کلاس درس

به رغم نیاز به فنون تعلیم و تربیت جدید با استفاده از فناوری اطلاعات، که باعث می شود معلمان در پاره ای اوقات نقش تسهیل کننده را ایفا کنند، معلمان باید در زمینه برنامه ریزی، آماده سازی و مطالعه خارج از کلاس نقش داشته باشند، زیرا در این صورت، کار کلاسی دانش آموزان رضایت بخش خواهد بود.

 

محیط یادگیری الکترونیکی، همیشه دردسترس است و ازهرمکانی قابل استفاده است و مساله زمان و صرف هزینه رفت آمد را جهت آموزش حل کرده است. چرا که دردنیای اطلاعاتی امروز، زمان ازاهمیت فراوانی برخورداراست و فرد باید درکوتاهترین زمان ممکن به کسب اطلاعات و دانش مورد نیازخود بپردازد. بنابراین کاربردفناوری اطلاعات و ارتباطات درامریادگیری، این فرایند را تسهیل میکند. به دلیل اینکه درمحیط یادگیری الکترونیکی، امکان تبادل اطلاعات و تعامل یادگیرندگان باهم و با یاددهنده درسطح بسیاربالایی است، یادگیری جذابتراست و فرد ارزش آن چیزی را که یادمیگیرد میداند. چرا که منطبق با نیازهای اطلاعاتی اوست.
کتابخانه ها به خصوص کتابخانه های مجازی، با دراختیارداشتن منابع گوناگون، نقش بالایی را درتوسعه دانش و آموزش ایفامیکنند. آنها با فراهم کردن منابع روزآمد و دیجیتالی مورد نیازافراد، دریادگیری الکترونیکی مشارکت فعال داشته باشند. فراهم کردن و توسعه فهرستها و دروازه هایی ازوب سایتها جهت دسترسی یادگیرندگان به منابع اطلاعاتی، ازجمله فعالیتهای کتابداران و کتابخانه درمحیط مجازی میباشد. بنابراین خدمات کتابخانه ها با یادگیری الکترونیکی ادغام میشود. به این ترتیب، یادگیرندگان با به کارگیری هریک ازمدلهای یادگیری، میتوانند ازطریق کتابخانه های مجازی، درهرجا که باشند: خانه، محل کار و .. ، به منابع آموزشی و مقالات تمام متن مورد نیاز خود که یاددهنده آنها را پیشنهاد میکند دسترسی داشته باشند. کتابخانه های مجازی آن دسته ازموادی را که یادگیرندگان بخواهندبه آنان عرضه خواهند کرد.

( نیکنام؛ مهرداد(1379).مطالعه و آموزش استفاده کننده ازکتابخانه و اطلاعات.فصلنامه کتاب)

اثرات فعالیت های آموزشی بر روی پیشرفت دانش آموزان

مدارک جامعی مبنی بر تاثیر یا کمک کردن فناوری اطلاعات IT( ) بر روی پیشرفت دانش آموزان وجود دارد (دکاکس و ابوت ) این مدارک نشان می دهد که این ویژگی و مزایا به روشی که معلم برای انتخاب کردن سازماندهی استفاده از منابع فناوری اطلاعات اتخاذ می کند، بستگی دارد و این فعالیت ها با کارهای کلاسی و فعالیت های خارج کلاس تلفیق می شود.در حال حاضر، انواع منابع فناوری اطلاعاتی موجود و در دسترس نشان می دهد که بکارگیری فناوری اطلاعات همیشه بر روی اهداف ویژه ای از برنامه درسی متمرکز است. دو زمینه مشخص و شفاف وجود دارد که نشان می دهد از فناوری اطلاعات در تدریس خود استفاده می کنند که شامل فعالیت های کلاسی و خارج از آن است

بررسی پیشینه ادبیات فناوری اطلاعات، روش هایی را که باید معلم به طور موثر با منابع فناوری اطلاعات تلفیق نماید و در چارچوب آموزش در روش یاددهی- یادگیری و برنامه درسی به کارگیرد، مشخص می کند. این روش ها شامل مطالب زیر است:

ـ درک ارتباط بین منابع فناوری اطلاعات، محتوا، فرآیند و مهارت های موضوعی مربوط به درس؛

ـ استفاده از تجربیات موضوعی در انتخاب متناسب منابع فناوری اطلاعات که به فهم اهداف ویژه یادگیری کمک می کند. این مورد شامل نرم افزارهای خاص موضوعات درسی گوناگون و منابع عمومی است.

ـ آگاهی از توانمندی منابع فناوری اطلاعات در کمک به مهارت های دانش آموزان در ارایه مطالب و نیز در نقش آنها در به چالش کشیدن فکر و یادگیری های موضوعی دانش آموزان؛

ـ افزایش میزان اعتماد افراد نسبت به بکارگیری IT از طریق افزایش فراوانی استفاده و استفاده از منابع بیشتر به جای اکتفا به یک یا دو منبع رایج؛

ـ پذیرفتن این که بعضی از کاربردهای فناوری اطلاعات باعث تغییر روش ارایه دانش و روش ارایه موضوع درسی به دانش آموزان و درگیرکردن آنها در فعالیتهای آموزشی است.

ـ شناختن این که در جایی که از فناوری اطلاعات برای به چالش کشیدن فهم و درک دانش آموزان و تفکر مراحل بالاتر آنان استفاده می شود، چگونه می توانیم تدریس را طراحی و آماده کنیم.

ـ شناختن این که کدام شیوه از سازماندهی کلاس بیشترین تاثیر را هنگام استفاده از فناوری اطلاعاتIT بر روی راههای یادگیری دارد. به عنوان مثال وقتی که دانش آموزان فعالیت های خودشان را انجام می دهند، برای فعالیت های دونفره و فعالیت های تمام کلاس و فعالیت های گروهی از چه نوع سازماندهی باید استفاده شود.اکثریت معلمان، که شامل خلاق ترین آنها می شوند، به دانش و اطمینان و فهم بهتری از توانمندی فناوری اطلاعات در یادگیری دانش آموزان احتیاج دارند.این موضوع این بحث را مطرح می کند که پشتیبانی و حمایت اساسی از معلمان برای توسعه حرفه ای به منظور این که معلمان، پیشرفت دانش آموزان را با کاربرد فناوری اطلاعات تلفیق کنند، یک ضرورت است.اگر در صدد آن هستیم که معلمان به کارگیری IT را در برنامه جاری خود تلفیق کنند و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را ارتقا دهند، باید از ارتقای سطح تخصصی معلمان حمایت بیشتری صورت گیر نتیجه گیری:

کاربرد فن آوری اطلاعات می تواند تاثیرات مثبت زیر را در رابطه باآموزش موضوعات درسی داشته باشد:

1-کاهش محدودیت های یاد گیری وتقویت برابری فرصت ها

2-امکان تسهیل دست یابی همگان به فرصت های یاد گیری با کیفیت خوب وبه بهای مناسب.

3-امکان از میان برداشته شدن محدودیت های ناشی از زمان یاد گیری (در طول شبانه روز ودر همه ی اوقات سال )،

 دوره ی تحصیلی)،مکان یاد گیری(یادگیری موثر وسازمان یافته در هر جا می تواند صورت پذیرد)وفاصله میان فراگیر ومنابع یادگیری از جمله معلم.

4-امکان از میان برداشته شدن محدودیت های ناشی از جنس،نژاد،قومیت،موقعیت اقتصادی-اجتماعی فراگیر،که هر یک از آن ها می تواند در فرآیند یاددهی –یاد گیری اختلال ایجاد کند.

5-امکان از میان برداشته شدن قسمتی از محدودیت های ناشی از معلولیت های جسمی وذهنی در فرآیند یاد گیری.

6-امکان کاهش هزینه ی دست یابی به اطلاعات نادر وپر هزینه ی مورد نیاز در آموزش های تخصصی ودر پژوهش ها.

7-ارتقای کیفیت یادگیری ،اعطای مسئولیت یادگیری به خود دانش آموز وبرقراری نظام منسجم وهماهنگ وجامع برای ارایه ی خدمات آموزشی به دانش آموز ،متناسب با نیاز های اودر هر زمان ومکان که او طلب کند.

8-بیشتر شدن سهم دانش آموز در فرآیند یاد گیری ومشارکت هر چه بیشتر اودر این زمینه که به یاد گیری در سطوح بالاتر می انجامد. 

 گروه توسعه وکاربرد فن آوری اطلاعات وارتباطات ،گروه فن آوری اطلاعات ناحیه دو قم

 

 • ده اصل کلیدی آموزش در مدارس هوشمند
 • . مدیریت به جای مالکیت (اصل دسترسی)
  درروزگار جدید، داشتن اطلاعات، قدرت نیست. بلکه دسترسی به اطلاعات قدرت محسوب می شود. همه عملکردهای ما باید به
  گونه­ای تغییر یابد که فرآیند انباشت اطلاعات، به توانایی مدیریت داشته ها و ورزیدگی درکسب و دسته بندی اطلاعات تبدیل شود.
  2. تحصیل به جای تدریس (اصل تحصیل)
  فرایند فعلی آموزش، یکسویه و کند است. درمدارس هوشمند باید به تدریج فرآیند «تدریس» به فرآیند «تحصیل » مبدل شود و
  دانش­آموز، خود به کشف و استنباط مطالب بپردازد.
  3. کایزن (اصل تغییرتدریجی)
  هیچ فرآیندی، دفعی و مطلق نیست و همه چیز در بازه های زمانی به وجود می آید. لذا شرط لازم برای رسیدن به نقطه ی مطلوب، «درمسیر بودن» و شرط کافی برای رسیدن به وضعیت مطلوب، «حرکت کردن» است.
  4. مسلط بودن بر ابزار به جای مقهور ابزار بودن (اصل سلطه تکنیکی )
  مدارس هوشمند، مدارس «کامپیوتر محور» نیستند؛ بلکه مدارس «فهم محور» هستند. تمامی امکانات و تجهیزات تکنولوزیک باید در خدمت عمیق کردن فهم و دانایی دانش آموز باشد. فن آوری های نوین آموزشی، هدف نیستند؛ بلکه وسیله هستند.
  لذا ضروری است متولیان اداره ی مجموعه های هوشمند، به تناسب موقعیت، بر این ابزارها تسلط داشته باشند.
  5. جایگزین های مناسب به جای وابستگی مطلق (اصل نفی تعلق)
  ابزارهای پیشرفته، خالی از نقص و ضعف نیستند و هر مشکل پیش پا افتاده ای می تواند در هر لحظه، دسترسی به آن ها را محدود و مسدود کند. لذا نباید اسیر و مسحور کامپیوتر شد و باید آماده ی هر مسئله و مشکلی بود.
  باید به فکر جایگزین های مناسب و فوری باشیم.
  6. ایده ی پیشرفته به جای ابزار پیچیده (اصل ایده محوری)
  ابزارهای گسترش و تعمیق فهم، تنها منحصر به فن آوری های پیشرفته نیست و هر وسیله ی ساده ای ممکن است ما را به این هدف برساند. مهم طرح و ایده ی انجام کار است.
  7. مربی به جای معلم (اصل تربیت )
  آموزش باید از حالت تک بعدی خارج شود و جایگاه معلم از متکلم وحده به سوی مدیر و مشاور و حتی همکار دانش­آموز تغییر یابد. کلاس درس نیز به اتاقِ دارای میز و نیمکت محدود نمی شود و هر مکان و فرصت دیگری در مدرسه،کلاس درس خواهد بود.
  8. انگیزش به جای اجبار (اصل جستجو)
  اگر تلاش و حرکتی از سمت دانش آموز صورت نگیرد، عملاً فرایند «تحصیل» رخ نخواهد داد. دانش آموز باید در جستجوی دانش و علم باشد. لذا ایجاد انگیزه ی یادگیری در دانش آموز از اولویت بالایی برخوردار است.
  9. عمل گرایی به جای نظریه پردازی (اصل توانایی محوری)
  ملاک ارزیابی دانش آموز در مدارس هوشمند، علاوه بر دانایی باید بر توانایی متکی باشد.
  یعنی لزوماً «بیشتر دانستن» ملاک «بهتر بودن» نیست؛ بلکه «بهتر به کار بستن» اصل است و داشتن حدنصاب دانش کافی است.
  10. عدالت به جای مساوات (اصل تناسب )
  توجه به تفاوت سطح دانش آموزان و تعیین تمرین و تکلیف و ارزیابی متناسب اهمیت زیادی دارد.
  http://www.aghaeeschool.com/school/1...e%20kelidi.htm

 

 •  محدودیت های ناشی از توسعهIT :

1.     افزایش شکاف طبقاتی (چه در بین افراد و چه در بین کشورها)

2.     افزایش هزینه های آموزشی و عدم امکان استفاده از امکانات و منابع

3.     فقدان برنامه های راهبردی و اعمال سلیقه های فردی در محیط آموزش و پرورش (نگاه سخت افزاری به توسعه فناوری تهدیدی جدی است چون تکنولوژی اطلاعات یک نظام فکری و فرهنگی است.

4.     همراه نبودن معلم (چون اغلب معلمان آمادگی کافی برای بهره مندی از فناوری اطلاعاتی را ندارند و پیش بینی می شود که این عدم آمادگی به نوعی مقاومت در برابر تغییر و نوآوری تبدیل شود

5.     دسترسی آسان به منابع ممنوعه (القای فرهنگ غربی در بعضی موارد و عدم مدیریت صحیح بر سایت ها و تبلیغ ناهنجاری های اخلاقی موجب نگرانی بسیاری از خانواده ها و دست اندرکاران تعلیم و تربیت شده است.)    صفی   الله یمک

 

محدودیت ها:

آموزش وپرورش ما،به رغم تلاش های صورت گرفته ،در حیطه برنا مه ریزی تفصیلی آموزشی ودرسی ونیز در حیطه های اجرایی واداری نظام منمرکزی است.این تمرکز ،برنامه های درسی یکسان و بدون انعطافی را ،از لحاظ محتوا ،شیوه های آموزشی وتدریس ونوع ارزش یابی برای هر موضوع درسی ،برای کلیه ی دانش آموزان اعم از شهری ،روستایی وعشایری،با هر نوع استعداد ،علاقه وخاستگاه اقتصادی واجتماعی ،از هر جنس ،نژاد،زبان و......تجویز می کند.این تمرکز ،در کتاب ذرسی واحد و آیین نامه ی آموزشی یکسان تجلی می کند.در این شرایط کاربرد فن آوری اطلاعات در آموزش تنها در سطح حداقل ،مثلا به صورت یک موضوع درسی، امکان پذیر خواهد شد.افزون بر آن ،به واسطه ی این تمرکز ،توان برنا مه ریزی در سی ورهبری فرآیند یاد گیری ،که از مهارت های اصلی در کاربرد فن آوری اطلاعات در آموزش به شمار می رود در معلمان رشد نیافته است.

نیروی انسانی در آموزش وپرورش از نظر کار برد فن آوری اطلاعات در آموزش با دو نارسایی عمده رو به رو است:

1-پرورش نیافتن تفکر منطقی،خلاقیت ذهنی،روحیه ی جستجوگریومهارت مدیریت فرآیند یاد گیری ناشی از نارسایی های برنامه های تربیت نعلم ومساعد نبودن شرایط محیط کار برای بروز وشکوفایی هر نوع خلاقیت در معلمان.  

 2-ضعف قابل توجه انگیزه ناشی از علاقه مند نبودن به حرفه معلمی یا توان لازم را برای ایفای این نقش نداشتن،جو مدیریت آمرانه وغیر مشارکتی حاکم بر روابط اداری ،کمی حقوق ودستمزد،احساس وجود تبعیض بین کارکنان دولت با معلمان وبالاخره منزلت نداشتن حرفه معلمی. .( فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش وپرورش 15 اردیبهشت 1384 )

 

 • توصیه ها و راهکارها:

1.     نباید در مراحل آغازین راه از نتایج ضعیف و ناموفق مایوس شد.

2.     پس از تهیه سخت افزار باید اقدامات و پشتوانه نگهداری و مراقبت از آنها در مدارس لحاظ شود. که در غیر این صورت مدارس گورستان عظیم دیجیتالی خواهند شد.

3.     پس از تهیه سخت افزار مدیران اجرایی مسئول تهیه نرم افزارهای مناسب طراحی برنامه های راهبردی و پیگیری راه اندازی سایت مدارس می باشند.

4.     آموزش و توجیه معلمان به شیوه بنیادی و اصولی در اولین قدم ها.

5.     پیگیری مستمر مسئولان در جهت تضمین بقای طرح.

6.     مدیران نباید به علت نگرانی در مورد خرابی و هزینه های سخت افزاری دانش آموزان را در استفاده از رایانه ها محروم کنند که در این صورت با صرف هزینه های هنگفت عایدی نخواهیم داشت.

7.     محتوای درس و شیوه های اجرا و ارزشیابی طوری باشد که با استفاده از رایانه ها همخوان باشند و یادگیری مهارت ها در ارزشیابی و زندگی فراگیر، محسوس باشد.

8.     در مدارس باید آموزش استفاده از رایانه زیر نظر افراد مجرب و متخصص در اولویت های اولیه قرار گیرد.

9.     دبیران و دانش آموزان باید به تولید علم و محتوای الکترونیکی تشویق شوند

) صفی   الله یمک در کتاب   فناوری اطلاعات در آموزش و پرورش (

***********************************************************

فهرست منابع:

 گروه توسعه و کاربرد فناوری و اطلاعات و ارتباطات.فناوری اطلاعات وآموزش و پرورش (تالیف رحیم عبا دی)Powerpoint  تهیه از presettion mehdi bagheri مصاحبه با آقای مهرعلیزاده در رابطه با( تا چه حد می تواند بعنوان راهکار برای حل مشکلات فعلی کشور باشد ؟)

 مقالاتی از  برگزارى همایش ملى أموزش و پرورش نظرى  مهارتى در۸و۹آبانسایتهای اینترنتی   

منابع لاتین

www.google.com  

و www.yahoo.com   سایتهای اینترنتی : www.itanalyze.ir          و www.riazilog.com   و www.rie.ir     و روزنامه رسالت www resalat news com

Angrist j,Lavy V.2002.New evidence on classroom computers and pupil learning .The Economic Journal 112(October):735-65                                                                                                                          

   Becker Hj.1994.How exemplary computer-using teachers differ from other teachers;Implications for         realizing the potential of computers in schools.journal of Research on computing in Education26:291-320      

 

Donnelly MB,Dove T,Tiffany-Morales J.2002.Technology-Related Professional Development in the          Context of Educational Reform:A Literature Review.Arligton, VA:SRI International                 

 

  Hedges LV,Konstantopoulos S, Thoreson A.2003.NAEP Validity Studies;Computer Use and Its     Relation to Academic Achievement in Mathematics,Reading,and Writing.NCES 2003-15.Washington,DC:U.S.Department of Education,National Center for Education Statistics.

 

Parsad B, Jones J.2005.Internet Access in U.S. Public Schools and Classrooms:1994-2003.NCES 2005-015.Washington ,DC: Department of Education,National Center for Education Statistics.

 

Ringstaff C,Kelly L,2002.The Learning Return on Our Educational Technology Investment.San Francisco:WestED.

 

 Science and Engineering Indicators 2006 Arlington,VA(NSB06-01)(February 2006)

منابع فارسی

تحلیل وضعیت فن آوری اطلاعات وارتباطات در ایران 15 اردیبهشت 1384 IT analyze.ir

نگاهی به تاثیر شبکه های رایانه ای محلی در آموزش 4  مرداد 1385   . IT analyze ir

گروه توسعه وکاربرد فن آوری اطلاعات وارتباطات ،گروه فن آوری اطلاعات ناحیه دو قم ،ICT در آموزش 30 فروردین 1385

زمانی ،بی بی عشرت .گودرزی،زهره.حسن پور،افسانه (1385)تاثیر آموزش مجازی بر کاهش نابرابری جنسیتی در آموزشWoman Information Technology

کلس ،آنیتا(1385)توسعه فن آوری ارتباطات وکاهش فقر(2) ترجمه کامبیز پارتازیان شبکه فن آوری اطلاعات ایرانWWW,IRITN.COM

گریسون ،دی ،آر و آندرسون،تری(1384).یاد گیری الکترونیکی در قرن بیست ویکم،ترجمه اسماعیل زارعی زوارکی وسعید صفایی موحد.تهران:علوم وفنون.

عطاران ،محمد (1382)دغدغه های فن آوری IT in education.htm


 
 
دیدگاه‌های چند تن از استادان و کارشناسان مسائل تربیتی پیرامون اوقات
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ،۱۳٩٠
 
شمارش معکوس 90 روز تعطیلات تابستان آغاز شده است. هر ساله با نزدیک شدن به ایام فراغت دانش‌آموزان از تحصیل، دستگاه‌های مختلف برنامه‌های خود را تحت عنوان «غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان» اعلام می‌کنند. وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج و... هر ساله آمار و برنامه‌هایی برای اوقات فراغت گزارش می‌کنند که غالب آنها را تلاش‌های هنری، نقاشی، خوشنویسی، تذهیب، معرق،کلاس‌های ورزشی و اردو تشکیل می‌دهد. به عبارتی هنر و ورزش همان درس بحث‌‌انگیزی که در طول سال تحصیلی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی‌اند، پس چگونه می‌توان در ترم تابستان باعث شکوفایی خلاقیت دانش‌آموزان شد و در سال تحصیلی تنها به ارائه دروس از پیش تعیین شده فکر کرد؟ چه طور می‌توان در تابستان کودکان را به کتابخانه دعوت کرد ولی در کتابخانه مدارس و کلاس درس تلاشی به این منظور انجام نداد.

 

کارشناسان مسائل تربیتی در این باره معتقدند در صورتی که برای پرکردن اوقات فراغت برنامه‌ریزی نشود این ایام می‌تواند در شکوفایی استعدادها نقش مهمی داشته باشد و همچنین اگر نظارت کاملی بر روی دانش‌آموزان صورت نگیرد، این ایام می‌تواند به عنوان یک تهدید جدی تلقی شود همان طور که بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌ها از سوی برخی دانش‌آموزان در ایام تعطیل صورت می‌گیرد، و این نشاندهنده اهمیت ویژه این دوران است که توجه و برنامه‌ریزی خاصی را می‌طلبد. اما در حال حاضر به رغم وجود متولی اوقات فراغت جوانان، از بین 5/14 میلیون دانش‌آموز کشور تنها ده درصد تحت پوشش برنامه‌های اوقات فراغت بوده و مابقی رها هستند. آمار نشان می‌دهد از حدود یک میلیون و 26 هزار نفر دانش‌آموزی که در تهران وجود دارد اگر شش ساعت در روز فراغت داشته باشند، حدود 295 میلیون نفر اوقاتی دارند که می‌توان برای آن برنامه‌ریزی کرد این در حالی است که حداقل 20 تا 30 هزار نفر پسر 11 تا 21 ساله ساعت بیکاری را در مراکز گیم نت می‌گذرانند و به طور متوسط سالانه 20 میلیارد ساعت اوقات فراغت دانش‌آموزان کشور هدر می‌رود.

اوقات فراغت، آینه فرهنگ جامعه

فاطمه کباری، جامعه‌شناس و پژوهشگر مسائل اجتماعی اوقات فراغت را لحظه‌هایی می‌داند که فرد فارغ از کار و مسئولیت آن را بر اساس تمایل شخصی خود تنظیم می‌کند و برنامه آن در مورد هرکس متفاوت است و به سلیقه نیازهای روحی، سن و توان مالی فرد بستگی دارد.

او می‌گوید: لحظه لحظه اوقات فراغت امروزه از چنان اهمیتی برخوردار است که حتی از آن به مثابه آینه فرهنگ جامعه یاد می‌کنند. به این معنی که چگونگی گذراندن اوقات فراغت افراد یک جامعه تا حد بسیاری معرف ویژگی‌های فرهنگی و میزان توسعه‌یافتگی آن جامعه است. بنابراین اگر طرح و نقشه زندگی و کار جوانان با برنامه‌هایی که برای اوقات فراغت خود تنظیم می‌کنند، مغایرت داشته باشد و یا تفریحات و فعالیت‌های فراغتی آنها با هنجارهای فرهنگی در تضاد می‌باشد اوقات فراغت به یک مشکل اجتماعی مبدل خواهد شد.

امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس و استاد دانشگاه نیز در این زمینه معتقد است هر کاری که غیر از کار و حرفه روزانه فرد به اختیار فرد در هر ساعتی از فراغت که مایل است انجام شود، اعم از تفریح یا انجام کاری سخت و عقب افتاده بازهم جزئی از گذراندن اوقات فراغت محسوب می‌شود. زیرا بر خلاف کار روزانه هیچ اجباری برای انجام آن ندارد و می‌تواند زمان آن را تغییر دهد.

در مجموع هر کاری، حتی سخت و خسته‌کننده که فرد خارج از زمان کار اصلی روزانه‌اش انجام دهد و موجب احساس رضایت و شادی در فرد شود و برای زمان از دست رفته احساس غبن و ضرر نکند، جزء اوقات فراغت مطلوب فرد محسوب می‌شود. این استاد دانشگاه، وجود نداشتن امکانات و عدم مدیریت منسجم در اوقات فراغت متناسب با نیاز جوانان را یکی از دلایل عمده‌ای می‌داند که متأسفانه موجب می‌شود اکثر جوانان ما در این فرصت‌ها که می‌تواند نقش بسیار مهمی در شناسایی و شکوفایی استعدادهای آنها داشته باشد بیش‌تر فرصت‌ها را از دست بدهند و وقت تلف کنند تا اینکه اوقات فراغتشان را سپری کنند.

فرصت یا تهدید

به اعتقاد کباری لحظه‌های فراغت برای جوانان هم می‌تواند سازنده و مفید باشد و هم مخرب و ویرانگر، به تعبیر دیگر فقدان هدف و بی‌برنامه‌گی سبب پیدایش فراغت‌های بیمارگونه و انواع انحرافات و بزهکاری‌ها در جامعه می‌شود. او ادامه می‌دهد: بررسی نحوه گذراندن اوقات فراغت جوانان در سال‌های پیش در فصل تابستان نشان می‌دهد که در اغلب مناطق شهری به ویژه در شهرهای بزرگ، خیابان‌گردی و رفتن به پارک‌ها و مجموعه‌های تفریحی به عنوان یکی از راه‌های گذراندن اوقات فراغت است که با توجه به ویژگی فعالیت‌های فرامحلی این سیل عظیم از نیروهای آزاد شده متمایل به فعالیت‌های جمعی و گروهی، در هر لحظه می‌توان انتظار داشت که هیجانات انباشته آنان تخلیه شده و زمینه بروز هرگونه حادثه یا فعالیت مهار نشدنی را فراهم آورد.

دکتر علی سعیدی کارشناس برنامه‌ریزی و رفاه با اشاره به اوقات فراغت در سال‌های اخیر می‌گوید: در سال‌های اخیر اوقات فراغت، تفریح محسوب شده است، در صورتی که هم فرصت است و هم تهدید. در گذشته به هر نحوی تلاش می‌کردیم تعطیلات سپری شود. در صورتی که اوقات فراغت در تمام سال وجود دارد و متأسفانه سازمان‌های دولتی فعالیت‌هایشان را معطوف به پر کردن این اوقات می‌کنند. مکان فراغت محل‌های تفریح نیست و اتفاقاً می‌بینیم که بیش‌تر اوقات فراغت در خانه می‌گذرد و کمتر می‌توان رفتار افراد را در خانه کنترل کرد، انواع بازی‌های الکترونیکی بچه‌ها را منزوی کرده و حتی شاهدیم که در کشورهای غربی در مورد چاقی ناشی از این بازی‌ها هشدار می‌دهند.

به گفته این کارشناس دولت‌های رفاهی دنیا در دهه‌های اخیر سعی در کاهش وظایف دیگر و تاکید بر پرداختن به مسائل کودکان دارند و به طور اخص در زمینه اوقات فراغت و مسائل فرهنگی که با رفتار مردم سروکار دارد وظایفشان را گسترده کرده‌اند.

قرایی‌مقدم هم با توجه به تحقیقات وسیعی که در مورد گذراندن و مدیریت اوقات فراغت انجام داده است می‌گوید: تحقیقات نشان داده است افرادی که اوقات فراغت مفید و مطلوبی دارند از لحاظ اقتصادی بازده مطلوب‌تری دارند و همچنین این افراد عمر بیش‌تری می‌کنند. اما چگونگی گذراندن اوقات فراغت بر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی فرد تاثیرگذار است. به نحوی که گذراندن اوقات فراغت مطلوب منجر به افزایش سطح شعور، آگاهی و تبادل افکار می‌شود. علاوه بر آن چنانچه افراد اوقات فراغت مفید و مطلوبی داشته باشند، نگاه و بینش سیاسی آنان نیز تقویت می‌شود.

http://www.ido.irمنبع:

 
 
جلسه گروههای آموزشی ناحیه یک سنندج
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ خرداد ،۱۳٩٠
 

جلسه گروههای آموزشی ناحیه یک سنندج در تاریخ ٢۶/٢/٩٠ در مکان گروههای اموزشی ناحیه یک سنندج و با حضور اکثر همکاران حرفه وفن ناحیه یک سنندج برگزار شد.

اهداف و برنامه های جلسه:

١) اظهار نظر در مورد چگونگی طراحی سؤال و همچنین  نقد و بررسی در زمینه ی سؤالات طراحی شده ی نیمسال اول: در این رابطه بحث ها و تبادل نظرهای همکاران صورت گرفت و سرگروه محترم ناحیه خانم رستم پور جمع بندی مناسبی نمودند.

٢) معرفی وبلاگ آموزشی حرفه وفن استان کردستان به همکاران

٣) تدوین جزوات آموزشی با عناوین درسی توسط سرگروه ناحیه

۴) بازدید از کارخانه تولید ایستک در سنندج: که در این بازدید از واحدهای مختلف بازدید به عمل آمد.


 
 
نظام ارزشیابی کیفی و مطلوب بدنبال چیست ؟
نویسنده : گروه آموزشی حرفه وفن کردستان - ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ خرداد ،۱۳٩٠
 

                                                                             

 1-       یادگیری بهتر ، نه یادگیری بیشتر

2-       توانایی حل مسئله ، نه افزایش معلومات

3-       رشد همه جانبه ، نه گسترش یک جانبه محفوظات

4-       کمک به فراگیران در امر یادگیری

5-       نمره در خدمت دانایی ، نه زندگی در خدمت نمره

6-       یادگیری برای زندگی ، نه یادگیری برای امتحان

7-       تحقق بخشیدن به اهداف بلند تربیتی ، نه توجه به تحقق اهداف کم ارزش آموزشی

8-       تحریک حس کنجکاوی ، نه ارضای باز دارنده روحیه جستجوگری

9-       لذت بخش نمودن فرصت های یادگیری ، نه نفرت انگیزه نمودن لحظه یادگیری

10-    تقویت انگیزه های درونی ، نه تحمیل واجبار بیرونی

11-    تحول آهسته ومداوم ، نه رشد سریع وگذرا

12-    دانش آموزمحوری ، نه امتحان محوری

13-    گسترش روحیه اجتماعی ، نه تقویت روحیه خود محوری

14-    افزایش رفاقت ، نه توسعه رقابت

15-    ارج گذاری به تلاش ، نه فقط ارزش گذاری به حاصل کار

16-    فرایند محوری ، نه نتیجه مداری

17-    تحلیل خطاهای مستمر دانش آموز وارائه راهکار

18-    شعارارزشیابی کیفی ( والدین از دانش آموزان می پرسند چی یاد گرفتی نه چند گرفتی )

19-    ارزشیابی کیفی موجب تبدیل منابع انسانی به سرمایه های انسانی می شود

20-    درارزشیابی کیفی معلم به جای من ، ما می گوید

21-    درارزشیابی کیفی معلم در کنار دانش آموزان است نه در مقابل او

22-   ارزشیابی کیفی در کلاس درس شرکت سهامی فکر بوجود می آورد

23-   ارزشیابی در خدمت آموزش

24-   ارزشیابی مطلوب ، شروع یک آموزش خوب است

25-    ارزشیابی کیفی موجب خود کنترلی می شود

26-    ارزشیابی کیفی به امتحانات پایانی محدود نمی شود

27-    با ارزشیابی کیفی دانش آموزان به نقاط قوت وضعف خود پی می برنند

28-    با توجه به اینکه نمره لال است ، در ارزشیابی کیفی کمتراز نمره استفاده می شود 

29-   ارزشیابی کیفی موجب پیشرفت در امور آموزشی  وایجاد انگیزه در دانش آموز می گردد

30-    با اجرای ارزشیابی کیفی ، ارزشیابی دانش آموزان تحت تاثیر قضاوت شخصی معلم قرار نمی گیرد

31-    گسترش تعامل بین معلم ودانش آموز

32-    ارزشیابی کیفی پل ارتباطی میان مدرسه وخانواده است

33-    ارزشیابی کیفی به دانش آموزان حرمت وشخصیت می دهد

34-    ارزشیابی کیفی وسیله ای برای تفهیم هدف های درسی است

35-   ارزشیابی کیفی موجب اصلاح فرایند یاددهی- یادگیری می گردد

36-    در ارزشیابی کیفی است که معلم در جلسه امتحان با فرد فرد دانش آموزان رابطه ی دوستانه ومحبت آمیز برقرار می کند

37-    در ارزشیابی کیفی است که هر دانش آموز به یک سوال یک پاسخ متفاوت می دهند

38-    در ارزشیابی کیفی است که به تفاوت های فردی توجه می گردد

39-    ارزشیابی کیفی موجب خود ارزیابی در دانش آموز می گردد

40-    در ارزشیابی کیفی است که تکالیف خارج از کلاس هدفمند می گردد

41-    ارزشیابی کیفی با راهبردهای آموزشی سازگاری دارد

42-    ارزشیابی کیفی موجب شکاف وطبقه بین دانش آموزان نمی گردد

43-    ارزشیابی کیفی صرفا جهت نمره دادن نیست بلکه برای یادگیری عمیق وپایدار است

44-    ارزشیابی کیفی محیطی عاری از رعب ووحشت  برای دانش آموزان است

45-    ارزشیابی کیفی چون به دنبال اصلاح می باشد لذا بدون اعلام قبلی صورت می گیرد

46-    هدف از ارزشیابی کیفی ، شناختن و شناساندن است

47-    ارزشیابی کیفی رفتار دانش آموز را خطاب قرار می دهد نه شخصیت او را

48-    یکی از ویژگی های ارزشیابی کیفی کار آمد بودن آن است

49-    ارزشیابی کیفی مطابق با اصول حاکم بر ارزشیابی تحصیلی است

50-    ارزشیابی کیفی نه تنها موجب رشد وتقویت IQ دانش آموزان میشود بلکه موجب تقویتEQ  وSQ نیز می گردد

51-    با عنایت به اینکه نوشتن میوه تفکراست لذا ارزشیابی کیفی موجب تفکر واستنباط در دانش آموزان می گردد

52-    ارزشیابی کیفی موجب رشد حیطه های یادگیری، عاطفی ومهارتی وکوششی دانش آموزان می گردد

53-    با توجه به اینکه اگر دانش آموز چیزی را بشنود فراموش می کند ، ببیند به خاطرمی آورد واگر انجام دهد درک می کند لذاارزشیابی کیفی موجب درگیر شدن دانش آموزان می شود

54-    ارزشیابی کیفی ، کارایی واثر بخشی مدارس را بالاتر می برد

55-    ارزشیابی کیفی موجب ارتقاء بهداشت روانی کودکان می شود

56-    ارزشیابی کیفی محیطی شاداب وبا نشاط در فرایند یاددهی - یادگیری بوجود می آورد

57-    درارزشیابی کیفی همکاری بر رقابت ارجحیت دارد

58-    درارزشیابی کیفی حس تعاون وهمکاری بوجود می آید

59-    درارزشیابی کیفی دانش آموزان درایده ها سهیم می شوند

60-    درارزشیابی کیفی فعالیت دانش آموزان شامل ( تحقیق ، مصاحبه ، گفتگو ، تهیه پوستر و....) جایگاه دارد

61-    ارزشیابی کیفی جامعه یادگیری می سازد

62-    ارزشیابی کیفی یادگیری مادام العمر بوجود می آورد ، بچه ها در همه جا به دنبال یادگیری هستند

63-    اجرای ارزشیابی کیفی روز مرگ نمره ها واخمهاست

64-    در ارزشیابی کیفی منابع یادگیری فقط معلمان نیستند  بلکه خودشان ، کتابهایشان ، محیط شان و...

65-    درارزشیابی کیفی آزمونهای عملکردی ، تکالیف درسی ، خود ارزیابی - باز خورد ، ارزشیابی های باز وگروهی و...... جایگاه پیدا می کنند

66-    درارزشیابی کیفی بین یادگیری ونیازهای واقعی زندگی ارتباط منطقی ومعنا دار بوجود می آید

67-    ارزشیابی کیفی توجه افراطی به امتحان ندارد

68-    ارزشیابی کیفی روند یادگیری را در طول سال مد نظر قرار می دهد

69-    امید آفرینی وامید بخشی از ویژگیهای ارزشیابی کیفی است

70-    بااجرای ارزشیابی کیفی دیو امتحان جای خود را به فرشته مهربانی ، عشق وامید می دهد

71-    باارزشیابی سنتی کاستی ها به رخ دانش آموز کشیده می شود ولی با ارزشیابی کیفی نقاط قوت مطرح می گردد

72-    درارزشیابی  کیفی خلاقیت دانش آموزان پرورش پیدا می کند

73-    درارزشیابی  کیفی معلم تحمل عقاید نو دانش آموزان را دارد

74-    درارزشیابی  کیفی معلم از صبر وتحمل بالایی برخودار است

75-    درارزشیابی  کیفی معلم از انگیزه ای قوی برخودار است

76-    درارزشیابی  کیفی معلم دوست دار هنر وزیبایی است

77-    درارزشیابی کیفی معلم برای هر دانش آموز احترامی خاص قائل است

78-    درارزشیابی کیفی معلم خیال پردازی دانش آموزان را تشویق می کند

79-    درارزشیابی کیفی معلم در موقع لزوم کودکانه می اندیشد وکودکانه عمل می کند

80-    درارزشیابی کیفی معلم به دانش آموزان خود اجازه می دهد که گاهی اوقات اشتباه کنند

81-    درارزشیابی کیفی هنر معلم گرسنه کردن ذهن است نه سیر کردن آن

82-    با اجرای ارزشیابی کیفی دانش آموزان ضعیف وعقب مانده بیشتر مورد توجه معلم است

83-    با اجرای ارزشیابی کیفی امر ونهی در کلاس کمتر است که این امر موجب بوجود آمدن با انضباط ترین ومنظم ترین کلاس ها می شود

84-    ارزشیابی کیفی یادگیری وتربیت را با هم  توام می کند ومعلم را از این اصل که تنها یادگیری ضامن خوشبختی نیست غافل نمی کند

85-    درارزشیابی کیفی کار وفعالیت معلم نسبت به گفتارش افزایش می یابد

86-    یادگیری از طریق حل مشکلات بهترین وپیشرفته ترین انواع یادگیری است که با ارزشیابی کیفی امکان اجرای  آن وجود دارد 

87-    با ثابت ترین انگیزش برای یادگیری ، انگیزش درونی است که با اجرای ارزشیابی کیفی قابل تحقق است

88-    درارزشیابی کیفی دانش آموزان فعالند نه منفعل

89-    در ارزشیابی کیفی دانش آموزان پیوسته آزمایش می شوند

90-    با اجرای ارزشیابی کیفی دانش آموزان در همه چیز مشارکت می کنند ، مراقبت می کنند ، انتخاب می کنند ویاد می گیرندکه دوست بدارند

91-    در ارزشیابی کیفی معلم جلوتر از ذهن شناختی وهوشی دانش آموزان حرکت نمی کند

92-    ارزشیابی کیفی اعلام می دارد که حد یادگیری صفر نیست بلکه هر کسی به اندازه خود می تواند یاد بگیرد

93-    ارزشیابی کیفی انعطاف دارد ، چند وجهی وکل نگر است

94-    ارزشیابی کیفی موجب می شود که کلاس درس یادگیری الهی داشته باشد

95-    با ارزشیابی کیفی معلم مزرعه ، مدیر باغبان  ودانش آموزان غنچه گل هستند

96-    ارزشیابی کیفی توجه به انواع هوشها دارد

97-    ارزشیابی کیفی موجب توسعه روابط عمومی دانش آموزان می شود

98-    درارزشیابی کیفی علم و هنر معلم بطور پیچیده درهم تنیده می شود

99-    درارزشیابی کیفی فعالیتهای آموزشی با معنا می شود

100- درارزشیابی کیفی است که معلم به تفاوت شیوه تفکر هر دانش آموز توجه خاص دارد

                        

(((و  ای معلم همیشه برای نتیجه ناراحت نباش بلکه برای تلاش شادمان باش)))